Постанова від 15.12.2014 по справі 2-а-10059/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2014 року Справа № 127616/12/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Обрізко І.М.,

суддів Левицької Н.Г., Сапіги В.П.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Департаменту соціальної політики Луцької міської ради на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28 листопада 2011 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Сторона позивача звернулася 04.11.2011 року в суд з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Мукачівської міської ради про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за період з 2007 року по 2011 рік у розмірі 23744 грн.

Вимоги мотивовані тим, що позивачу як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня повинна виплачуватися одноразова грошова допомога у встановленому законом розмірі. Відповідачем всупереч вимог вказаного Закону та ст. 22 Конституції України за 2011 рік така грошова допомога виплачувалась не у повному обсязі.

Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 08 листопада 2011 року позовні вимоги за період з 2007 року по 2010 рік залишено без розгляду.

Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28 листопада 2011 року позовні вимоги задоволено. Визнано неправомірними дії відповідача та зобов'язано здійснити перерахунок позивачу разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2011 рік в розмірі восьми мінімальних пенсій.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, сторона відповідача подала апеляційну скаргу, з якої із-за порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, просить його скасувати та постановити рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

В основному покликається на те, що відповідно до ст.17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» фінансування витрат, пов'язаних з його реалізацією здійснюється за рахунок державного бюджету. Крім того, відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічна разова допомога до 5 травня учасникам бойових дій виплачується в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, а не восьми, як це зазначено в рішенні.

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вбачає її частково аргументованою.

Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що позивач є ветераном війни - учасником бойових дій згідно Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту», що підтверджується відповідним посвідченням та має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня.

Щодо позовних вимог про стягнення недоплаченої суми разової щорічної грошової допомоги як учаснику бойових дій за 2011 рік, то такі є обґрунтованими враховуючи наступне.

Згідно ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до вимог ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.

Законом України від 19.06.2003 року № 968-IV Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» доповнено ст. 17-1 відповідно до ч. 4 якої, особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Відповідно до ч. 2 ст. 95 Конституції України, виключно Законом про Державний бюджет України визначаються видатки на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. За цим конституційним приписом у разі якщо застосування пільг, компенсацій та гарантій для певних категорій громадян, у тому числі виплата грошової допомоги для учасників бойових дій, потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, його обсяги не можуть визначатися будь-яким іншим законом, крім закону про Державний бюджет України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Законом України «Про Державний бюджет на 2004 рік», Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» та Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» обмежувалась дія статей 12, 13, 14 та 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Рішеннями Конституційного Суду України від 1.12.2004 N 20-рп/2004, від 9.07.2007 року № 6-рп/2007 і від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнавались неконституційними положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2004, 2007 і 2008 роки», якими зупинялись на ці роки дія статей 12, 13, 14 та 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Оскільки у 2011 році дія ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не зупинялась, то колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності заявлених позовних вимог щодо проведення перерахунку і виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік.

Суд першої інстанції вірно зазначив, що не підлягає до задоволення вимога позивача про стягнення з відповідача 23744,0 грн. невиплаченої разової щорічної допомоги до 5 травня, оскільки суд не наділений повноваженнями здійснювати розрахунок суми одноразової допомоги учаснику бойових дій, так як це відноситься до компетенції відповідача.

Крім того, при нарахуванні та виплаті щорічної одноразової грошової допомоги слід виходити із розміру мінімальної пенсії за віком встановленої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої. мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Положення ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на думку колегії суддів не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого крім передбаченого ч.1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.

З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку про неправомірність постанови суду першої інстанції щодо зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу одноразову допомогу як учаснику бойових дій за 2011 рік в розмірі восьми мінімальних пенсій, оскільки відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» така допомога виплачується в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, тому оскаржувану постанову належить скасувати та прийняти нову постанову про часткове задоволення позовних вимог з наведених вище підстав.

Керуючись ст.ст. 183-2, 195, 197, 198, 202, 205 ч. 2, 207, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Департаменту соціальної політики Луцької міської ради задовольнити частково.

Постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28 листопада 2011 року по справі № 2а-10059/11/0308 скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Департаменту соціальної політики Луцької міської ради та зобов'язати провести ОСОБА_1 як учаснику бойових дій перерахунок та виплату щорічної разової допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі п'яти мінімальних пенсій.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя І.М. Обрізко

Судді Н.Г. Левицька

В.П. Сапіга