Справа № 815/7076/14
19 грудня 2014 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ МВС України в Одеській області, Березівського РВ ГУМВС України в Одеській області про визнання не правомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ МВС України в Одеській області, Березівського РВ ГУМВС України в Одеській області, в якому позивач просить визнати неправомірними дії посадових осіб ГУ МВС України в Одеській області та Березівського РВ ГУМВС України в Одеській області щодо невнесення до ЄРДР відомостей по факту знищення його автомобіля марки „КАМАЗ" НОМЕР_2 та причепу ГКБ НОМЕР_1, а також зобов'язати Березівський РВ ГУМВС України в Одеській області внести необхідні данні по факту знищення його автомобіля марки „КАМАЗ" НОМЕР_2 та причепу ГКБ НОМЕР_1 до ЄРДР та розпочати розслідування.
Відповідно до статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Дослідивши позовну заяву позивача та надані ним документи, суд вважає, що у відкритті провадження у порядку адміністративного судочинства необхідно відмовити на підставі ст.109 КАС України, виходячи з наступного.
Правосуддя в Україні здійснюється шляхом розгляду і вирішення справ відповідно до процесуального законодавства України.
Частиною 2 ст. 4 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій. Згідно з п.2 ч.3 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові спори, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 23.05.2001 року №6-рп/2001 правосуддя України здійснюється шляхом розгляду і вирішення справ по спорах відповідно до процесуального законодавства України. Цім рішенням Конституційного Суду України кримінальне судочинство визначено як врегульований нормами Кримінально - процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів. Захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості при розслідуванні кримінальної справи оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури. Але таке оскарження може здійснюватися у порядку, встановленому КПК України.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 303 КПК України встановлено, що на досудовому провадженні можуть бути оскаржені, зокрема, бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, володільцем тимчасово вилученого майна.
Згідно ч. 1 ст. 306 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318-380 цього Кодексу.
Вимоги позивача стосуються саме дії посадових осіб ГУ МВС України в Одеській області та Березівського РВ ГУМВС України в Одеській області щодо невнесення до ЄРДР відомостей по факту знищення його автомобіля марки „КАМАЗ" НОМЕР_2 та причепу ГКБ НОМЕР_1 та зобов'язання вчинити відповідні дії, розпочати розслідування.
Таким чином, спірні правовідносини, які виникли між ОСОБА_1 та ГУ МВС України в Одеській області, Березівським РВ ГУМВС України в Одеській області необхідно розглядати у порядку кримінального судочинства.
З урахуванням викладеного суд вважає необхідним відповідно до ст.109 КАС України відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі у зв'язку з тим, що заяву позивача не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, та повернути позивачу позов з додатками.
Керуючись ст. 109 КАС України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ГУ МВС України в Одеській області, Березівського РВ ГУМВС України в Одеській області про визнання не правомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
Адміністративний позов з додатками повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що він з вказаними вимогами має право звернутися в порядку кримінального судочинства до Березівського районного суду Одеської області.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку ч.3 ст.186 КАС України
Суддя Катаєва Е.В.