Постанова від 16.12.2014 по справі 821/4706/14

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/4706/14

10 год. 10 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Попова В.Ф.,

при секретарі: Якущенко К.Ю.,

за участю:

представника позивача - Шевцової О.В., Ревери І.К.,

представника відповідача - Тітова Ю.В.,

представника третьої особи - Дмитренко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом приватного підприємства "Єврокомершл Дистриб'юшн"

до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області, за участю третьої особи - Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області,

про стягнення надміру сплаченого податку та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Приватне підприємство "Єврокомершл Дистриб'юшн" (далі - ПП "Єврокомершл Дистриб'юшн", позивач) звернулось до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі - ДПІ у м. Херсоні, відповідач) повернути суми переплати ПДВ на поточний рахунок ПП "Єврокомершл Дистриб'юшн" для подальшого погашення податкового боргу з податку на прибуток та земельного податку.

В судовому засіданні представники позивача підтримали зазначені вимоги, обґрунтовують їх тим, що ПП "Єврокомершл Дистриб'юшн" має переплату з податку на додану вартість у сумі 676617,00 грн., що підтверджується довідкою про стан розрахунків з бюджетом. Відповідно до пп. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 ПК України платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених сум податків. Для погашення податкового боргу позивач звернувся до відповідача із заявою від 01.12.2014 № 1/0112-14, але працівниками податкового органу у задоволенні заяви відмовлено. Позивач вважає, що має право отримати переплату з ПДВ та використати її для погашення податкового боргу.

Представник відповідача позов не визнав, заперечення на позов обґрунтовує тим, що повернення сум переплат з ПДВ, які утворились внаслідок обчислення відшкодування з цього податку, визначаються виключно положеннями Податкового кодексу України, згідно з яким напрями використання бюджетного відшкодування з ПДВ визначаються самим платником податку під час подачі декларації з ПДВ. За даними карток обліку переплата з ПДВ виникла внаслідок декларування бюджетного відшкодування, а не у зв'язку із грошовою сплатою цього податку позивачем до бюджету. Тому ДПІ у м. Херсоні не має законних підстав відшкодовувати ПДВ за рахунок податкового боргу.

Представник третьої особи пояснила суду, що Головне управління Державної казначейської служби України у Херсонській області не може давати правову оцінку діям відповідача, просила прийняти законне та обґрунтоване рішення.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог належить відмовити з наступних підстав.

За наданими суду документами на момент звернення до суду позивач мав заборгованість із податку на прибуток та земельного податку на загальну суму 482762,37 грн. Наявність податкового боргу по цим податкам підтверджується податковою вимогою від 02.12.2014 № 12233-25. Цією податковою вимогою відповідач повідомив позивача про наявність податкового боргу та про обмеження у веденні господарської діяльності, які виникають у зв'язку із таким боргом.

Позивачем суду надано копії документів, які підтверджують наявність переплати з податку на додану вартість, яку позивач бажає отримати на розрахунковий рахунок для погашення податкового боргу за податковою вимогою № 12233-25. На думку позивача, документами, що підтверджують переплату є декларації з ПДВ за період з лютого по серпень 2014 року.

Як пояснив позивач, переплата з ПДВ складається із задекларованої суми бюджетного відшкодування за липень-серпень 2014 року у сумі 98000,00 грн. та в сумі 95000 грн. відповідно, а також залишку від'ємного значення з ПДВ у сумі 435272,00 грн., яке після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (вересня 2014 року).

Позивач звернувся до відповідача з листом від 01.02.2014 №1/0112-14 про бажання отримати переплату з ПДВ на розрахунковий рахунок для подальшого погашення податкового боргу, лист відповідачем було отримано 02.12.2014, позовна заява, за якою відкрито провадження у даній справі, зареєстрована в Херсонському окружному адміністративному суді 03 грудня 2014 року.

Листом від 12.12.2014 № 12993/10/21-03-20-0246 відповідач надав відповідь позивачу, повідомивши, що за даними картки обліку у позивача обліковується позитивне значення з ПДВ у сумі 606202,55 грн., яке складається із 508202,55 грн. - залишок заявленого до бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ майбутніх податкових періодів та 98000 грн. заявлено до відшкодування ПДВ на поточний рахунок. Ці дані відповідача не були спростовані позивачем в ході розгляду справи.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд вважає за необхідне звернути увагу на такі приписи законодавства.

У 2014 році взаємовідносини податкових органів з платниками податків щодо повернення переплат з податків і зборів визначались наказом Міндоходів і зборів України та Мінфіну України від 30.12.2013 № 882/1188 "Про затвердження Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань". Згідно з пунктом 1 цього Порядку він не розповсюджується на бюджетне відшкодування з ПДВ. Тому суд вважає, що відносини платників податків та податкових органів з питань обчислення та використання бюджетного відшкодування з ПДВ мають ґрунтуватись на приписах ст. 200 Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 200.1 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з п. 200.3 ст. 200 ПК України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду (п. 200.4 ст. 200 ПК України).

Платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. Платник податку зберігає право на отримання бюджетного відшкодування коштами у майбутніх звітних (податкових) періодах (п. 200.6. ст. 200 ПК України).

Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (п. 200.7 ст. 200 ПК України).

Таким чином, за змістом ст. 200 ПК України від'ємне значення з ПДВ хоча і є джерелом покриття податкового боргу з ПДВ, але не є переплатою з цього податку, яка може бути перерахована на рахунок такого платника податків.

Як вбачається судом із декларацій з ПДВ за липень-серпень 2014 року, позивач у липні-серпні 2014 року задекларував бюджетне відшкодування з ПДВ на загальну суму 193000 грн., при цьому заяви про отримання цього бюджетного відшкодування на рахунок в банку не надав, про що свідчать відомості розділу "Відмітка про одночасне подання до декларацій" цих податкових періодів. Це дало підставу відповідачеві вважати, що позивач висловив бажання використати бюджетне відшкодування у рахунок зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних звітних періодів.

На думку суду, за своїм економічним змістом та у силу специфіки обчислення ПДВ бюджетне відшкодування з ПДВ - це різновид податкового зобов'язання з ПДВ, яке обчислене та задеклароване платником податку під час складання податкової звітності.

Відповідно до п. 56.11 ст. 56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

У зв'язку з цим суд вважає, що позивач для отримання бюджетного відшкодування з ПДВ на рахунок в установах банку мав задекларувати такий намір у податковій звітності і лише після цього вимагати від податкових органів отримання цього відшкодування на рахунок в установі банку.

За таких підстав суд відмовляє позивачеві у задоволенні його позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд,

постановив:

В задоволенні позовних вимог приватного підприємства "Єврокомершл Дистриб'юшн" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області про повернення суми переплати ПДВ на поточний рахунок ПП "Єврокомершл Дистриб'юшн" - відмовити повністю.

Стягнути з приватного підприємства "Єврокомершл Дистриб'юшн" (код ЄДРПОУ 37353912) недоплачений судовий збір у сумі 4384,80 грн. (чотири тисячі триста вісімдесят чотири гривні вісімдесят копійок) до державного бюджету.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 22 грудня 2014 р.

Суддя Попов В.Ф.

кат. 8.3.3