Справа: № 826/15211/14 Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В. Суддя-доповідач: Парінов А.Б.
Іменем України
18 грудня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Парінова А.Б.,
суддів: Грибан І.О., Губської О.А.,
при секретарі судового засідання Арсенійчук М.В.,
за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_2,
від відповідача Левченко А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 жовтня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Державної інспекції сільського господарства в Київській області про визнання дій протиправними та скасування повідомлення, -
Позивач звернулася до суду з позовом до Державної інспекції сільського господарства в Київській області про визнання протиправними дій Державної інспекції сільського господарства в Київській області щодо направлення повідомлення від 08.07.2014р. №04-22/67 про виклик для надання пояснень у зв'язку з виявленими порушеннями земельного законодавства та скасування повідомлення від 08.07.2014 року №04-22/67 Державної інспекції сільського господарства в Київській області про виклик для надання пояснень у зв'язку з виявленими порушеннями земельного законодавства.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 жовтня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, на підставі ч. 1 ст. 5, ст.10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», ч. 1 ст. 19 Закону України «Про охорону земель», п.п. 4, 5 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 №459 Державною інспекцією сільського господарства в Київській області направлено гр. ОСОБА_4 рекомендованим листом з повідомленням про вручення повідомлення від 08.07.2014р. №04-22/67 про виклик для надання пояснень у зв'язку з виявленими порушеннями земельного законодавства.
Зі змісту вказаного повідомлення вбачається, що позивачу було запропоновано прибути 07.08.14р. о 10.00 год. до Управління контролю за використанням та охороною земель Держсільгоспінспекції в Київській області, за адресою м. Київ, вул. Олени Теліги, 8 каб.21, для надання пояснень у зв'язку з перевіркою дотримання вимог земельного законодавства.
Вважаючи дії відповідача щодо направлення позивачу повідомлення про виклик протиправними, керуючись п. 4.1 Порядку одержання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14.03.2013 N 179 (далі по тексту - Порядок № 179), згідно з яким особи, яким вручено (надіслано) Клопотання чи Повідомлення можуть оскаржити дії посадової особи (державного інспектора), яка їх вручила (надіслала) керівнику інспекційного органу, в якому працює державний інспектор, керівнику вищестоящого органу (посадової особи вищого рівня) або до суду, позивач звернулася з даним позовом до суду.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що до повноважень Державної інспекції сільського господарства в Київській області, відноситься право викликати громадян для отримання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства, що є підставою для відмови у задоволенні вимог адміністративного позову про визнання протиправними дій Державної інспекції сільського господарства в Київській області щодо направлення повідомлення від 08.07.2014р. №04-22/67 про виклик для надання пояснень у зв'язку з виявленими порушеннями земельного законодавства.
Відмовляючи у задоволенні вимог позивача про скасування спірного розпорядження, суд першої інстанції зазначив, що оскаржуване повідомлення про виклик не є нормативно-правовим актом чи актом індивідуальної дії, оскільки має інформаційний характер та безпосередньо не породжує ніяких правових наслідків.
Колегія суддів погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини виникли у зв'язку з направленням позивачу повідомлення про виклик для надання пояснень у зв'язку з виявленими порушеннями земельного законодавства.
Обґрунтовуючи вимоги адміністративного позову, позивач посилається на порушення вимог чинного законодавства при складанні та направленні спірного повідомлення, зазначаючи, що повідомлення складено на підставі документу, що втратив чинність, неправильне визначення назви повідомлення, неправильне визначення назви інспекційного органу, відсутність у повідомленні інформації про час і дату його вручення (надсилання), порушення строку відправлення, що призвело до несвоєчасного отримання його позивачем та унеможливилення вчасного забезпечення явки ОСОБА_5 до вказаної інспекції.
Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».
Статтею 9 вказаного закону передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом:
- проведення перевірок;
- розгляду звернень юридичних і фізичних осіб;
- участі у прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об'єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель;
- розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель;
- проведення моніторингу ґрунтів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.
Положеннями ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», визначено повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, та передбачено, зокрема, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України.
Положення про Державну інспекцію сільського господарства України затверджене Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 459/2011 (далі по тексту - Положення).
Згідно з п. 1 Положення Державна інспекція сільського господарства України (Держсільгоспінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Пунктом 6 Положення передбачено, що Держсільгоспінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи - державні інспекції сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах.
До повноважень Держсільгоспінспекції України згідно з п. 5 Положення відноситься виклик громадян, у тому числі посадових осіб, для отримання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства.
Процедуру здійснення повноважень посадовими особами Держсільгоспінспекції України та її територіальних органів визначає Порядок одержання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель, затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14.03.2013 N 179.
Згідно з п. 1.3 Порядку № 179 від імені Держсільгоспінспекції України та її територіальних органів оформляти (вручати) клопотання про надання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель, а також повідомлення про виклик для надання пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства, мають право: Головний державний інспектор сільського господарства України, головні державні інспектори сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх заступники, старші державні інспектори та державні інспектори сільського господарства (далі - державні інспектори).
