17 грудня 2014 року Справа № 803/2364/14
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Александрової М.А.,
розглянувши в місті Луцьку в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,
21 листопада 2014 року Головне управління ДФС у Волинській області (ГУ ДФС у Волинській області) звернулась з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 20 300 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 25 листопада 2013 року працівниками Головного управління Міндоходів у Волинській області було проведено фактичну перевірку магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, де здійснює підприємницьку діяльність відповідач. За результатами перевірки складено акт № 71/21-02/НОМЕР_1 від 26 листопада 2014 року, яким зафіксовано, зокрема, факти продажу слабоалкогольного напою особі, яка не досягла 18 років, що є порушенням вимог статті 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95-BP від 19 грудня 1995 року (Закон № 481/95-BP); роздрібної торгівлі горілкою за ціною, нижчою від розміру мінімальних роздрібних цін на такі напої, що є порушенням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» (Постанова № 957); зберігання тютюнових виробів, маркованих акцизними марками з ознаками підробки, що є порушенням статті 11 Закону № 481/95-ВР і Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1251 від 27 грудня 2010 року (Положення № 1251).
У зв'язку із виявленням вказаних порушень контролюючим органом прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 030513-21 від 22 травня 2014 про застосування штрафу всього в розмірі 20 300 грн.
Визначені суми штрафних (фінансових) санкцій відповідачем самостійно не сплачені, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є чинним, тому позивач просив їх стягнути в судовому порядку.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2014 року було відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі на підставі статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) (а.с. 1), яку сторонам надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Відповідачем вказану ухвалу отримано 27 листопада 2014 року (а.с. 46).
Відповідно до частини третьої статті 183-2 КАС України відповідач у десятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття скороченого провадження може подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
Відповідачем на адресу суду направлено заперечення проти адміністративного позову від 08 грудня 2014 року (а.с. 48-51), отримане мудом 12 грудня 2014 року, яке мотивоване тим, що судом не направлено на його адресу копію позовної заяви та доданих до неї документів.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 11 серпня 2000 року зареєстрована як суб'єкт господарювання, її місцем проживання значиться: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, перебуває на податковому обліку в Ратніській МДПІ з 21 грудня 2007 року. Зазначені обставини підтверджуються Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців № 19648421 від 24 листопада 2014 року (а.с. 44).
25 листопада 2013 року працівниками Головного управління Міндоходів у Волинській області, правонаступником якого є ГУ ДФС у Волинській області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 311 від 06 серпня 2014 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність деяких актів Кабінету Міністрів України», проведено фактичну перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, в магазині «ІНФОРМАЦІЯ_1» (АДРЕСА_1), в якому здійснює господарську діяльність позивач (а.с. 33, 34).
За результатами проведеної фактичної перевірки посадовими особами ГУ Міндоходів у Волинській області складено акт № 71/21-02/НОМЕР_1 від 26 листопада 2013 року, відповідно до висновків якого виявлено порушення статті 15-3 Закону № 481/95-ВР - факт продажу слабоалкогольного напою особі, яка не досягла 18 років; Постанови № 957 - роздрібна торгівля горілкою за ціною, нижчою від розміру мінімальних роздрібних цін на такі напої; статті 11 Закону № 481/95-ВР і Положення № 1251 - зберігання тютюнових виробів, маркованих акцизними марками з ознаками підробки (а.с. 31-32).
На підставі вказаного акту начальником ГУ Міндоходів у Волинській області прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 030513-21 від 22 травня 2014 року, яким до відповідача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в загальному розмірі 20 300 грн. (а.с. 38).
Рішення про застосування фінансових санкцій № 030513-21 від 22 травня 2014 року фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 було оскаржено в судовому порядку.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2014 року в адміністративній справі № 803/1581/14 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до ГУ Міндоходів у Волинській області про визнання нечинним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 030513-21 від 22 травня 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено (а.с. 52-55). Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2014 року постанову суду першої інстанції від 04 вересня 2014 року у вказаній справі залишено без змін (а.с. 56-58). Отже, рішення суду набрало законної сили 04 листопада 2014 року.
Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Під час судового розгляду адміністративної справи № 803/1581/14 суб'єктом владних повноважень - ГУ Міндоходів у Волинській області доказано правомірність рішення № 030513-21 від 22 травня 2014 року, яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції в загальному розмірі 20 300 грн.
Як встановлено частиною першою статті 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже, обставини щодо правомірності застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій в загальному розмірі 20 300 грн. на підставі рішення № 030513-21 від 22 травня 2014 року доказуванню не підлягають.
Ратнівською ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області надано інформацію про сплату та відображення в картці особового рахунку фінансових санкцій, нарахованих за порушення законодавства в сфері обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів станом на 03 листопада 2014 року, відповідно до якої за відповідачем рахується заборгованість за вказаним платежем в розмірі 20 300 грн. (а.с. 39).
Згідно з частиною першою статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Частиною першою статті 71 цього Кодексу встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Заперечення відповідача проти заявленого позову судом до уваги не беруться з наступних підстав.
Статтею 106 КАС України встановлено вимоги до позовної заяви, зокрема, відповідно до частини третьої цієї норми визначено, що суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів.
На виконання вимог вказаної норми позивачем до позовної заяви додано опис вкладення до цінного листа, направленого на ім'я відповідача, копію касового чеку в підтвердження надання послуг поштового зв'язку від 21 листопада 2014 року (а.с. 41, 42). Також позивачем надано суду докази вручення відповідачу 05 грудня 2014 року цього поштового відправлення (а.с. 47).
Відповідач не надала суду доказів сплати застосованих до неї штрафних (фінансових) санкцій в загальному розмірі 20 300 грн. на підставі рішення № 030513-21 від 22 травня 2014 року, не спростувала обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази та норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття постанови про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 20 300 грн.
Керуючись статтею 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1,) на користь держави 20 300 грн. (двадцять тисяч триста грн.) штрафних (фінансових) санкцій.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя М.А. Александрова