Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"16" грудня 2014 р.Справа № Б-50/184-10 вх. № 9023/2-50
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Міньковського С.В.
при секретарі судового засідання Юр'євій Л.М.
за участю сторін: ліквідатор - не з'явився,
голова комітету кредиторів - ФОП ОСОБА_1 (особисто).
кредитори: ТОВ «Дніпро-1» - Матвєєв Є.О., дор. б/н від 15.01.14р.,
АТ "Райффайзен Банк Аваль" - Марченко О.П., дор. № 1054/13-Н від 24.05.13р. Шинкаренко О.І., дор. № 1370/13 від 03.09.13р.
розглянувши клопотання голови комітету кредиторів про заміну ліквідатора
По справі за заявою ТОВ "ТПД "Земляни", м. Харків
до ТОВ "ТПД "Земляни", м. Харків
про визнання банкрутом
Ухвалою суду від 11.07.13 р. ліквідатором по справі призначено арбітражного керуючого ОСОБА_2, зобов'язавши його завершити ліквідаційну процедуру.
До господарського суду звернувся голова комітету кредиторів ТОВ "ТПД "Земляни" О.Л.Татаркін з клопотанням про звільнення з обов'язків ліквідатора ТОВ "ТПД "Земляни" ОСОБА_2 та призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Косиневського Максима Анатолійовича (свідоцтво НОМЕР_2 від 23.05.2013р.), в зв'язку з неналежним виконанням обов'язків ліквідатора посилаючись на протоколи засідання комітету кредиторів від 06.02.2014р. та від 26.02.2014р.
Крім того голова комітету кредиторів зазначив, що згідно наказу Міністерства юстиції України від 17.11.2014 р. №1923/5 анульовано свідоцтво на право здійснення діяльності арбітражного керуючого НОМЕР_3 від 22.03.13 р., видане ОСОБА_2.
У письмовому відзиві на клопотання голови комітету кредиторів ліквідатор ОСОБА_2 просить суд відмовити у задоволенні цього клопотання.
В судове засідання ліквідатор ОСОБА_2 не з'явився, проте надав суду клопотання про відкладення розгляду заяви, в зв'язку з викликом до ВГСУ у той же день, що і слухання справи №Б-50/184-10. Присутні у судовому засіданні представники кредиторів просять суд розглянути клопотання з урахуванням наявних матеріалів справи та представлених суду сторонами доказів.
З приводу вказаного клопотання суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до абз. 2 п. 3.9.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року N 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", визначено, що господарський суд з урахуванням обставин конкретної справи може відхилити доводи учасника судового процесу - підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи, державного чи іншого органу щодо відкладення розгляду справи у зв'язку з відсутністю його представника (з причин, пов'язаних з відпусткою, хворобою, службовим відрядженням, участю в іншому судовому засіданні і т.п.). Як вважає суд, додані до заяви ліквідатора документи та матеріали справи, письмові пояснення представників сторін свідчать про можливість розгляду заяви ліквідатора за наявними документами, в зв'язку з чим клопотання ліквідатора про відкладення слухання справи не підлягає судом задоволенню.
Згідно з ч.6 ст. 3-1 Закону встановлено, що ліквідатор при реалізації своїх прав та обов'язків зобов'язаний діяти сумлінно та розумно з урахуванням інтересів боржника та його кредиторів.
Згідно ст.25 Закону встановлені повноваження ліквідатора при здійсненні ліквідаційної процедури. У відповідності до ч.12 ст.30 Закону ліквідатор зобов'язаний на вимогу господарського суду або державного органу з питань банкрутства надавати необхідні відомості щодо проведення ліквідаційної процедури.
Проте ліквідатором приписи закону та постанови суду виконані не були, звіт ліквідатора та інші належні документи у порядку ч.1 ст. 32 Закону стосовно проведення ліквідаційної процедури по банкрутству суду не надані.
Також, господарський суд вважає за необхідне зазначити, що ліквідаційна процедура у даній справі триває вже понад трьох років, тоді як ст. 22 Закону про банкрутство встановлює максимальний строк процедури ліквідації у 18 місяців.
Слід також зазначити, що процесуальні дії суду у справі про банкрутство мають вчинятися чітко у строки, встановлені Законом про банкрутство. Необґрунтоване затягування таких строків призводить до настання ряду негативних правових наслідків. Зокрема, збільшуються судові витрати на здійснення провадження у справі про банкрутство (оплата послуг арбітражного керуючого, витрати на зберігання майна боржника, тощо), які сплачуються конкурсними кредиторами, збільшується поточна заборгованість боржника перед кредиторами.
