Постанова від 22.12.2014 по справі 824/3245/14-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2014 р. справа № 824/3245/14-а

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях до державного підприємства "Особливе конструкторське бюро "Рута" про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях (далі - позивач або УПФУ) звернулось із адміністративним позовом до державного підприємства "Особливе конструкторське бюро "Рута" (далі - відповідач або ДП "Рута") про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій науковим працівникам у сумі 318,27 грн.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилається на те, що відповідач зареєстрований в УПФУ, як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і має заборгованість по платежах до Пенсійного фонду за жовтень - листопад 2014 року у сумі 320,77 грн. 28 листопада 2014 була часткова сплата , внаслідок якої заборгованість складає 318,27 грн. Зазначена сума не була сплачена у строки вказані законодавством, а тому вважається простроченою і підлягає стягненню у судовому порядку.

Представник позивача надав клопотання, відповідно до змісту якого просить розглянути справу у порядку письмового провадження. Відповідач про день, час та місце слухання справи по суті повідомлений належним чином, що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового відправлення, однак до суду його представник не з'явився будь-яких клопотань чи заяв суду не надав. За таких обставин, суд, керуючись положеннями ч.ч.4,6 ст.128 КАС України вважає за можливим розглянути справу у порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.

Відповідно до змісту позову та додатків до нього, вимоги позивача обґрунтовані наступним.

Законами України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058) та "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 13.12.1991 № 1977-XII (далі - Закон № 1977), а також постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи" від 24.03.2004 № 372 (далі - Порядок) врегульовано правовідносини призначення, нарахування та виплати пенсій науковим та науково-технічним працівникам. Зокрема, ст.24 Закону №1977 передбачено, що пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону № 1058 та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески). При цьому, відповідно до вимог цієї ж статті різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних підприємств за рахунок коштів цих підприємств, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Разом з цим, за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.

Відповідно до положень Порядку, який встановлює процедуру відшкодування підприємствами різниці між сумами пенсій, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається до Порядку. Зазначені підприємства самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Оскільки серед працівників ДП "Рута" є особи, які набули право на призначення пенсії як науковим працівникам, йому направлено відповідне повідомлення про відшкодування сум різниці між пенсіями, призначеними як науковим працівникам, та пенсіями, призначеними відповідно до інших законодавчих актів. Так, сума зазначеного відшкодування за жовтень-листопад 2014 р. складає 318,27 грн. Однак відповідач у встановлений законом строк не відшкодовує УПФУ вказану суму коштів, що обумовило звернення до суду з позовом.

Відповідач про свою правову позицію щодо предмету спору суд не повідомив.

Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 1 Закону № 1977 під науково-технічною діяльністю розуміють інтелектуальну творчу діяльність, спрямовану на одержання і використання нових знань у всіх галузях техніки і технологій. Її основними формами (видами) є науково-дослідні, дослідно-конструкторські, проектно-конструкторські, технологічні, пошукові та проектно-пошукові роботи, виготовлення дослідних зразків або партій науково-технічної продукції, а також інші роботи, пов'язані з доведенням наукових і науково-технічних знань до стадії практичного їх використання. Відповідно до цієї ж статті науковим працівником вважається вчений, який за основним місцем роботи та відповідно до трудового договору (контракту) професійно займається науковою, науково-технічною, науково-організаційною або науково-педагогічною діяльністю та має відповідну кваліфікацію незалежно від наявності наукового ступеня або вченого звання, підтверджену результатами атестації.

Згідно із ч. 1 ст. 24 Закону № 1977 держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів. Відповідно до ч. 3 цієї ж статті пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески). Крім того, різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових працівників державних підприємств за рахунок коштів цих підприємств, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.

