09 грудня 2014 року Справа № 9945/14/876
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Гулида Р.М.,
суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Тернопільській області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 червня 2014 року у справі за позовом приватного підприємця ОСОБА_1 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Тернопільській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій, -
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Тернопільській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що за результатами перевірки 22.01.10р. його безпідставно звинуватили у тому, що в належному йому кафе «Тарко» встановлено факт зберігання алкогольних напоїв у місці зберігання не внесеному до Єдиного державного реєстру, чим порушено ст.15 Закону України від 19.12.95р. № 481/95 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 червня 2014 року, позов задоволено.
Рішення №190222 від 25.01.10р. про застосування фінансових санкцій і накладення на приватного підприємця ОСОБА_1 штрафу - 6768 грн. скасовано.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Тернопільській області подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.
Сторони в судове засідання не прибули, хоч про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, у відповідності до ч.1 п.2 ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу у порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі наказу про проведення позапланової перевірки від 22.01.2010 року №15 та направлення від 22.01.2010 року №08/32-2 посадовими особами Департаменту 22.01.2010 року проведено позапланову виїзну перевірку з питань додержання ФОП вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.
За результатами перевірки кафе «Тарко», яке розташоване за адресою вул. Живава,15-А м. Тернопіль, та належить позивачу посадовими особами Департаменту складено акт перевірки №08/32-2/НОМЕР_1 від 22.01.2010 року, у якому зафіксовано: «факт зберігання алкогольних напоїв у місті зберігання не внесеному до Єдиного державного реєстру, чим порушено вимоги ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютонових виробів" та винесено рішення про застосування фінансових санкцій від 25.01.2010 року №19022 та накладено штраф в розмірі 6768 грн..
Відповідно до ст.1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", роздрібна торгівля - це діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування;
місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів - без обмеження площі, для алкогольних напоїв - торговельною площею не менше 20 кв.м, обладнане електронними контрольно-касовими апаратами (незалежно від їх кількості) або де є товарно-касові книги (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів;
місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
Отже, законодавець не ототожнює поняття «місце зберігання» та «місце торгівлі», тобто, об'єкти роздрібної торгівлі не належать до місць зберігання, які включається до Єдиного реєстру.
Пунктом 27-1 Переліку органів ліцензування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.11.2000 № 1698 передбачено, що органом ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами визначені територіальні підрозділи регіональних управлінь Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації у містах, районах та м. Тернополі, за місцем торгівлі суб'єкта господарювання.
При цьому слід вказати, що ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями позивачеві було видано на місце торгівлі кафе «Тарко», яке розташоване за адресою: м.Тернопіль, вул. Живава 15-А.
Тобто, відомості про місце торгівлі були внесені позивачем до заяви про видачу ліцензії, як це і передбачено ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», наказом Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України від 06.04.2005 № 123 «Про організацію роботи регіональних управлінь ДААК ДПА України щодо видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами».
Отже, здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями передбачає необхідність їх зберігання безпосередньо у місці відпуску товарів покупцям.
Відтак, видаючи ліцензію на право роздрібної торгівлі, податковим органом не виявлено жодних порушень вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» не було висловлено жодних зауважень щодо поданих позивачем документів з огляду на те, що позивач не подав заяви про внесення до Єдиного реєстру конкретних місць зберігання алкогольних напоїв в торговому залі кафе «Тарко».
За таких обставин, слід вважати неправомірним застосування до позивача фінансових санкцій за зберігання тютюнових виробів у місці, яке не внесене до Єдиного реєстру.
Виявлені алкогольні напої та тютюнові вироби, знаходилися за місцем роздрібної торгівлі і порушень з боку позивача ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» фактично не відбулось.
Вищевикладена правова позиція суду апеляційної інстанції узгоджується з судовою практикою Вищого адміністративного суду України (ухвали від 05 лютого 2013 року по справі К/9991/84112/11 та від 31 жовтня 2013 року по справі К/9991/33860/11), яка з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковою для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Таким чином, перевіривши дійсні обставини справи та додатково проаналізувавши зібрані документальні докази по матеріалах справи, колегія суддів прийшла до неспростовного переконання про те, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.200 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст. 160, ст. 195, ст. 197, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Тернопільській області - залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 червня 2014 року у справі № 2а-1112/10/1970 - без зміни.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: Р.М. Гулид
Судді: C.М. Кузьмич
В.З. Улицький