Постанова від 09.12.2014 по справі 814/2656/14

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2014 р.м.ОдесаСправа № 814/2656/14

Категорія: 11.5 Головуючий в 1 інстанції: Єнтіна А. П.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:

Судді доповідача - Потапчука В.О.

суддів - Коваля М.П.

- Семенюка Г.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Головного управління пенсійного фонду України в Миколаївській області на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2014 року по справі за адміністративним позовом Головного управління пенсійного фонду України в Миколаївській області до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Миколаївській області, за участю третьої особи Головного управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування постанов,-

ВСТАНОВИЛА:

Головне управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області звернулось до суду з позовом до відповідача, за участю у справі третьої особи Головного управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області (з урахуванням зміни позовних вимог), в якому просить зобов'язати Відділ примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції у Миколаївській області зняти арешт за ВП №44509632 про арешт коштів для стягнення штрафу в сумі 680,00 грн., накладеного постановою державного виконавця №33217831 від 07.08.2014 р., за ВП №44509634 про арешт коштів для стягнення штрафу в сумі 1360 грн., накладеного постановою державного виконавця №33217831 від 22.08.2014 р., за ВП №44509636 про арешт коштів для стягнення виконавчого збору в сумі 1360 грн., накладеного постановою державного виконавця №33217831 від 22.08.2014 р., за ВП №44509637 про арешт коштів для стягнення витрат на проведення виконавчих дій в сумі 134,30 грн., накладеного постановою державного виконавця №33217831 від 22.08.2014 р. Обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що оскаржувані постанови винесені відповідачем з порушенням норм законодавства.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2014 року відмовлено у задоволенні позову.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції позивачем подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову якою задовольнити позовні вимоги позивача.

Сторони були сповіщені належним чином про час і місце судового засідання, що підтверджується письмовими доказами наявними в матеріалах справи, сторони до суду не прибули.

Відповідно до ч 4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Колегія суддів, з огляду на зазначене, а також враховуючи те що в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи, - дійшла висновку про можливість розгляду справи за відсутністю сторін по справі.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, доводи апеляційної скарги, колегія приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції встановлено, що Головним державним виконавцем Управління державної виконавчої служби у Миколаївській області в межах виконавчого провадження щодо виконання судового рішення по справі №2-а-8/11 Первомайського міськрайонного суду Миколаївскої області за позовом ОСОБА_2 про перерахунок пенсії було винесено постанови за: - ВП №44509№44509632 про арешт коштів для стягнення штрафу в сумі 680,00 грн., накладеного постановою державного виконавця №33217831 від 07.08.2014 р.; - ВП №44509634 про арешт коштів для стягнення штрафу в сумі 1360 грн., накладеного постановою державного виконавця №33217831 від 22.08.2014 р.; - ВП №44509636 про арешт коштів для стягнення виконавчого збору в сумі 1360 грн., накладеного постановою державного виконавця №33217831 від 22.08.2014 р.;- ВП №44509637 про арешт коштів для стягнення витрат на проведення виконавчих дій в сумі 134,30 грн., накладеного постановою державного виконавця №33217831 від 22.08.2014 р.

Як встановлено в судовому засіданні Перовомайським міськрайонним судом у Миколаївській області було видано виконавчий лист від 03.02.2011 року, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2

04.03.2012 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Управління державної виконавчої служби у Миколаївській області Корінною В.А. було відкрито виконавче провадження про примусове виконання вищезазначеного виконавчого листа.

01.07.2012 року Головним управлінням пенсійного фонду України в Миколаївській області до Управління державної виконавчої служби у Миколаївській області було надано інформацію на виконання рішення суду, з якої вбачалось що ОСОБА_2 було проведено перерахунок пенсії та надано розрахунок доплати до пенсії.

04.09.2012 року Корінною В.А. було винесено постанову про закінчення виконавчого провадження, яку ОСОБА_2 оскаржив до Первомайського міськрайонного суду. Суд в задоволенні позову відмовив.

Одеський апеляційний адміністративний суд постановою від 20.01.2014 р. по справі №2а/1421/369/12 за позовом ОСОБА_2 до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Миколаївській області та третьої особи Головного управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, визнав протиправною постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби у Миколаївській області Корінної В.А. від 04.09.2012 року про закінчення виконавчого провадження.

