Справа: № 761/28673/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Піхур О.В. Суддя-доповідач: Василенко Я.М.
Іменем України
09 грудня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,
при секретарі Зубрицькому Д.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києва на постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 05.11.2014 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив: визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії на підставі грошового атестату № 004992 від 10.06.2014 і додатку до нього про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2013 на підставі грошового атестату №004992 від 10.06.2014 і додатку до нього про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві виплатити ОСОБА_1 недоотриману різницю щомісячної пенсії, починаючи з 01.05.2013 (з моменту звільнення з військової служби).
Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 05.11.2014 позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить оскаржувану постанову скасувати, як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи позивач проходив військову службу в Службі зовнішньої розвідки України. ОСОБА_1 перебував на військовій службі з 01.08.1981 по 30.04.2013 та звільнений з військової служби (за станом здоров'я - обмежено придатний до військової служби) у запас та виключений зі списків особового складу з 30.04.2013 згідно наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 25.04.2013 №81-ос/д.
Наказом Голови Служби зовнішньої розвідки України від 15.08.2012 № 560ос позивачу встановлено з 01.07.2012 декілька видів додаткового грошового забезпечення, зокрема, надбавку, передбачену пунктом 4.2.1 Інструкції про виплату грошового забезпечення військовослужбовцям Служби зовнішньої розвідки України у розмірі 100 відсотків посадового окладу підвищення грошового забезпечення особовому складу та щомісячну премію за пунктом 4.16.1 у розмірі 110% посадового окладу.
Починаючи із вересня 2012 року грошове забезпечення виплачувалось позивачу без врахування даних видів додаткового грошового забезпечення згідно наказу № 560ос у зв'язку з чим ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом про визнання протиправною бездіяльності та стягнення виплат.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.01.2014 у справі № 826/17649/13-а, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.04.2014, стягнуто з Служби зовнішньої розвідки України на користь позивача кошти у сумі 37 196, 25 грн. та зобов'язано Службу зовнішньої розвідки України здійснити відповідний перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 для призначення пенсії, скласти та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України у м. Києві грошовий атестат стосовно позивача з урахуванням норм грошового забезпечення, встановлених наказом Служби зовнішньої розвідки України від 15.08.2013 № 560ос.
На підставі зазначеної постанови 12.05.2014 Окружним адміністративним судом м. Києва було видано виконавчий лист № 826/17649/13-а 2013 та пред'явлено його до виконання.
Як вбачається із постанови про закінчення виконавчого провадження від 27.06.2014 листом Служби зовнішньої розвідки України від 11.06.2014 № 17/1647 повідомлено, що останньою здійснено перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 для призначення пенсії, складено та листом від 11.06.2014 № 17/3/1609 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві грошовий атестат та додаток до нього для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням норм грошового забезпечення, встановлених наказом голови Служби зовнішньої розвідки України від 15.08.2012 № 560 ос.
Однак, відповідно до листа відповідача від 14.07.2014 № 16134/12/т-1297 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зазначає, що до участі у справі № 826/17649/13-а ГУ ПФ України в м. Києві не залучалося, а тому провести нарахування позивачу пенсії з урахуванням наданих Службою зовнішньої розвідки України на виконання рішення суду документів немає підстав.
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що ГУ ПФ України в м. Києві неправомірно відмовило позивачу у перерахунку пенсії.
Апелянт у своїй скарзі зазначає, що оскільки ГУ ПФ України в м. Києві до участі у справі № 826/17649/13-а не залучалося, а тому провести нарахування позивачу пенсії з урахуванням наданих Службою зовнішньої розвідки України на виконання рішення суду документів немає підстав.
Колегія суддів вважає доводи апелянта необґрунтованими та погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частина друга статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначає, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з частиною четвертою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Відповідно до пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, передбачається, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подається, зокрема, грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
З матеріалів справи вбачається, що постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.01.2014 у справі № 826/17649/13-а встановлена протиправність дій Служби зовнішньої розвідки України щодо зменшення розміру надбавки позивачу за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби і премії та недоплати одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 зі служби за станом здоров'я.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Також, на виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.01.2014 Службою зовнішньої розвідки України здійснено перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 для призначення пенсії, складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві грошовий атестат та додаток до нього для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням норм грошового забезпечення, встановлених наказом голови Служби зовнішньої розвідки України від 15.08.2012 № 560 ос.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу в перерахунку та виплаті пенсії на підставі грошового атестату № 004992 від 10.06.2014 і додатку до нього про додаткові види грошового забезпечення, а тому позов підлягає задоволенню, що вірно встановлено судом першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві залишити без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 05.11.2014- без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В.В.,
Шурко О.І.
.
Головуючий суддя Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В. В.
Шурко О.І.