Зі змісту оскаржуваного повідомлення вбачається, що його підписано начальником Бориспільського відділу здійснення інспекторської діяльності управління контролю за використанням та охороною земель Держсільгоспінпекції в Київській області Скрягою О.В., тобто уповноваженою згідно з п. 1.3 Порядку особою.
Відповідно до п.1.5. Порядку №179, отримання інформації, усних або письмових пояснень від суб'єктів господарювання здійснюється під час проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю) у строки їх проведення та у межах Переліку питань для здійснення Державною інспекцією сільського господарства України та її територіальними органами планових заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12 липня 2012 року N 424, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30 липня 2012 року за N 1289/21601.
Згідно п.3.5 Порядку №179, з метою одержання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням вимог земельного законодавства, державний інспектор має право викликати громадян, у тому числі посадових осіб, до інспекційного органу. Форму повідомлення про виклик для надання пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства (далі - Повідомлення), наведено у додатку 3 до цього Порядку.
Усні або письмові пояснення з питань, пов'язаних з порушенням вимог земельного законодавства, отримуються від суб'єктів господарювання та виключно під час здійснення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю), у строки їх проведення.
Повідомлення повинне містити: дату та реєстраційний номер; найменування, місцезнаходження (юридичних осіб), посаду, прізвище, ім'я та по батькові особи, що викликається, або місце проживання, прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи; зазначення часу та дати прибуття; найменування та місцезнаходження інспекційного органу із зазначенням назви населеного пункту, вулиці, номерів будинку, кабінету та телефону; мету (підставу) для виклику; перелік документів, які необхідно мати при собі особі, що викликається;наслідки неприбуття; посаду, прізвище, ім'я та по батькові особи, яка викликає; інформацію про вручення (надсилання) Повідомлення (п.3.6 Порядку №179).
Повідомлення складається у двох примірниках. Перший примірник вручається під підпис або надсилається поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення особі, яка викликається, другий - залишається у державного інспектора. У разі якщо Повідомлення неможливо вручити особисто під підпис, у невідкладних випадках воно може бути направлено телефонограмою чи факсимільним зв'язком та додатково надсилається поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Повідомлення підписується державним інспектором, який викликає громадянина (посадову особу) для отримання пояснень (п.3.7 Порядку №179).
Особа, якій вручено Повідомлення, зазначає на другому примірнику свою посаду (для посадових осіб), прізвище, ім'я та по батькові, дату, час його отримання та засвідчує це своїм підписом. При відмові особи від підпису про отримання Повідомлення державний інспектор робить про це відповідну відмітку на обох його примірниках та засвідчує її своїм підписом. Перший примірник Повідомлення надсилається особі, що викликається, поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
У разі відправлення Повідомлення поштою, телефонограмою чи факсимільним зв'язком на його другому примірнику робиться про це відповідна відмітка, яка засвідчується підписом особи, що його відправила (п.3.8 Порядку №179).
Облік вручених (надісланих) Повідомлень здійснюється у журналі реєстрації повідомлень про виклик для надання пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства (далі - журнал реєстрації повідомлень), форму якого наведено у додатку 4 до цього Порядку. Журнал реєстрації повідомлень ведеться у структурних підрозділах інспекційних органів та повинен бути включений до номенклатури справ відповідного структурного підрозділу. Сторінки журналу повинні бути пронумеровані, прошнуровані, на останній сторінці проставляються відбиток печатки інспекційного органу та підпис його керівника (п. 3.9 Порядку №179).
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, оскаржуване повідомлення було відправлене на адресу позивача рекомендованим листом з повідомленням про вручення 04.08.2014р., містить всі необхідні реквізити, визначені п.3.6 Порядку №179, що відповідає вимогам чинного законодавства.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що формальна невідповідність форми повідомлення за умови прийняття в межах повноважень та наявності всіх необхідних реквізитів не може бути підставою для задоволення вимог адміністративного позову про визнання протиправними дій відповідача щодо направлення спірного повідомлення позивачу.
Крім того, колегія суддів погоджується також і з висновком суду першої інстанції про те, що оскаржуване у даній справі повідомлення про виклик не є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні КАС України, має інформаційний характер, не породжує правових наслідків, а тому, враховуючи також встановлення в ході розгляду даної справи відповідності його вимогам законодавства, скасуванню не підлягає.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно та всебічно, оцінивши фактичні обставини справи, з дотриманням норм матеріального та процесуального права, дійшов вірного висновку про відмову у задоволенні позову.
Згідно з ст. ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 167, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 жовтня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.Б. Парінов
Судді І.О. Грибан
О.А. Губська
Ухвалу в повному обсязі виготовлено 22.12.2014
.
Головуючий суддя Парінов А.Б.
Судді: Грибан І.О.
Губська О.А.