Постанова від 09.12.2014 по справі 752/11164/14-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 752/11164/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Плахотнюк К.Г.

Суддя-доповідач: Василенко Я.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 грудня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенка Я.М.,

суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,

при секретарі Зубрицькому Д.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 20.10.2014 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив: зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Голосіївському районі м. Києва обчислити ОСОБА_2, як особі, яка стала інвалідом другої групи внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, державну пенсію з врахуванням довідки про заробітну плату від 13.04.2012 № 176, починаючи з 08.10.2012; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 суму заборгованості з пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, починаючи з 08.10.2012.

Постановою Голосіївського районного суду м. Києва від 20.10.2014 позов залишено без задоволення.

Не погоджуючись з зазначеним вище судовим рішенням позивач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нову, якою позовні вимоги задовольнити.

В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 відноситься до першої категорії осіб, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, являється учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інвалідом другої групи, та перебуває на обліку у відповідача і отримує пенсію по інвалідності.

Згідно довідки від 13.04.2012 № 176, виданої ПАТ «Дослідний завод зварювального устаткування інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона», ОСОБА_2 за роботу в населених пунктах зони відчуження с. Копачі, с. Чистоголівка з 29.04.1986 по 15.05.1986 за місцем роботи Дослідний завод зварювального устаткування ім. Є.О. Патона на посаді водія з посадовим окладом 0, 81 грн. виплачена заробітна плата в сумі 1 771, 32 грн. з урахуванням коефіцієнта відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7. Безпосередньо за 29.04.1986 та 30.04.1986 виплачена заробітна плата 197, 52 грн., а за робочі дні з 01.05.1986 по 15.05.1986 - 1 573, 80 грн., що підтверджується відповідними документи про роботу в зоні відчуження, а саме: розрахунком заробітної плати за період з 29.04.1986 по 30.04.1986 та 01.05.1986 по 15.05.1986 (а.с.11-12).

18.04.2012 позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва з заявою про обчислення належної йому пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням даних довідки про заробітну плату від 13.04.2012 № 176, виданої ПАТ «Дослідний завод зварювального устаткування інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона».

Листом від 08.10.2012 № 1110 управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва відмовило в перерахунку та виплаті пенсії позивача з урахуванням вищевказаної довідки про його заробіток в зоні відчуження ЧАЕС, та зазначає, що для обчислення ОСОБА_3 пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі довідки про заробітну плату від 13.04.2012 № 176 виданої ПАТ «Дослідний завод зварювального устаткування інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона» немає підстав, оскільки в результаті проведення зустрічної перевірки організацією не було надано первинних документів, які б підтверджували достовірність видачі довідки.

Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що не може прийняти до уваги довідку ПАТ «Дослідний завод зварювального устаткування інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона» про те, що в платіжній відомості за 1986 рік під кодом № 31 була здійснена виплата за роботи під час находження на військових зборах (по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС), оскільки відсутні первинні документи, а саме платіжна відомість про виплату з розшифровкою зазначеного коду.

Апелянт у своїй скарзі зазначає, що документи, які він надав відповідачу, та покази свідків дають право на обчислення ОСОБА_2, як особі, яка стала інвалідом другої групи внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, державну пенсію з врахуванням довідки про заробітну плату від 13.04.2012 № 176, починаючи з 08.10.2012.

Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Згідно ч. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.

Згідно з ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 1210 від 23.11.2011, що набрала чинності 01.01.2012, Пенсійний фонд України забезпечує здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно з п.п. 1, 2 вказаного Порядку пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків; заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.

Підпунктом 4 п. 3 Порядку встановлено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження: менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Таким чином, призначення пенсії та її розмір ставляться в залежність від заробітку, фактично отриманого працівником у період його роботи в зоні відчуження.

Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 13.10.2011 у справі № К-3151/08.

Колегія суддів звертає увагу, що оскільки у пенсійній справі знаходилась довідка, про заробітну плату за роботу в зоні відчуження від 13.04.2012 № 176, видана ПАТ «Дослідний завод зварювального устаткування інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона», де зазначено фактично отриманий заробіток позивача у період його роботи в зоні відчуження, а тому відповідачем протиправно нараховується та виплачується пенсія по інвалідності без врахування показників даної довідки.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відсутні будь-які первинні документи, які б підтверджували достовірність видачі довідки від 13.04.2012 № 176, оскільки під час проведеної відповідачем перевірки достовірності, виданої на ім'я позивача довідки від 13.04.2012 № 176 про заробітну плату, надавалися первинні документи, а саме: особовий рахунок та розрахунковий листок на ім'я ОСОБА_2, згідно з яким: табель 3287, за травень 1986 року з зазначенням коду « 31» - в двох рядках з розшифруванням - «сбори», 4-х кратн. оплата.

Більш того, довідкою від 20.06.2014 № 265/140 ПАТ «Дослідний завод зварювального устаткування інституту електрозварювання ім. Є.О.Патона» підтверджує, що у 1986 році при розрахунку з ОСОБА_2, під кодом № 31 було здійснено виплату за роботи під час проходження військових зборів по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС (а.с. 16).

Посилання апелянта на відсутність в матеріалах пенсійної справи первинних документів, згідно з якими проведено оплату праці в зоні відчуження є безпідставними, оскільки в листі Мінпраці України № 09-3013 від 05.09.1996 роз'яснено, що при умові нарахування відрядженим працівникам підвищеної оплати праці за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках за фактично відпрацьований час призначення пенсії провадиться без вимог щодо підтвердження документами первинного бухгалтерського обліку кількості відпрацьованих годин.

Таким чином, відсутність в матеріалах пенсійної справи первинних документів, на підставі яких позивачу видавалась довідка про заробіток не може бути підставою для позбавлення його права на отримання пенсії по інвалідності та для відмови у врахуванні цієї довідки при її обчисленні.

Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 16.01.2014 у справі № К/800/48173/13.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Таким чином, враховуючи дату звернення позивача до суду першої інстанції 08.07.2014, що підтверджується реєстраційним штампом суду (а.с. 1), колегія суддів зазначає, що позовні вимоги ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про зобов'язання вчинити дії підлягають залишенню без розгляду за період з 08.10.2012 по 07.01.2014.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції прийняте рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Апелянт надав до суду докази, що спростовують правомірність рішення суду першої інстанції.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції вирішив частково скасувати її та ухвалити нове рішення, оскільки судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст. ст. 41, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.

Постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 20.10.2014 скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про зобов'язання вчинити дії за період з 08.10.2012 по 07.01.2014 та залишити позовні вимоги в цій частині без розгляду.

В іншій частині постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 20.10.2014 - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Голосіївському районі м. Києва перерахувати ОСОБА_2, як особі, яка стала інвалідом другої групи внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, державну пенсію з врахуванням довідки про заробітну плату від 13.04.2012 № 176, починаючи з 08.01.2014.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 суму заборгованості з пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, починаючи з 08.01.2014.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Василенко Я.М.

Судді: Кузьменко В.В.

Шурко О.І.

Головуючий суддя Василенко Я.М.

Судді: Кузьменко В. В.

Шурко О.І.