09 грудня 2014 року Справа № 10091/14/876
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Гулида Р.М.,
суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.,
при секретарі судового засідання - Керод Х.І.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, третя особа Городоцька міська рада Львівської області про скасування припису,-
10.09.2014 року ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернулися з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, третя особа Городоцька міська рада Львівської області про скасування припису.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року, позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, третьої особи Городоцька міська рада Львівської області про скасування припису, залишено без розгляду.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції позивачі оскаржили його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просять ухвалу суду першої інстанції скасувати і направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, колегія суддів приходить до переконання, що подану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно з приписом № 12/62 такий винесено Інспекцією ДАБК 20.11.2009 року, з яким 24.09.2009 року було ознайомлено позивача /а.с.63/. Однак, позовну заяву до адміністративного суду про оскарження вимог припису ним подано лише в вересні 2014 року.
Частинами 1, 2 статті 99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого КАС України або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.100 КАС України, адміністративний позов поданий після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що виноситься ухвала.
Позивачі у своїй позовній заяві визнають факт пропуску строку звернення до адміністративного суду, однак покликаються на те, що про своє право оскаржити припис дізналися лише від адвоката перед поданням даного позову.
Однак, на неспростовне переконання колегії суддів, покликання позивачів на їхню необізнаність про своє право чи наявність строків оскарження припису, рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, не можуть бути визнані поважними чи прийнятними з огляду на фактичний перебіг п'яти років, а не кількох місяців, як це передбачив Законодавець.
З врахуванням наведеного та огляду наявних матеріалів справи, колегія суддів апеляційного суду вважає, що строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів позивачів був значно пропущений та будь-яких належно вмотивованих підстав поважності такого ними по суті наведено не було в суді першої інстанції і доказів наявності таких не здобуто під час розгляду апеляційної скарги, а тому позовну заяву правомірно було залишено без розгляду.
Відтак, суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарга не спростовують висновків суду і задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу - без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, п.1 ч.1 199, 200, п.1 ч.1 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 - залишити без задоволення, а ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року про залишення позовної заяви без розгляду у справі №813/6233/14 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий: Р.М. Гулид
Судді: C.М. Кузьмич
В.З. Улицький
Повний текст ухвали виготовлено 15.12.2014 року