Постанова від 08.12.2014 по справі 759/19758/14-а

ун. № 759/19758/14-à

пр. № 2-à/759/559/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 ãðóäíÿ 2014 ðîêó Святошинський районний суд м. Києва у складі:

головуючого - судді Шум Л.М.

при секретарі Прокопенко Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка у листопаді 2014 р. звернулася до суду з зазначеним вище позовом, посилаючись на те, що з 16.04.2014 р. їй призначена пенсія на підставі ЗУ «Про державну службу», проте, позивачка в подальшому виявила, що їй нарахована пенсія без врахування матеріальної допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків та сум індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що на думку позивачки, входить до системи оплати праці державного службовця. У зв'язку з чим, позивачка вважає дії відповідача неправомірними та просить зобов'язати останнього здійснити перерахунок її пенсії і з урахуванням у складі заробітної плати зазначених вище сум.

В судове засідання позивачка не з'явилась, направила на адресу суду заяву, в якій просила розглянути справу у її відсутність, позовні вимоги підтримала, у зв'язку з чим, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності останньої.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала та просила у його задоволенні відмовити, подала письмові заперечення.

Суд, заслухавши представника відповідача та дослідивши матеріали справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_1 до 31.03.2014 р. працювала на посаді державного службовця, а саме: головного державного соціального інспектора відділу соціальних інспекторів управління праці та соціального захисту населення Святошинської РДА в м. Києві.

Встановлено, що з 16.04.2014 р. позивачці ОСОБА_1 була призначена пенсія на підставі ЗУ «Про державну службу».

Судом встановлено, що стаж державної служби позивачки становить 12 років 5 днів.

Вставлено, що відповідно до довідки № 2698/35-01/07 від 16.04.2014 р. Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації - заробітна плата позивачки ОСОБА_1 на посаді головного державного соціального інспектора, з якої їй призначено пенсію, встановлена станом на 15.04.2014 р. в розмірі 1 533 грн. 60 коп. При цьому, зазначено, що довідка про розмір інших виплат, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально побутових питань, що подається для призначення пенсії відповідно ЗУ «Про державну службу», та з яких сплачено страхові внески, додається (а.с. 10).

Встановлено, що УПФУ у Святошинському р-ні м. Києва у своєму листі від 13.11.2014 р. на адресу позивачки зазначив, що в довідці про складові заробітної плати позивачки від 16.04.2014 р. вбачається графа «Інші виплати», проте, оскільки, законодавством не передбачено урахування до заробітної плати «Інших виплат» крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 ЗУ «Про державну службу», то підстав для врахування їх до заробітної плати при обчисленні пенсії за віком не має (а.с. 9).

В Україні на конституційному рівні закріплено право громадян на соціальний захист, що включає, зокрема, і право на одержання пенсій, інших видів соціальних виплат та допомоги (стаття 46 Конституції України). Цьому конституційному праву громадян кореспондує обов'язок держави щодо виплати відповідних грошових коштів.

Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до яких громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (у редакції чинній на день призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною першою статті 1 ЗУ «Про оплату праці» № 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Згідно ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій.

Таким чином суд, аналізуючи положення статті 37 Закону № 3723-XII, статті 41 Закону № 1058-IV та статті 66 Закону № 1788-XII, дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

На підставі викладеного, керуючись 46, 64, 124 Конституції України, ст. ст. ст. 33, 35, 37 ЗУ «Про державну службу» (у редакції чинній на день призначення пенсії), ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 10, 11, 71, 86, 99, 159-163, 186 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця, врахувавши при обчислені пенсії зазначених у довідках № 2698/35-01/07 від 16.04.2014 року та № 2699/35-01/07 від 16.04.2014 року отриманих позивачкою сум, які включені у довідку, за які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період, починаючи з 16.04.2014 року з урахуванням проведених виплат.

Постанова може бути оскаржена до Адміністративного апеляційного суду м. Києва шляхом подачі до районного суду апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя :