ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
17 грудня 2014 року № 826/12805/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Прайм Девелопмент"
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві
провизнання протиправним та скасування рішення №33/18 від 15.07.2014 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та зобов'язання вчинити дії
Товариство з обмеженою відповідальністю "Прайм Девелопмент" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення №33/18 від 15.07.2014 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача були відсутні правові підстави для анулювання реєстрації платника ПДВ позивача відповідно до підпункту "ж" пункту 181.1 статті 181 Податкового кодексу України, оскільки відомості щодо свого місцезнаходження позивачем було подано вчасно та у встановленому законом порядку, що виключає наявність правових підстав для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, через канцелярію суду 11.09.2014 надав суду письмові заперечення, у яких просив відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі. Свої заперечення на адміністративний позов відповідач обґрунтовує тим, що від відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві було отримано відомості про те, що щодо позивача в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання), з огляду на що здійснивши анулювання реєстрації позивача, як платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "ж" пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України, він діяв в межах повноважень та відповідно до вимог нормативно - правових актів, які регламентують порядок анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Представник відповідача у судове засідання 09.10.2014 не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
У відповідності до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд, заслухавши у судовому засіданні представників позивача, ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи суд, -
13.05.2010 Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві Товариству з обмеженою відповідальністю "Прайм Девелопмент" було видано свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість.
12.05.2014 Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві було складено повідомлення № 829/9/26-59-18-05-20 про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням форми № 18-ОПП, яким повідомлялось про те, що стосовно юридичної особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Прайм Девелопмент", проведено заходи щодо встановлення фактичного місцезнаходження за результатами яких встановлено відсутність юридичної особи за місцезнаходженням та не встановлено фактичного місцезнаходження юридичної особи або адреси, за якою здійснюється зв'язок. Зазначене повідомлення було надіслано на адресу Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві для проведення заходів згідно з частиною дванадцятою статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців". Зазначене повідомлення було отримано 27.05.2014.
03.06.2014 Товариством з обмеженою відповідальністю "Прайм Девелопмент" до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві для проведення реєстраційної дії "Підтвердження відомостей про юридичну особу" було подано реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу, що підтверджується Описом документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії "Підтвердження відомостей про юридичну особу" від 03.06.2014.
10.06.2014 Відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві на ім'я Товариства з обмеженою відповідальністю "Прайм Девелопмент" складено повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, яким повідомлено про необхідність протягом місяця до 10.07.2014 підтвердити реєстраційні відомості про Товариство з обмеженою відповідальністю "Прайм Девелопмент". Зазначене повідомлення було отримано Товариством з обмеженою відповідальністю "Прайм Девелопмент" 13.06.2014.
15.07.2014 Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві у зв'язку з встановленням факту того, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, що підтверджено електронними відомостями про внесення інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу № 10741440012035775 від 14.07.2014.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Прайм Девелопмент" не погоджуючись з рішенням №33/18 від 15.07.2014 звернулось з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Частиною дванадцятою статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" встановлено, що у разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки. У разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Згідно з частиною чотирнадцятою статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто поштового відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Отже, державний реєстратор у випадку отримання від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки. При цьому обставинами, які зумовлюють виникнення у державного реєстратора права на внесення до Єдиного державного реєстру запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу є факт ненадання юридичною особою реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Повідомлення № 829/9/26-59-18-05-20 від 12.05.2014 про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням форми № 18-ОПП було отримано Відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві 27.05.2014, а отже повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу мало бути складено до 04.06.2014.
03.06.2014 позивачем до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві для проведення реєстраційної дії "Підтвердження відомостей про юридичну особу" було подано реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Таким чином, після отримання повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням форми № 18-ОПП щодо позивача Відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві було отримано від позивача реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
З огляду на викладене позивачем було належним чином підтверджено відомості про юридичну особу.
Відповідно до підпункту "ж" пункту 184.1 статті 184 Податного кодексу України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Згідно з пунктом 184.2 статті 184 Податкового кодексу України на підставах, визначених у підпунктах "б" - "з" пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного органу державної податкової служби.
Таким чином, реєстрація платника податку на додану вартість діє до її анулювання, яке відбувається, зокрема, за рішенням органу державної податкової служби у випадку, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Відповідно до рішення № 33/18 від 15.07.2014 підставою для його винесення стала наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, що підтверджується електронними відомостями про внесення інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу № 10741440012035775 від 14.07.2014.
Таким чином, рішення № 33/18 від 15.07.2014 було прийнято відповідно до підпункту "ж" пункту 184.1 статті 184 Податного кодексу України у зв'язку з отриманням відповідачем електронних відомостей про внесення інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу № 10741440012035775 від 14.07.2014 щодо позивач, отже позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування зазначеного рішення є необґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідачем не заперечувався той, факт, що крім наявності зазначеного запису у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців інших підстав для анулювання реєстрації позивача, як платника податків не було.
З огляду на викладене, враховуючи те, що підставою для прийняття рішення № 33/18 від 15.07.2014 був запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, у той час, як судом було встановлено, що позивачем було належним чином підтверджено відомості про юридичну особу, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача відновити статус позивача як платника податку на додану вартість.
Керуючись вимогами статтями 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1.Адміністративний позов - задовольнити частково.
2.Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві вчинити всі необхідні дії, спрямовані на відновлення статусу Товариства з обмеженою відповідальністю Прайм Девелопмент" як платника податку на додану вартість, у тому числі, але не обмежуючись, щодо відновлення відповідних відомостей в електронних реєстрах Державної фіскальної служби України (Міністерства доходів і зборів України).
3.В решті позовних вимог - відмовити.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Огурцов