19 грудня 2014 р.м.ОдесаСправа № 521/13423/14-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Поліщук І.О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
доповідача, судді - Димерлія О.О.
суддів - Романішина В.Л., Вербицької Н.В.
за участю секретаря - Цуцкірідзе М.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси на постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 19 серпня 2014 року за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
У липні 2014 року позивач звернувся до суду з вказаним вище адміністративним позовом та, посилаючись на невірне застосування відповідачем ст. 33 Закону України «Про державну службу» при призначені їй пенсії, просила: визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси (наділі - УПФУ), що полягають у неврахуванні при призначенні їй пенсії сум заробітної плати, зазначених у графі «Інші виплати» довідки Департаменту капітального будівництва Одеської обласної державної адміністрації від 04 березня 2014 року №6-399, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування: зобов'язати відповідача зробити розрахунок пенсії ОСОБА_1 з 04 березня 2014 року з врахуванням сум заробітної плати, зазначених у графі «Інші виплати» довідки Департаменту капітального будівництва Одеської обласної державної адміністрації від 04 березня 2014 року №6-399, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За наслідками розгляду адміністративного позову Малиновським районним судом м. Одеси 19 серпня 2014 року ухвалено постанову про часткове задоволення адміністративного позову.
Суд першої інстанції визнав протиправними дії УПФУ стосовно неврахування при призначенні пенсії позивача сум заробітної плати, зазначених у графі «Інші виплати» довідки Департаменту капітального будівництва Одеської обласної державної адміністрації від 04 березня 2014 року №6-399, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язав відповідача здійснити розрахунок пенсії ОСОБА_1 з 04 березня 2014 року з врахуванням сум заробітної плати, зазначених у графі «Інші виплати» довідки Департаменту капітального будівництва Одеської обласної державної адміністрації від 04 березня 2014 року №6-399, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. У задоволені решти позовних вимог - відмовлено.
Приймаючи означене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
В апеляційній скарзі УПФУ, посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального права, просить рішення суду скасувати, повністю відмовити позивачу у задоволенні заявлених позовних вимог.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач послався на перелік складових заробітної плати, визначений ст. 33 Закону України «Про державну службу».
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси та з 28 січня 2011 року отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».
У квітні 2014 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» з урахуванням складових заробітної плати: матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.
Листом від 17 квітня 2014 року №134/Г-1 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» матеріальна допомога та індексація грошових доходів не входять до структури заробітної плати у розумінні частини другої статті 33 Закону України «Про державну службу».
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, правильно виходив з того, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується при обчисленні пенсії.
Так, за змістом частини 2 статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до частини 5 статті 37 цього Закону за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Зазначена норма була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, а саме: на момент призначення пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що стаж роботи позивача на державній службі, склав 20 років 9 місяців 23 дні (а.с. 9,10).
З довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» надбавки, премії та інші виплати за період з 01 березня 2012 року до 28 лютого 2014 року, вбачається, що сума заробітної плати, на яку ОСОБА_1 нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 19499 грн. (а.с. 5,6)
Відповідно до частини 1 «Про оплату праці» статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зважаючи на все вище викладене суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що при розгляді справи судом правильно застосовані норми матеріального і процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка.
Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми законів України та відповідають чинному законодавству.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки базуються на невірному трактуванні відповідачем фактичних обставин норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин підстав для скасування рішення суду та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись: ст.. ст..185, 195, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси - залишити без задоволення, а постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 19 серпня 2014 року за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України на протязі двадцяти днів.
Суддя-доповідач:
Судді: