09 грудня 2014 р. Справа № 92460/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді: Хобор Р.Б.,
суддів: Попка Я.С., Сеника Р.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області та ОСОБА_2 на постанову Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 03.06.2011 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області про перерахунок доплати до пенсії, -
13.04.2011 року позивач ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області про зобов'язання відповідача провести з 01.10.2010р. перерахунок та виплату доплати до пенсії відповідно до ч.2 ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991р. (далі - Закон №796-XII) у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлюється ЗУ «Про Державний бюджет України» на відповідний рік. Перерахувати та виплатити з 01.10.2010 р. додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст.51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, з наступною виплатою.
Постановою Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 03.06.2011 року адміністративний позов задоволено частково. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату на користь ОСОБА_2 доплати до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі однієї заробітної плати додаткової пенсії за шкоду здоров'ю як особі, віднесеній до категорії 4 в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону №796-XII з 13.10.2010 року з урахуванням проведених виплат.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області оскаржило його в апеляційному порядку, вважає, що таке рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просить скасувати оскаржувану постанову з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Наведену постанову суду також оскаржила позивач - ОСОБА_2, вважаючи, що оскаржуване рішення суду постановлено із порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки суд не задовольнив позовні вимоги в повному обсязі, просить її скасувати, постановивши нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги повністю.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційних скарг, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних міркувань.
Судом встановлено, що позивач має статус громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1.
Листом, наявним в матеріалах справи, позивачу відмовлено у встановленні розміру підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірах передбачених ч.2 ст.39, ч.3 ст.51 Закону №796-XII.
Право на підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю та додаткову пенсію передбачену ст.ст. 39,51 Закону №796-XII відповідачем не оспорюється, а отже доказуванню не підлягає у відповідності до ст.72 ч.3 КАС України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (ч.1 ст.46 Конституції України).
У відповідності до ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Ухвалою Снятинського районного суду Івано-Франківської області позов в частині вимог, що виходять за межі строку звернення до суду, залишено без розгляду.
Згідно з ч.2 ст.39 Закону №796-XII пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч.3 ст.51 Закону №796-XII особам, віднесеним до категорії 4, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком.
Переліком населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 року №106 «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» с. Стецева Снятинського району Івано-Франківської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Дія норм ч.2 ст.39, ч.3 ст.51 Закону №796-XII на 2010 рік не була зупинена чи обмежена іншими нормативними актами.
На виконання пункту 7 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» Кабінетом Міністрів України 06.07.2011р. прийнято постанову № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності з дня опублікування такої в Урядовому кур'єрі, 2011, 23.07.2011 № 133 - 23.07.2011р. Даною постановою змінено розміри належних деяким категоріям громадян, зокрема особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виплат і такі зміни визнані конституційними.
Отже, нарахування та виплата у 2010 році та до 23.07.2011 року особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю та підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю повинні здійснюватися відповідно до норм Закону №796-XII.
Відносно заперечень відповідача щодо неправильного застосування положень ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», колегія суддів, зазначає, що відповідно до ч.1 ст.28 наведеного Закону мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Положення ч.3 ст.28 вищевказаного Закону не є перешкодою для застосування мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого крім передбаченого ч.1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над нормативними актами Кабінету Міністрів України колегія суддів вважає, що застосування відповідачем положень постанов Кабінету Міністрів України є безпідставним, а тому виплати повинні здійснюватись відповідно до Закону №796-XII.
Для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд першої інстанції вправі був визначити початковий строк проведення даної виплати і не визначати кінцевий термін, враховуючи, що основна та додаткова пенсія позивачу призначена довічно, а Закон №796-XII в редакції на час виникнення спірних правовідносин та прийняття рішення, яким керувався суд при винесенні постанови, також не обмежував права позивача на отримання додаткової пенсії у визначеному Законом розмірі певним періодом часу.
За таких обставин суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо нарахування та виплати на користь позивача підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ч.2 ст.39 та ч.3 ст.51 Закону №796-XII необхідно проводити з 13.10.2010 року.
Оскільки функції з призначення, нарахування та виплати пенсії позивачу здійснює Пенсійний фонд України в особі управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області, обов'язок щодо нарахування і виплати підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю правильно покладено на відповідача у справі.
Достатніх правових підстав чи застережень щодо неможливості здійснити нарахування та виплату на користь позивача підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі, передбаченому ст.ст. 39, 51 Закону №796-XII суд апеляційної інстанції не вбачає.
Беручи до уваги, що правові положення, які передбачали виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю особам, на яких поширюється дія Закону №796-XII, на час виникнення спірних правовідносин були чинними, а позивач належить до вказаної групи осіб і має право на її отримання, органи державної влади не могли свідомо зменшувати розмір такої допомоги та додаткової пенсії без законних на те підстав.
З врахуванням вищенаведеного суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 183-2, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд апеляційної інстанції
Апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області та ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Постанову Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 03.06.2011 року по справі №2а-1992/11 - без змін.
Ухвала касаційному оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Головуюча-суддя : Хобор Р.Б.
Судді : Попко Я.С.
Сеник Р.П.