Справа № 815/6995/14
про залишення позовної заяви без руху
12 грудня 2014 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Марин П.П., розглянувши матеріали адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
До суду звернувся суб'єкт підприємницької діяльності фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області Державної податкової служби по проведенню одностороннє незаконної перевірки, складанню заочно 05.10.2012 року акту фактичної перевірки №709/17-2000400137, застосуванню фінансових санкцій, визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області Державної податкової служби №0012701701 від 19.10.2012 року на суму 59186,67 грн., №0012721701 від 19.10.2012 року на суму 17066,50 грн., №0012711701 від 19.10.2012 року на суму 65528,99 грн., №0012731701 від 19.10.2012 року на суму 121,88 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Адміністративний процес ініціюється через подання адміністративного позову. Адміністративний позов, згідно з пунктом 6 коментованої статті, є зверненням до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно - правових відносинах. Тільки адміністративний позов, поданий відповідно до правил адміністративного судочинства, може бути підставою для відкриття провадження у адміністративній справі.
Відповідно до вимог ст. 106 КАС України у позовні заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом; до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати; позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Так, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивачем до поданого адміністративного позову не надано акту фактичної перевірки №709/17-2000400137, податкових повідомлень-рішень №0012701701 від 19.10.2012 року на суму 59186,67 грн., №0012721701 від 19.10.2012 року на суму 17066,50 грн., №0012711701 від 19.10.2012 року на суму 65528,99 грн., №0012731701 від 19.10.2012 року на суму 121,88 грн., а в разі неможливості надання відповідних доказів самостійно, позивачем також не повідомлені причини неможливості подання таких доказів.
Поряд з цим, позивачем не сплачено судовий збір і відсутні документи, що підтверджують звільненя від його сплати.
Позивач просить відстрочити сплату судового збору за подання зазначеної позовної заяви у зв'язку із важкою хворобою та повною відсутністю причетності до порушень, встановлених під час перевірки, за результатами якої до позивача застосовано штрафні санкції.
Однак, підстави для відстрочення сплати судового збору відсутні, оскільки заперечення позивача щодо правомірності проведеної перевірки та винесення оскаржуваних рішень не є підставою для відстрочення оплати судового збору, а посилання позивача на важку хворобу не підтверджено відповідними доказами.
Таким чином, клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору необґрунтоване та задоволенню не підлягає, а тому позивач при поданні позовної заяви має додержуватись вимог ч. 3 ст.106 КАС України.
Згідно ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Виявлені недоліки мають бути усунені шляхом надання до суду акту фактичної перевірки №709/17-2000400137, податкових повідомлень-рішень №0012701701 від 19.10.2012 року на суму 59186,67 грн., №0012721701 від 19.10.2012 року на суму 17066,50 грн., №0012711701 від 19.10.2012 року на суму 65528,99 грн., №0012731701 від 19.10.2012 року на суму 121,88 грн., а в разі неможливості надання відповідних доказів самостійно - позивачем мають бути повідомлені причини неможливості подання таких доказів, а також шляхом надання квитанції про сплату судового збору за подання адміністративного позову до Одеського окружного адміністративного суду з зазначенням суми сплати судового збору розрахованої відповідно до вимог Закону України «Про судовий збір».
На підставі вищевикладеного, адміністративний позов слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Керуючись ст. ст. 105, 106, 108 КАС України, суддя -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 18 грудня 2014 року та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в порядку ч. 3 ст. 186 КАС України.
Суддя П.П.Марин
18.12.14