Постанова від 11.12.2014 по справі 522/14697/14а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2014 р.м.ОдесаСправа № 522/14697/14а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Нікітіна С.Й.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

судді - Яковлева Ю.В.,

судді - Запорожана Д.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 10 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

05.08.2014р. ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси (далі - управління ПФУ) про визнання протиправним дій відповідача щодо відмови у врахуванні інших виплат, а саме: індексації та матеріальної допомоги до складу призначеної пенсії та про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням інших виплат з 01.02.2014р. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримує пенсію в управлінні ПФУ на підставі Закону України «Про державну службу». 01.07.2014р. управлінням ПФУ позивачу видано довідку № 53038/04 про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Відмовляючи у здійсненні перерахунку, відповідач зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлений виключний перелік складових заробітної плати, на підставі яких здійснюється призначення або перерахунок пенсій державних службовців. Зазначений перелік не містить інших виплат, які виплачуються державним службовцям, на які нараховувались та з яких утримувались страхові внески до Пенсійного фонду України. Зазначену відмову позивач вважає необґрунтованою та протиправною.

Відповідач заперечував проти позову, посилаючись на дотримання ним законодавства України, яким встановлюються умови пенсійного забезпечення державних службовців, в зв'язку з чим просив у позові відмовити.

Справу розглянуто в порядку скороченого провадження.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 10 жовтня 2014 року позовні вимоги задоволено. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2014 року з урахуванням інших виплат - індексації та матеріальної допомоги, згідно даних довідки про складові заробітної плати №5303/04 від 01.07.2014 року (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визнавши дії Фонду у відмові здійснити такий перерахунок неправомірними.

В апеляційній скарзі відповідач ставить питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, та просить прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.

В зв'язку із відсутністю заяв від осіб, які беруть участь у справі, про слухання справи за їх участю, відповідно п.1 ч. 1 ст. 197 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з 25.10.2005р.

03.07.2014р. позивач звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 01.07.2014р. № 5303/04. До складу заробітної плати позивача за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, згідно цієї довідки, увійшли: надбавка за високі досягнення у праці, премії та інші виплати, які включають матеріальну допомогу та індексацію зарплати. У довідці також зазначено, що на всі виплати, включені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.11-13).

Відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії позивачу, управління ПФУ зазначало, що в довідці про заробітну плату від 02.11.2005р. № 13205/04, згідно якої нараховано пенсію, відсутні нарахування «інші виплати», тому підстави для перахування пенсії відсутні. Крім того, форми довідки, в якій значаться «інші виплати», затверджені постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. № 5-1. Дія зазначеної постанови розповсюджується на осіб, яким призначено пенсію після набрання чинності даної постанови (а.с.14-15).

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що інші види виплат, зокрема матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, та сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця, в зв'язку з чим повинні враховуватися при обчисленні розміру його пенсії.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. (далі - Закон України № 3723-XII) перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права. Перевагу необхідно надати положенням Законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788.

Зазначений висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012р. (№21-430а11) та відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України є обов'язковим для врахування в судовій практиці. Крім того, відповідно до ч.2 ст.161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.

Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія приходить до висновку про неправомірність дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців підряд перед призначенням пенсії, відповідно до довідки управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 01.07.2017р. № 5303/04.

Разом із тим судова колегія не погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що перерахунок пенсії позивачці слід зробити з 01.02.2014р. Так, ОСОБА_1 звернулась до управління ПФУ з заявою про перерахунок 03.07.2014р., а тому відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок повинен робитись, виходячи з дати звернення, а не з дати, зазначеної позивачем у позові.

Крім того, позовні вимоги не містять будь-яких обґрунтувань щодо здійснення перерахунку пенсії саме з 01.02.2014р.

Враховуючи, що суд першої інстанції правильно вирішив по суті справу, але із помилковим застосуванням процесуальних норм права, постанова підлягає зміні в частині зазначення дати перерахунку пенсії.

Керуючись ст.ст. 195,196,198,201,205,207,ч.10 ст.183-2 КАС України, судова колегія,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси - задовольнити частково.

Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 10 жовтня 2014 року - змінити, виклавши резолютивну частину в такій редакції:

«Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси щодо відмови у проведенні розрахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації та матеріальної допомоги, як складових частин заробітної плати.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси провести з 03.07.2014р. розрахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням інших виплат, згідно довідки управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 01.07.2014р. № 5303/04 про складові заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. № 5-1 з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України».

Постанова апеляційного суду є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий суддя: Н.В. Вербицька

Суддя: Ю.В. Яковлев

Суддя: Д.В. Запорожан