Постанова від 18.12.2014 по справі 826/18118/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18 грудня 2014 року 11:22 № 826/18118/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Амельохіна В.В., суддів: Аблова Є.В., Шулежка В.П. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

доКиївського квартирно - експлуатаційного управління Міністерства оборони України, Житлової комісії Київського гарнізону, Начальника Київського гарнізону, Міністра оборони України,

провизнання бездіяльності протиправною,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся з позовом до Київського квартирно - експлуатаційного управління Міністерства оборони України (далі по тексту - відповідач-1), Житлової комісії Київського гарнізону (далі по тексту - відповідач-2), Начальника Київського гарнізону (далі по тексту - відповідач-3) та Міністра оборони України (далі по тексту - відповідач-4) про:

- визнання протиправною бездіяльність Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України, яка виразилась у незабезпеченні позивача та членів його сім'ї житловим приміщенням для постійного проживання протягом двох років з дня взяття на квартирний облік з врахуванням категорії пільги - «позачерговий» з 15.11.2012 року;

- зобов'язання Київське квартирно-експлуатаційне управління Міністерства оборони України постановити рішення про забезпечення позивача та членів його сім'ї житловим приміщенням для постійного проживання в м. Києві новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільняємого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб в межах норм та санітарних і технічних вимог, встановлених статтями 47, 50 Житлового кодексу України, при першому розподілі цього житла;

- зобов'язання житлову комісію Київського гарнізону погодити рішення Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України про забезпечення позивача та членів його сім'ї житловим приміщенням для постійного проживання в м. Києві новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільняємого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб в межах норм та санітарних і технічних вимог, встановлених статтями 47, 50 Житлового кодексу України, при першому розподілі цього житла;

- зобов'язання начальника Київського гарнізону погодити список розподілу позивача та членів його сім'ї житлового приміщення для постійного проживання в м. Києві з числа новозбудованого, виключеного зі службового, вивільняємого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб в межах норм та санітарних і технічних вимог, встановлених статтями 47, 50 Житлового кодексу України, при першому розподілі цього житла;

- зобов'язати Міністра оборони України затвердити список розподілу позивачу та членів його сім'ї житлового приміщення для постійного проживання в м. Києві з числа новозбудованого, виключеного зі службового, вивільняємого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб в межах норм та санітарних і технічних вимог, встановлених статтями 47, 50 Житлового кодексу України, при першому розподілі цього житла.

Позов мотивований тим, що відповідачами неправомірно не надано позивачу та членам його сім'ї житлового приміщення для постійного проживання.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав.

Представник відповідачів - 1, 2 проти заявленого позову заперечив.

Представники відповідачів - 3 та 4 будь-яких пояснень з приводу позовних вимог до суду не надали.

В судовому засіданні 17.12.2014р. суд по справі перейшов в письмове провадження на підставі статті 128 КАС України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 24.03.2011 № 287 позивача звільнено з військової служби у запас за пунктом «б» (за станом здоров'я) частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» з правом носіння військової форми одягу та виключено зі списків особового складу частини згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 31.03.2011 №61.

Позивач проходив військову службу на офіцерських посадах в Збройних Силах з серпня 1985 року по 31 березня 2011 року, в тому числі у Київському гарнізоні - з 15 грудня 2000 року по 31 березня 2011 року.

Позивач зазначає, що у Київському гарнізоні житловим приміщенням - квартирою для постійного проживання не забезпечувався, з 28 вересня 2001 року перебуває на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, при Генеральному штабі Збройних Сил України, кількість членів сім'ї - 3 чол., з 2007 року - найменування пільги -«вислуга 25 календарних років», категорія пільги - «першочерговий».

Згідно Довідки №12983 від 01.12.2014р. виданої Головою житлової комісії гарнізону м. Києва ОСОБА_1 разом із сім'єю перебуває на квартирному обліку у ЖК гарнізону м. Києва з 07.08.2009р., категорія пільги - «позачерговий».

Відповідно до висновку медико-соціальної (експертної) комісії (МСЕК) від 21.06.2011 року позивачу встановлено третю групу інвалідності та відповідно до посвідчення, виданого Управлінням праці та соціального захисту населення Солом'янської РДА, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

Протокольним рішенням житлової комісії Генерального штабу Збройних Сил України від 15.11.2012 № 27 враховано зазначену пільгу «ветеран війни - інвалід війни» з 15 листопада 2012 року, категорія пільги - «позачерговий».

Відповідно до ст. 47 Конституції України серед основних прав і свобод людини та громадянина проголошено право на житло.