Відносини процедури відшкодування різниці між сумами пенсій, призначених та виплачених відповідно до Закону № 1977 та сумами пенсій, призначених відповідно до інших законодавчих актів, врегульовані Порядком. Так, відповідно до п. 5 Порядку розмір витрат на фінансування різниці у розмірах пенсій за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках. Пунктом 3 Порядку встановлено, що фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що з метою стимулювання та заохочення наукової та науково-технічної діяльності держава встановила підвищений розмір пенсій для наукових працівників порівняно з тим розміром пенсій, призначення яких така особа має право обрати з інших підстав. Разом з цим, різниця у сумі пенсій, яка утворюється при цьому, відшкодовується підприємствами, на яких така особа працювала. Стосовно підприємств державної форми власності, то вони відшкодовують 50 % вищевказаної різниці - інші 50 % відшкодовуються за рахунок коштів державного бюджету. У випадку, коли особа отримала трудовий стаж на декількох підприємствах, сума пенсій відшкодовується ними пропорційно періоду робочого стажу, відпрацьованого особою на кожному підприємстві та який зарахований до трудового стажу, що надає право на призначення пенсії відповідно до Закону № 1977.

Судом встановлено, що ДП "Рута" є установою державної форми власності, на що, зокрема, вказує відповідна частина його найменування - "державне підприємство". Виходячи із змісту довідок, виданих ДДП "Рута" для підтвердження наукового стажу своїх працівників та/або основного виду діяльності як науково-дослідницького підприємства, основним видом діяльності відповідача є здійснення наукових досліджень. Така діяльність складає більшість загального річного об'єму робіт підприємства. Тобто, виходячи з виду господарської діяльності відповідача можна зробити висновок, що його колишні співробітники займались науково-технічною діяльністю, а тому пенсія їм призначена з урахуванням вимог Закону № 1977.

Зокрема, ДП "Рута" підтверджено науковий стаж ОСОБА_1, ОСОБА_2 (копії відповідних довідок наявні у матеріалах справи), яким УПФУ розпорядженням №150164 від 01.12.2010 р. та протоколом №170145 від 29.07.2002 р. призначено пенсію як науковим працівникам.

Виходячи з цього, відповідач має обов'язок відшкодовувати різницю між сумами пенсій, призначених вказаній особі як науковому працівнику, та сумами пенсій, призначеному йому відповідно до інших законодавчих актів. При цьому, оскільки ДП "Рута" є державною формою власності, воно відшкодовує таку різницю у розмірі 50 %. Крім цього, відповідна сума коригується у випадку, коли працівник має стаж наукової роботи і на інших підприємствах, установах, організаціях.

Повідомлення про суму відшкодування різниці між сумами пенсій, призначеною вказаному працівнику відповідача як науковому працівнику, та сумами пенсій, призначених йому відповідно до інших законодавчих актів, направлене ДП "Рута" 10.11.2014 р. та отримане його уповноваженою особою 21.11.2014 р., про що свідчить відмітка про вручення у копії поштового повідомлення, наявного у матеріалах справи. Однак, виходячи із доданих до позовної заяви документів (розрахунок ціни позову, картка особового рахунку), підприємство вчасно не перерахувало суму відшкодування за жовтень-листопад 2014 р., борг залишається непогашеним і на момент подачі позову. Відповідно до розрахунку боргу сума непогашеного зобов'язання відповідача за жовтень-листопад 2014 р. складає 318,27 грн.

Таким чином, враховуючи викладене суд вважає, що позов управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях до державного підприємства легкого машинобудування "Чернівцілегмаш" про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій науковим працівникам у сумі 318,27 грн. підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 158 - 163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях до державного підприємства "Особливе конструкторське бюро "Рута" про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій науковим працівникам у сумі 318 (триста вісімнадцять) грн. 27 коп. задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з державного підприємства "Особливе конструкторське бюро "Рута" (код ЄДРПОУ 14257599) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях заборгованість з відшкодування різниці між сумами пенсій, призначених науковим працівникам, та пенсій, призначеним відповідно до інших законодавчих актів у 318 (триста вісімнадцять) грн. 27 коп.

Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.В. Анісімов