Справа № 819/2692/14-a
15 грудня 2014 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баб'юка П.М. розглянувши у письмовому провадженні у місті Тернополі адміністративну справу за позовом Управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -
Управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації (надалі - позивач, УСЗН Збаразької РДА) звернулось до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідач) про стягнення надміру виплачених коштів в сумі 106,21 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на підставі висновків проведеної ревізії Тернопільською об'єднаною державною фінансовою інспекцією в управлінні соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації перевірки інформації по здійсненню догляду ОСОБА_1 за перестарілою особою 80 річного віку, встановлено, що відповідач перебував за кордоном та догляду за престарілою особою не здійснював, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів на суму 106,21 грн. Факт перебування підтверджується інформацією Управління Служби безпеки України в Тернопільській області № 69/8/1-3049 від 26.06.2014 року.
У зв'язку з чим, призначена допомога у вигляді компенсаційних коштів особі, яка здійснює догляд за інвалідом або особою, яка досягла 80 річного віку в сумі 106,21 грн., яка виплачена ОСОБА_1 підлягає поверненню.
До початку судового засідання позивачем подано клопотання про розгляд справи без участі їх представника, позов підтримують в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату час і місце розгляду справи, повідомлявся належним чином, заперечень проти адміністративного позову не надав.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Отже, враховуючи зазначені вище підстави, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази по справі, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, суд вважає, що позов підлягає до задоволення враховуючи наступне.
Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 24.12.2012 року про призначення усіх видів соціальної допомоги , компенсацій, субсидій та пільг, відповідачу призначена допомога у вигляді компенсаційних коштів особі, яка здійснює догляд за інвалідом або особою, яка досягла 80 річного віку.
На підставі висновків проведеної ревізії Тернопільською об'єднаною державною фінансовою інспекцією в управлінні соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації перевірки інформації по здійсненню догляду за перестарілою ОСОБА_2, ОСОБА_1, встановлено що відповідач перебував за кордоном та догляду за престарілою не здійснював, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів.
Згідно перерахунку УСЗН Збаразької РДА нарахованої та виплаченої допомоги особам, які здійснюють догляд за інвалідом 1 групи або престарілими, які досягли 80 річного віку, відповідачу надмірно виплачено 106.21 грн.
Факт перебування підтверджується інформацією Управління Служби безпеки України в Тернопільській області № 69/8/1-3049 від 26.06.2014 року.
На підставі здійсненої перевірки 12.09.2014 року УСЗН Збаразької РДА надіслано повідомлення № 01-11/1753 на адресу відповідача про відшкодування компенсації, яке відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення отримано відповідачем 19.09.2014 року.
Проте, в добровільному порядку відповідач вказані кошти не повернув.
Визначаючись щодо позовних вимог суд виходить з наступного.
Закон України «Про соціальні послуги» від 19.06.2003 року №966-ІV визначає основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг особам, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги.
Відповідно до ч.9 ст.7 вказаного Закону, фізичним особам, які надають соціальні послуги, призначаються і виплачуються компенсаційні виплати в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 р. №558, відповідно до п. 1, якого непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата (далі - компенсація).
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 832 «Про підвищення розмірів державної допомоги окремим категоріям громадян» було установлено щомісячні компенсаційні виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за інвалідом І групи, а також за престарілим, який досяг 80-річного віку. Зазначені щомісячні компенсаційні виплати призначаються і виплачуються органами праці та соціального захисту населення та фінансуються органами Пенсійного фонду (пункт 2 даної Постанови).
Відповідно до п.15 Порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.
Якщо одержувачем компенсації приховано або подано недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення компенсації та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради: визначає обсяг надміру виплачених коштів та встановлює строки їх повернення; повідомляє отримувачу компенсаційної виплати про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів під час виплати компенсації у наступних періодах проводить щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті.
З матеріалів справи вбачається, що при проведенні позивачем перевірки щодо ОСОБА_1 встановлено факт його перетину державного кордону України, згідно інформації управління Служби безпеки України в Тернопільської області № 69/8/1-3049 від 26.06.2014 року. В той же час, перебування відповідача за кордоном позбавляє можливості здійснювати догляд за особою похилого віку, а відтак є підставою для стягнення надмірно виплаченої допомоги.
Таким чином, суд приходить до висновку, що під час одержання допомоги відповідач не подав відомостей про обставини, що впливають на умови її виплати, зокрема про факт перетину державного кордону та перебування за кордоном, виплачена допомога підлягає стягненню з відповідача.
Докази добровільного повернення відповідачем вказаних коштів в матеріалах справи відсутні.
За вказаних обставин, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже, підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) 106,21 грн. (сто шість гривень двадцять одна копійка) надміру виплачених коштів.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Баб'юк П.М.
копія вірна:
Суддя Баб'юк П.М.