Ухвала від 15.12.2014 по справі 2а-53/12

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2014 року Справа № 146368/12/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Обрізко І.М.,

суддів Левицької Н.Г., Сапіги В.П

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові справу за апеляційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області на постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 12 січня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області, комунального підприємства «Чортків дім» про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А НО В И В:

Сторона позивача 30.11.2011 року звернулася до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області, комунального підприємства «Чортків дім» про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату доплати за роботу в зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, та зобов'язання виплатити допомогу у зв'язку з обмеженим споживанням продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, відповідно до ст. 37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позовні вимоги обґрунтовано нормами статті 37,39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 12 січня 2012 року позов задоволено частково. Зобов'язано комунальне підприємство «Чортків дім» здійснити перерахунок позивачу доплати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати щомісяця, як особі, що працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю відповідно до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , починаючи з 30.05.2011 року з урахуванням виплачених сум та по 23.07.011 року, та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області.

Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області здійснити перевірку, реєстрацію та облік розрахунків, поданих комунальним підприємством «Чортків дім» про виплату позивачу доплати у розмірі однієї мінімальної заробітної плати щомісячно, як громадянину, що працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю відповідно до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 30.05.2011 року з урахуванням виплачених сум та по 23.07.011 року та подати органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться у встановленому законодавством порядку. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти нову, якою повністю відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказує на те, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснювалось в розмірах передбачених законами України, якими було затверджено Державний бюджет України на відповідний рік, та в межах передбачених на це видатків.

Відповідно до п.1ч.1 ст197 КАС України суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки відсутні клопотання від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що позивач є потерпілою від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, що підтверджується посвідченням громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

Позовні вимоги позивача щодо нарахування 30% компенсації від мінімальної заробітної плати в зв'язку з обмеженням продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства задоволенню не підлягають, оскільки згідно додатку № 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106 "Про правовий режим територій, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" смт. Ромашівка, Чортківського району, Тернопільської області не входить в перелік населених пунктів, жителям яких виплачується щомісячна грошова допомога.

Доплата громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення регулюється статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до якої громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати, у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати, у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.

Така редакція є чинною після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом 9 пункту 28 Розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI, визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розміри доплат громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, визначено в абсолютних сумах.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру виплат застосуванню підлягають положення статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Отже, позивачу як особі, яка працює у зоні посиленого радіоекологічного контролю повинна проводитись доплата у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.

Механізм використання, обліку, звітності і контролю за використанням коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, головним розпорядником яких є Мінсоцполітики, визначений Порядком використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 року № 936 (далі - Порядок).

Відповідно до вказаного Порядку виплата доплат за роботу на територіях радіоактивного забруднення проводиться за місцем основної роботи громадян.

Підприємство, в якому працює громадянин, якому повинна проводитись доплата, не пізніше ніж за два місяці до початку кожного бюджетного року повинно подати до уповноваженого орану відомості про підприємство з визначенням кількості постраждалих осіб за категоріями отримувачів компенсацій та допомоги певних видів за формою, затвердженою Мінсоцполітики, і списки громадян із зазначенням прізвища, імені та по батькові, категорії, серії та номера посвідчення, місця реєстрації, ідентифікаційного номера.

Крім цього, до 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінсоцполітики формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид доплати.

Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.

Враховуючи викладене суд погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову.

Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 197, 198 п.1 ч.1, 200, 205, 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області залишити без задоволення, постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 12 січня 2012 року по справі № 1916/53/2012, без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.

Головуючий суддя І.М. Обрізко

Судді Н.Г. Левицька

В.П. Сапіга