17 грудня 2014 року Справа № 2а/0370/496/11
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
суддів Валюха В.М., Денисюка Р.С.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю представника відповідачів Андросюка М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку заяву Міністерства доходів і зборів України, Ягодинської митниці Міндоходів про встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_3 до Міністерства доходів і зборів України, Ягодинської митниці Міндоходів про визнання незаконними та скасування наказів про звільнення, поновлення на публічній службі та стягнення середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу,
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 21.03.2011 року задоволено позовні вимоги ОСОБА_3, визнано незаконними та скасовано пункт 1 наказу Державної митної служби України від 02 лютого 2011 року №136-к «По особовому складу митних органів», пункти 1, 2 наказу Ягодинської митниці від 03 лютого 2011 року №87-к «Про оголошення наказу Держмитслужби України від 02.02.11 №136-к «По особовому складу митних органів» та підпункт 1.1 пункту 1 наказу Ягодинської митниці від 07 лютого 2011 року №103-к «Про внесення змін до наказу Ягодинської митниці від 03.02.11 №87-к «Про оголошення наказу Держмитслужби України від 02.02.11 №136-к «По особовому складу митних органів» в частині звільнення з митних органів ОСОБА_3. Даною постановою поновлено ОСОБА_3 на посаді начальника сектору митного оформлення №1 митного поста «Ковель» Ягодинської митниці з 03 лютого 2011 року та стягнуто з Ягодинської митниці на користь ОСОБА_3 заробітну плату за час вимушеного прогулу в розмірі 7215,60 грн.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2011 року постанову Волинського окружного адміністративного суду від 21.03.2011 року скасовано, прийнято нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 25.03.2014 року постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2011 року скасовано, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 21.03.2011 року залишено в силі.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.11.2014 року допущено процесуальне правонаступництво у справі шляхом заміни відповідача Ягодинської митниці на його правонаступника Ягодинську митницю Міндоходів та заміни відповідача Державної митної служби України на його правонаступника Міністерство доходів і зборів України.
11.12.2014 року Міністерство доходів і зборів України, Ягодинська митниця Міндоходів подали заяву про встановлення способу і порядку виконання судового рішення в частині поновлення ОСОБА_3 на посаді начальника сектору митного оформлення №1 митного поста «Ковель» Ягодинської митниці з 03 лютого 2011 року. Заяву мотивують тим, що на даний час є утрудненим виконання рішення суду, оскільки згідно штатного розпису Ягодинської митниці Міндоходів, яка є правонаступником Ягодинської митниці, посада начальника сектору митного оформлення №1 митного поста «Ковель» відсутня.
В поданих доповненнях до заяви про встановлення способу і порядку виконання судового рішення (Т.2, а.с.71-72) представник відповідачів зазначив, що станом на момент прийняття рішення Вищим адміністративним судом України від 25.03.2014 року про поновлення позивача на посаді начальника сектору митного оформлення №1 митного поста «Ковель» Ягодинської митниці відповідно до штатного розпису Ягодинської митниці Міндоходів, як правонаступника Ягодинської митниці, затвердженого Міністерством доходів і зборів України від 15.01.2014 року, зазначена посада не передбачена (відсутня). Тому просить встановити спосіб і порядок виконання судового рішення шляхом поновлення ОСОБА_3 у Ягодинській митниці Міндоходів на посаді рівнозначній, яку позивач займав до звільнення.
Позивач в судове засідання не прибув, хоча належним чином був повідомлений судом про дату, час та місце розгляду заяви про встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) його неприбуття в судове засідання не перешкоджає судовому розгляду.
В судовому засіданні представник відповідачів подану заяву підтримав із підстав, у ній викладених.
Заслухавши думку представника відповідачів, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява про встановлення способу і порядку судового рішення до задоволення не підлягає з огляду на таке.
Згідно з частиною другою статті 257 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Відповідно до частини першої статті 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Отже, підставою для розгляду судом питання про встановлення способу та порядку виконання судового рішення є наявність обставин, які унеможливлюють його виконання.
Такими обставинами у заяві про встановлення способу і порядку судового рішення вказано: припинення Ягодинської митниці як юридичної особи; відсутність у штатному розписі Ягодинської митниці Міндоходів посади «начальника сектору митного оформлення №1 митного поста «Ковель».
Перевіряючи обґрунтованість заяви, судом встановлено, що 19 серпня 2013 року державним реєстратором внесено запис про державну реєстрацію припинення Ягодинської митниці, водночас 25 квітня 2013 року зареєстровано як юридичну особу Ягодинську митницю Міндоходів (Т.2, а.с.17-18).
Як вбачається з постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року №229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів», Ягодинська митниця Міндоходів утворена як юридична особа публічного права та до неї приєднано, реорганізувавши, Ягодинську митницю. Ягодинська митниця Міндоходів є правонаступником Ягодинської митниці.
В розумінні частини першої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Отже, у зв'язку із реорганізацією Ягодинської митниці будь-які зміни у правовідносинах із ОСОБА_3 не виникають, оскільки правонаступництво Ягодинської митниці Міндоходів діє і в трудових відносинах. Остання є територіальним підрозділом Міністерства доходів і зборів України. Відтак відсутні підстави, що роблять неможливим виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 21.03.2011 року про поновлення ОСОБА_3 на посаді. Невиконання рішення суду відповідачами вказує на необґрунтоване зволікання у виконанні обов'язку, встановленого судом, ігнорування принципу обов'язковості судових рішень.
З матеріалів справи також вбачається, що у штатному розписі Ягодинської митниці Міндоходів із врахуванням затверджених до нього змін у структурному підрозділі «митний пост «Ковель» наявні посади начальника та заступника начальника митного поста, головного державного інспектора, старшого держаного інспектора та державного інспектора (Т.2, а.с.4-6, 8-11). При цьому зміна найменування в штатному розписі посади без зміни функціональних обов'язків не вказує на неможливість поновлення працівника на роботі. Крім того, зміна способу виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 21.03.2011 року на той, який у додатковій заяві вказує представник відповідачів, - поновлення ОСОБА_3 на рівнозначній посаді в Ягодинській митниці Міндоходів, вказуватиме на невизначеність судового рішення, а встановлений постановою суду спосіб захисту прав позивача втратить сенс.
Згідно судового рішення від 21.03.2011 року обов'язок щодо поновлення позивача на публічній службі покладався на Державну митну службу України. Водночас, як встановлено судом, Міністерство доходів і зборів України як правонаступник Державної митної служби України, будь-яких заходів по виконанню судового рішення не здійснювало. За таких обставин суд вважає, що звернення із заявою про встановлення способу і порядку виконання суду рішення є необґрунтованим.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність обставини, які унеможливлюють виконання рішення суду, а тому у задоволенні заяви Міністерства доходів і зборів України, Ягодинської митниці Міндоходів про встановлення способу і порядку виконання судового рішення слід відмовити.
Керуючись статтями 160, 165, 263 КАС України, суд
В задоволенні заяви Міністерства доходів і зборів України, Ягодинської митниці Міндоходів про встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_3 до Міністерства доходів і зборів України, Ягодинської митниці Міндоходів про визнання незаконними та скасування наказів про звільнення, поновлення на публічній службі та стягнення середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу відмовити.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали, яка буде складена у повному обсязі 22 грудня 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій
Судді В.М.Валюх
Р.С.Денисюк