15 грудня 2014 року Справа № 71623/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Обрізко І.М.,
суддів Левицької Н.Г., Сапіги В.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано - Франківської області на постанову Богородчанського районного суду Івано - Франківської області від 04 жовтня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано - Франківської області про зобов'язання вчинити дії,-
Сторона позивача звернулася 18.08.2011 року в суд з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік.
Вимоги мотивовані тим, що позивачу як учаснику війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня повинна виплачуватися одноразова грошова допомога у встановленому законом розмірі. Відповідачем всупереч вимог вказаного Закону та ст. 22 Конституції України за 2011 рік така грошова допомога виплачувалась не у повному обсязі.
Постановою Богородчанського районного суду Івано - Франківської області від 04 жовтня 2011 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправними дії відповідача та зобов'язано здійснити перерахунок позивачу разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2011 рік в розмірі трьох мінімальних пенсій з урахуванням виплачених сум.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, сторона відповідача подала апеляційну скаргу, з якої із-за порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, просить його скасувати та постановити рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її задоволити частково.
Відповідно до ст. 201 КАС України суд апеляційної інстанції змінює постанову або ухвалу суду першої інстанції, коли має місце правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права, а також вирішення не всіх позовних вимог або питань.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що позивач є учасником війни згідно Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту», що підтверджується відповідним посвідченням та має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Щодо позовних вимог про стягнення недоплаченої суми разової щорічної грошової допомоги як учаснику війни за 2011 рік, то такі є обґрунтованими враховуючи наступне.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до вимог ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
Законом України від 19.06.2003 року № 968-IV Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» доповнено ст. 17-1 відповідно до ч. 4 якої, особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Відповідно до ч. 2 ст. 95 Конституції України, виключно Законом про Державний бюджет України визначаються видатки на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. За цим конституційним приписом у разі якщо застосування пільг, компенсацій та гарантій для певних категорій громадян, у тому числі виплата грошової допомоги для учасників бойових дій, потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, його обсяги не можуть визначатися будь-яким іншим законом, крім закону про Державний бюджет України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Законом України «Про Державний бюджет на 2004 рік», Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» та Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» обмежувалась дія статей 12, 13, 14 та 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Рішеннями Конституційного Суду України від 1.12.2004 N 20-рп/2004, від 9.07.2007 року № 6-рп/2007 і від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнавались неконституційними положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2004, 2007 і 2008 роки», якими зупинялись на ці роки дія статей 12, 13, 14 та 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Слід зазначити, що оскільки норми Законів, якими обмежувалась дія ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визнані неконституційними і втратили свою чинність, то у 2011 році ст. 14 цього Закону діяла у редакції відповідно до якої, щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Крім того, при нарахуванні та виплаті щорічної одноразової грошової допомоги слід виходити із розміру мінімальної пенсії за віком встановленої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої. мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Положення ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на думку колегії суддів не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого крім передбаченого ч.1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Разом з тим, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції помилково допустив постанову до негайного виконання. Постанови, які виконуються негайно, визначені ст. 256 КАС України. Виплата щорічної разової допомоги не підпадає під дію цієї статті.
Враховуючи наведене вище, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції, правильно вирішивши спір по суті, неправильно застосував норми матеріального і процесуального права, що відповідно до ч. 2 ст. 201 КАС України є підставою для зміни оскаржуваної постанови.
Керуючись ст. ст. 183-2, 195, п. 2 ч. 1 ст. 198, п. 1 ст. 201, ч. 2 ст. 205, ст. ст. 207, 254, 256 КАС України,-
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано - Франківської області задоволити частково.
Змінити резолютивну частину постанови Богородчанського районного суду Івано - Франківської області від 04 жовтня 2011 року по справі № 2а-4425/11, виклавши її в такій редакції:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволити частково
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано - Франківської області щодо відмови здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2011 року - протиправними.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації Івано - Франківської області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2011 року відповідно до ч.5 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» із врахуванням вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням виплачених сум.
В решті постанову залишити без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя І.М. Обрізко
Судді Н.Г. Левицька
В.П. Сапіга