В постанові Одеського апеляційного адміністративного суду встановлено, що державний виконавець не з'ясував чи належно виконав рішення пенсійний фонд, та наголосив, що при невизначеності питання, яким слід вважати належне виконання рішення суду державному виконавцю надано право звертатись до органу, який видав виконавчий документ, за роз'ясненням, що державним виконавцем зроблено не було.

Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби у Миколаївській області Куліченко Д.О. (далі - державний виконавець) було винесено постанову про відновлення виконавчого провадження від 07.07.2014 року. Та винесено оскаржувані в даній справі документи.

При вирішенні питання суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Однак, колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Так, умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України «Про виконавче провадження».

Відповідно до ч. 1 ст. 1 вказаного Закону виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 5 зазначеного Закону вимоги державного виконавця щодо виконання рішень обов'язкові для всіх органів, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України. Невиконання законних вимог державного виконавця тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Частинами 1 та 3 статті 6 цього ж Закону встановлено, що державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб. Рішення, дії або бездіяльність державного виконавця можуть бути оскаржені в порядку, встановленому цим Законом.

Частиною 2 статті 25 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.

У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 75 зазначеного Закону після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

Згідно ч. 1 ст. 89 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Аналіз вказаних правових норм свідчить про те, що державним виконавцем може бути винесено постанову про накладення штрафу виключно у разі невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Поряд з цим, колегія суддів зазначає, що позивачем виконано рішення суду в частині нарахування надбавки до пенсії, однак виконання рішення суду в частині виплати заборгованості є неможливим, оскільки виплати вказаної категорії громадян фінансуються з Державного бюджету України, яким не передбачено такі виплати на поточний рік.

У відповідності до пункту 1.1 розділу I Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2, Управління Пенсійного фонду України (далі - Фонд) у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - Управління) є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II зазначеного Положення передбачено, що основними завданнями Управління є, зокрема, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Тобто, виплати пенсій та інших виплат здійснюються районними управліннями ПФУ виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей для здійснення виплат, крім зазначених, районні управління не мають.

Отже, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів при відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем семиденного строку виконати судове рішення в цій частині.

За таких обставин, накладення штрафу на боржника ще більше ускладнює його фінансове становище та перешкоджає виконанню судового рішення про виплату доплати до пенсії.

Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Виходячи з наведеного, списання коштів з рахунків державного органу на виконання судових рішень проводиться лише за умови наявності таких коштів.

Посилання суду першої інстанції на відповідні рішення Європейського суду з прав людини щодо неможливості посилання державним органом при виконанні судових рішень на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань безпідставні, оскільки в даному випадку мова йде не про звільнення УПФУ у Миколаївській області від виконання рішення суду, а про оцінку причин такого невиконання та про наявність підстав для накладення штрафу.

Зазначені висновки суду апеляційної інстанції відповідають позиції Вищого адміністративного суду України, висловленої, зокрема, в ухвалі № К/9991/45657/12 від 27 серпня 2014 року.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо правомірності накладення на УПФУ у Миколаївській області штрафу за невиконання судового рішення без поважних причин, арешту коштів УПФУ та стягнення виконавчого збору та відповідно відсутності підстав для скасування оскаржуваних постанов.

За таких обставин, оскільки судом першої інстанції при розгляді справи порушено норми матеріального права, не повно з'ясовано обставини, що мають значення для справи та висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, що в свою чергу призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів вважає, що судове рішення, відповідно до вимог ч. 1 ст. 202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 207 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління пенсійного фонду України в Миколаївській області - задовольнити.

Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2014 року по справі за адміністративним позовом Головного управління пенсійного фонду України в Миколаївській області до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Миколаївській області, за участю третьої особи Головного управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування постанов,- скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою адміністративний позов Головного управління пенсійного фонду України в Миколаївській області до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Миколаївській області, за участю третьої особи Головного управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування постанов - задовольнити.

