Справа: № 823/1130/14 Головуючий у 1-й інстанції: Бабич А.М.
Суддя-доповідач: Бабенко К.А
Іменем України
01 грудня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Степанюка А.Г., Шурка О.І., розглянувши адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 11 липня 2014 року у справі за адміністративним позовом Черкаського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів,-
В зв'язку з неприбуттям жодного з представників осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, відповідно до п. 2 частини першої ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 11 липня 2014 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, Постанову суду першої інстанції скасувати, ухвалити нову Постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити з наступних підстав.
10 жовтня 2013 року Відповідач звернувся до Позивача із Заявою про надання статусу безробітного, копія якої наявна в матеріалах справи (а.с.5), та в якій зазначив, зокрема, що не є суб'єктом підприємницької діяльності.
За період перебування на обліку у Позивача з 19.10.2013 року по 29.01.2014 року Відповідачу виплачено 10990,38 грн. допомоги по безробіттю, що підтверджується відповідною Довідкою, копія якої також наявна в матеріалах справи (а.с.8).
Позивачем проведено перевірку достовірності даних безробітних, розслідування страхових випадків, за результатами якої складено відповідний Акт від 19 лютого 2014 року № 11 (а.с.10).
Перевіркою встановлено, що Відповідачем приховано здійснення ним підприємницької діяльності, а тому, кошти, нараховані за період з 19.10.2013 року по 29.01.2014 року, отримано ним незаконно та підлягають поверненню в сумі 10990,38 грн.
На підставі виявлених порушень, Наказом Відповідача від 19.02.2014 року №162, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.11), зобов'язано Позивача повернути кошти, виплачені як допомогу по безробіттю в сумі 10990,38 грн.
Відповідно до п.1 частини першої ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-III від 02.03.2000 року (далі - Закон №1533-III), загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно з частиною першою ст.22 Закону №1533-III, право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пп.1 п.5.5 Розділу 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року №307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 року за №915/5136, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Згідно з частиною першою ст.4 Закону України «Про зайнятість населення» №5067-VI від 05.07.2012 року, до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Відповідно до частини третьої ст. 36 Закону №1533-ІІІ, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Проте, до суду апеляційної інстанції Відповідачем надано Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 19671510 станом на 27.11.2014 року, згідно якого в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців записів про реєстрацію Відповідача як фізичної особи - підприємця не знайдено.
В зв'язку з вищенаведеним, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги Позивача про стягнення з Відповідача 10990,38 грн. суми безпідставно сплаченої допомоги по безробіттю є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини другої ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, вимоги якої Відповідачем не виконано.
Згідно зі ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
У зв'язку з вищенаведеним, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, що мають значення для справи, тому, Постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 11 липня 2014 року скасовується та ухвалюється нова Постанова, якою у задоволенні адміністративного позову відмовлено у повному обсязі.
Відповідно до частини першої ст.94 Кодексу адміністративного судочинства, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 94, 197, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити, Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 11 липня 2014 року скасувати, ухвалити нову Постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 (індивідуальний ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) 913 (дев'ятсот тринадцять) грн. 50 коп. судового збору, сплаченого Квитанцією від 19 серпня 2014 року №10937.384.3.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Степанюк А.Г.
Шурко О.І.
Головуючий суддя Бабенко К.А
Судді: Степанюк А.Г.
Шурко О.І.