У відповідності до ч. 2 ст. 3-1 Закону про банкрутство в редакції від 1992 р., арбітражні керуючі діють на підставі ліцензії арбітражного керуючого.
Проте, у відповідності до ч. 6 Перехідних та прикінцевих положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції після 19.01.13 р., протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом державний орган з питань банкрутства безоплатно замінює чинну на день набрання чинності цим Законом ліцензію на право здійснення діяльності арбітражного керуючого на свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого, яке відповідно до цього Закону надає право на здійснення діяльності арбітражного керуючого. Після закінчення цього строку втрачають чинність ліцензії на право здійснення діяльності арбітражного керуючого.
Отже, суд доходить висновку про застосування норм розділу VIII Закону про банкрутство в редакції від 19.01.13 р., який регулює діяльність арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), що діють на підставі свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого.
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону про банкрутство в редакції від 19.01.13 р. передбачено, що право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) надається особі, яка отримала відповідне свідоцтво у порядку, встановленому цим Законом, та внесена до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.
У відповідності до ч.1 ст. 112 Закону про банкрутство в редакції від 19.01.13 р. підставами для припинення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) є накладення дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого.
У відповідності до ч. 3 ст. 114 Закону про банкрутство в редакції від 19.01.13 р. усунення арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) від виконання ним своїх обов'язків здійснюється господарським судом, зокрема, за власною ініціативою у разі припинення діяльності арбітражного керуючого.
Згідно ч. 5 ст. 113 Закону про банкрутство в редакції від 19.01.13 р. оскарження рішення державного органу з питань банкрутства про позбавлення арбітражного керуючого права на здійснення діяльності арбітражного керуючого не зупиняє його дію.
Судом встановлено, що згідно наказу Міністерства юстиції України від 17.11.2014 р. №1923/5 анульовано свідоцтво на право здійснення діяльності арбітражного керуючого НОМЕР_3 від 22.03.13 р., видане ОСОБА_2. В зв'язку з вищенаведеним та позбавленням арбітражного керуючого ОСОБА_2 права на здійснення діяльності арбітражного керуючого останній підлягає усуненню від виконання ним обов'язків ліквідатора ТОВ "ТПД "Земляни" та призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Косиневського Максима Анатолійовича (свідоцтво НОМЕР_2 від 23.05.2013р.), кандидатура якого запропонована суду комітетом кредиторів у відповідності до ч.6 ст. 16 Закону про банкрутство та заява якого надійшла до суду і в якій він повідомляє суд про відсутність порушень законодавства при виконанні обов'язків арбітражного керуючого і порушень строків подання інформації за час виконання своїх обов'язків, не є заінтересованою особою стосовно боржника та кредитора, раніше не здійснював управління боржником, не є особою, якій заборонено здійснювати цей вид професійної діяльності або займати керівні посади, має договір страхування відповідальності арбітражного керуючого від 20.02.2014р.
За таких обставин, керуючись ст.ст. 3-1, 22-32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції до 19.01.13 р., ст.ст. 112-114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції після 19.01.13р., ст. 86 ГПК України,
1. Клопотання голови комітету кредиторів задовольнити. Усунути арбітражного керуючого ОСОБА_2 від виконання обов'язків ліквідатора ТОВ "ТПД "Земляни".
2. Призначити ліквідатором ТОВ "ТПД "Земляни" арбітражного керуючого Косиневського Максима Анатолійовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора НОМЕР_2 від 23.05.2013р.) код НОМЕР_1, поштова адреса: 61098, АДРЕСА_1.
3. Зобов'язати арбітражного керуючого ОСОБА_2 передати всі матеріали, пов'язані з ліквідаційною процедурою, арбітражному керуючому Косиневському Максиму Анатолійовичу.
4. Зобов'язати ліквідатора Косиневського М. А. виконати у повному обсязі вимоги постанови суду від 12.01.2011 року та надати суду на затвердження звіт ліквідатора про виконану роботу та всі документи, що свідчать про виконання ліквідаційної процедури по банкруту.
5. Ухвалу направити комітету кредиторів, ОСОБА_2, ліквідатору, державному реєстратору, державному органу з питань банкрутства.
Ухвала підписана 22.12.2014 р.
Суддя Міньковський С.В.