Визнати протиправними дії державного виконавця щодо винесення ним 22.08.2014 постанов в межах виконавчих проваджень ВП № 33217831, № 44509632, № 44509634, № 44509636, № 44509637: - ВП № 33217831 про стягнення виконавчого збору в сумі 1360 грн.; - ВП № 33217831 про стягнення витрат на проведення виконавчих дій в сумі 134,30грн.; - ВП № 33217831 про накладення штрафу в сумі 1360 грн.; - ВП № 33217831 про закінчення виконавчого провадження щодо виконання виконавчого листа № 2-а-8/11 та виділення в окреме провадження постанов про стягнення виконавчого збору, витрат на проведення виконавчих дій і накладення штрафів; - ВП № 44509632 про відкриття виконавчого провадження за постановою державного виконавця № 33217831 від 07.08.2014 про стягнення штрафу в сумі 680,00 грн. за невиконання судового рішення; - ВП № 44509632 про арешт коштів для стягнення штрафу в сумі 680,00 грн., накладеного постановою державного виконавця № 33217831 від 07.08.2014; - ВП № 44509634 про відкриття виконавчого провадження за постановою державного виконавця № 33217831 від 22.08.2014 про стягнення штрафу в сумі 1360 грн. за невиконання судового рішення; - ВП № 44509634 про арешт коштів для стягнення штрафу в сумі 1360 грн., накладеного постановою державного виконавця № 33217831 від 22.08.2014; - ВП № 44509636 про відкриття виконавчого провадження за постановою державного виконавця № 33217831 від 22.08.2014 про стягнення виконавчого збору в сумі 1360 грн.; - ВП № 44509636 про арешт коштів для стягнення виконавчого збору в сумі 1360 грн., накладеного постановою державного виконавця № 33217831 від 22.08.2014; - ВП № 44509637 про відкриття виконавчого провадження за постановою державного виконавця № 33217831 від 22.08.2014 про стягнення витрат на проведення виконавчих дій в сумі 134,30 грн.; - ВП № 44509637 про арешт коштів для стягнення витрат на проведення виконавчих дій в сумі 134,30 грн., накладеного постановою державного виконавця № 33217831 від 22.08.2014.

Визнати протиправними та скасувати постанови Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Миколаївській області від 22.08.2014: - ВП № 33217831 про стягнення виконавчого збору в сумі 1360 грн.; - ВП № 33217831 про стягнення витрат на проведення виконавчих дій в сумі 134,30грн.; - ВП № 33217831 про накладення штрафу в сумі 1360 грн.; - ВП № 33217831 про закінчення виконавчого провадження щодо виконання виконавчого листа № 2-а-8/11 та виділення в окреме провадження постанов про стягнення виконавчого збору, витрат на проведення виконавчих дій і накладення штрафів; - ВП № 44509632 про відкриття виконавчого провадження за постановою державного виконавця № 33217831 від 07.08.2014 про стягнення штрафу в сумі 680,00 грн. за невиконання судового рішення; - ВП № 44509632 про арешт коштів для стягнення штрафу в сумі 680,00 грн., накладеного постановою державного виконавця № 33217831 від 07.08.2014; - ВП № 44509634 про відкриття виконавчого провадження за постановою державного виконавця № 33217831 від 22.08.2014 про стягнення штрафу в сумі 1360 грн. за невиконання судового рішення; - ВП № 44509634 про арешт коштів для стягнення штрафу в сумі 1360 грн., накладеного постановою державного виконавця № 33217831 від 22.08.2014; - ВП № 44509636 про відкриття виконавчого провадження за постановою державного виконавця № 33217831 від 22.08.2014 про стягнення виконавчого збору в сумі 1360 грн.; - ВП № 44509636 про арешт коштів для стягнення виконавчого збору в сумі 1360 грн., накладеного постановою державного виконавця № 33217831 від 22.08.2014; - ВП № 44509637 про відкриття виконавчого провадження за постановою державного виконавця № 33217831 від 22.08.2014 про стягнення витрат на проведення виконавчих дій в сумі 134,30 грн.;

Зобов'язати Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Миколаївській області зняти арешт: - за ВП44509632 про арешт коштів для стягнення штрафу в сумі 680,00 грн., накладеного постановою державного виконавця № 33217831 від 07.08.2014 року; - за ВП № 44509634 про арешт коштів для стягнення штрафу в сумі 1360,00 грн, накладеного постановою державного виконавця № 33217831 від 22.08.2014; - за ВП № 44509636 про арешт коштів для стягнення виконавчого збору в сумі 1360,00 гнр, накладеного постановою державного виконавця № 33217831 від 22.08.2014 року; за ВП № 44509637 про арешт коштів для стягнення витрат на проведення виконавчих дій в сумі 134,30, накладеного постановою державного виконавця № 33217831 від 22.08.2014.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Суддя-доповідач: Потапчук В.О.

Судді: Коваль М.П.

Семенюк Г.В.