Відповідно до вимог ст. 46 Житлового кодексу України поза чергою жиле приміщення надається, зокрема, інвалідам Великої Вітчизняної війни і прирівняним до них у встановленому порядку особам протягом двох років з дати прийняття рішення про включення їх до списку на позачергове одержання жилого приміщення.

Згідно з ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам війни та прирівняним до них особам надаються пільги, зокрема, позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік (п. 8 ч. 1 ст. 13).

Судом встановлено, що також не заперечується сторонами, що фактично протягом двох років з дня взяття позивача на квартирний облік з категорією пільги «позачерговий» ОСОБА_1 не було надано житлове приміщення для постійного проживання.

Згідно з п. 4.4 Інструкції військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, забезпечуються жилими приміщеннями для постійного проживання за рішенням КЕВ (КЕЧ) району, погодженим з гарнізонною житловою комісією.

Таким чином, суд приходить до висновку про протиправну бездіяльність Київського квартирно - експлуатаційного управління Міністерства оборони України щодо незабезпечення ОСОБА_1 та членів його сім'ї житловим приміщенням для постійного проживання протягом двох років з дня взяття на квартирний облік з урахуванням категорії пільги - «позачерговий» з 15.11.2012р.

Разом з тим, слід зазначити, що позовні вимоги щодо зобов'язання Київське квартирно-експлуатаційне управління Міністерства оборони України постановити рішення про забезпечення позивача та членів його сім'ї житловим приміщенням для постійного проживання в м. Києві новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільняємого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб в межах норм та санітарних і технічних вимог, встановлених статтями 47, 50 Житлового кодексу України, при першому розподілі цього житла; зобов'язання житлову комісію Київського гарнізону погодити рішення Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України про забезпечення позивача та членів його сім'ї житловим приміщенням для постійного проживання в м. Києві новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільняємого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб в межах норм та санітарних і технічних вимог, встановлених статтями 47, 50 Житлового кодексу України, при першому розподілі цього житла; зобов'язання начальника Київського гарнізону погодити список розподілу позивача та членів його сім'ї житлового приміщення для постійного проживання в м. Києві з числа новозбудованого, виключеного зі службового, вивільняємого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб в межах норм та санітарних і технічних вимог, встановлених статтями 47, 50 Житлового кодексу України, при першому розподілі цього житла; зобов'язати Міністра оборони України затвердити список розподілу позивачу та членів його сім'ї житлового приміщення для постійного проживання в м. Києві з числа новозбудованого, виключеного зі службового, вивільняємого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб в межах норм та санітарних і технічних вимог, встановлених статтями 47, 50 Житлового кодексу України, при першому розподілі цього житла, задоволенню не підлягають.

Так, адміністративний суд, перевіряючи рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність встановленим частиною третьою статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за такими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Отже, адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними статтею 2 КАС України.

Відтак, дані вимоги, суперечить повноваженням адміністративного суду.

Крім того, як зазначено вище, позивач перебуває в черзі на отримання житла в загальній черзі гарнізону під №7409 та в черзі “позачергових” під №2226.

Законодавством не передбачено критеріїв для визначення порядку черговості забезпечення житлом, крім дати отримання відповідної пільги та постановки на чергу.

Таким чином, у суду відсутні підстави для зобов'язання надати позивачу житло без врахування існуючої у ЖК гарнізону м. Києва черги, оскільки у черзі перебувають і інші особи, які користуються такою самою пільгою на отримання житла, як і позивач.

Разом з тим, для належного способу захисту порушених прав ОСОБА_1 , суд вважає вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Київське квартирно - експлуатаційне управління Міністерства оборони України на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством України вирішити питання щодо поліпшення житлових умов ОСОБА_1 та членів його сім'ї, який перебуває на квартирному обліку у позачерговому порядку забезпечення житлом за категорією “позачерговий” в порядку вимог статті 42, 43, 46, 50-53 Житлового кодексу Української РСР.

Відповідно до статті 162 КАС України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України, яка виразилась у незабезпеченні ОСОБА_1 та членів його сім'ї житловим приміщенням для постійного проживання протягом двох років з дня взяття на квартирний облік з врахуванням категорії пільги - «позачерговий» з 15.11.2012 року.

Зобов'язати Київське квартирно - експлуатаційне управління Міністерства оборони України на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством України вирішити питання щодо поліпшення житлових умов ОСОБА_1 та членів його сім'ї, який перебуває на квартирному обліку у позачерговому порядку забезпечення житлом за категорією “позачерговий” в порядку вимог статті 42, 43, 46, 50-53 Житлового кодексу Української РСР.

В іншій частині відмовити.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий суддя В.В. Амельохін

Судді: Є.В. Аблов

В.П. Шулежко