16 грудня 2014 року Справа № 24735/12
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Ніколіна В.В.,
суддів Гінди О.М., Старунського Д.М.,
з участю секретаря Щерби С.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26.12.2011 року у справі за позовом ДПІ у Шевченківському районі м.Львова до ОСОБА_1 про стягнення до бюджету коштів в розмірі 28740,00 грн., -
ДПІ у Залізничному районі м. Львова 07.11.2011року звернулася з адміністративним позовом у Львівський окружний адміністративний суд до ОСОБА_1, просить стягнути податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 28740,00 грн. Позов обґрунтовує тим, що відповідачем при проведенні першої реєстрації транспортного засобу не сплачено до бюджету суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів. На виклик в ДПІ з питань сплати вищезгаданого податку не з'являвся, доказів оплати не подав.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 26.12.2011 року позов задоволено.
ОСОБА_1 оскаржив дану постанову з підстав неповного дослідження доказів, мотивуючи тим, що особисто здійснював реєстрацію вказаного транспортного засобу та сплачував податки, MERCEDES-BENZ SPRINTER1999 року випуску був ввезений в Україну з-за кордону і перед його реєстрацією у Львівському ВРЕР був сплачений податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 28740, 00 грн.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, представника позивача, який просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, скаргу апелянта який просить скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позову, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з реєстраційної справи та даних Управління на ім'я ОСОБА_1 зареєстровано автомобілі MERCEDES-BENZ SPRINTER (державний номерний знак НОМЕР_1) 1999 року випуску. Згідно Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів під час здійснення першої реєстрації транспортних засобів в Україні, сума податку, що підлягає сплаті відповідачем, становить 28740,00 грн.
У відповідь на запит ДПА у Львівській області, УДАІ ГУМВС України у Львівській області надало інформацію про те, що ОСОБА_1 здійснив першу реєстрацію транспортного засобу автомобіля MERCEDES-BENZ SPRINTER (державний номерний знак НОМЕР_1) 1999 року випуску, податок з власників ТЗ відповідачем не сплачено до бюджету. Окрім того, 11.08.2011р. ДПІ проведено перевірку щодо повноти та своєчасності сплати податку з власників транспортних засобів відповідачем, за результатами якої складено довідку №19853/17-010 від 11.08.2011р. про факт несплати останнім податку з власників транспортних засобів в сумі 28740,00 грн.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Закон України "Про систему оподаткування" визначає ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
Відповідно до ст.2 цього ж Закону під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Стаття 14 Закон України "Про систему оподаткування" передбачає, що до загальнодержавних належать, зокрема, такі податки і збори (обов'язкові платежі), як податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів встановлено Законом України ?Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів? з наступними змінами та доповненнями від 11 грудня 1991 року №1963-XII (далі-Закон №1963), який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин.
Статтею 20 Закону України "Про систему оподаткування" передбачено, що контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами. Аналогічними за змістом є завдання, функції та права органів державної податкової служби, встановлені Законом України ?Про державну податкову службу?.
Таким чином, ДПІ у Шевченківському районі м.Львова в межах наданих законом повноважень звернулась до суду з вимогою про стягнення даного виду податку з фізичної особи.
Відповідно до ст. 1 Закону №1963 платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Відповідно до ст. 2 Закону №1963 об'єктами оподаткування є, зокрема, автомобілі, призначені для перевезення не менше 10 осіб, включаючи водія, - код 8702; автомобілі легкові - код 8703; автомобілі вантажні - код 8704. Оскільки відповідач провів першу реєстрацію в Україні вищезгаданого транспортного засобу, а відтак Законом на нього покладено обов'язок сплати податку.
Відповідно до ст. 3 Закону №1963 перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу. Перша реєстрація транспортного засобу відповідачем здійснена 22.10.2009р.
Виходячи із ставок податку за транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ SPRINTER (державний номерний знак НОМЕР_1) 1999 року випуску, з розрахунку за рік належить до сплати 28740,00 грн. (об'єм двигуна - 2874 куб.см., ставка податку за 100 куб.см. - 1000,00 грн.).
Податок з визначених цим Законом власників наземних транспортних засобів сплачується юридичними та фізичними особами за місцем реєстрації таких транспортних засобів на спеціальні рахунки територіальних дорожніх фондів республіканського бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів та бюджетів міст Києва та Севастополя.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №1963 податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.
Відповідно до ч. 6 цієї статті фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.
Відповідно до ч. 5-8 ст. 6 Закону №1963 сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у статті 3 цього Закону. У разі виявлення юридичних чи фізичних осіб, які не сплачували податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податок не більш як за три попередні роки. Перерахування неправильно сплаченого податку допускається не більш, як за три попередні роки. Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані щомісячно повідомляти податкові органи про транспортні засоби, зареєстровані або зняті з реєстрації протягом попереднього місяця, за формою, затвердженою центральним податковим органом України, та їх власників.
З наведених вище положень Закону України ?Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів?, вбачається, що сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, розраховується саме фізичною особою за ставками встановленими цим Законом.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991р. за № 1251-XII зі змінами і доповненнями (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Законом України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 11.12.1991 року за № 1963-XII зі змінами і доповненнями (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Бюджетним кодексом України від 21.06.2001 року за № 2542-ІІI зі змінами і доповненнями (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), КАС України.
Згідно ч.6 ст.5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.
П.8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Відповідно до ст.71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Так, як державній реєстрації транспортного засобу передує обов'язкова процедура про плати відповідних платежів, тому суд першої інстанції передчасно задовольнив позов, не з'ясувавши обставин реєстрації автомобіля, що є предметом порушення кримінальної справи, зокрема щодо працівників МРЕО та банку, де проводяться платіжні операції.
Крім того, колегія суддів зазначає, що MERCEDES-BENZ SPRINTER1999 року випуску був ввезений в Україну з-за кордону і перед його реєстрацією у Львівському ВРЕР був сплачений податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 28740, 00 грн. , що підтверджується квитанцією . Про перевірку даної квитанції та суми сплаченого податку спеціалістом ВРЕР власноручно зроблена відмітка у заяві від імені ОСОБА_1 про реєстрацію цього транспортного засобу, яка є у справах ВРЕР.
Частиною 8 ст.5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» встановлено, що у разі відсутності документів про сплату податку, реєстрація, перереєстрація, зняття з обліку і технічний огляд транспортних засобів не провадяться.
Таким чином, у випадку відсутності підтвердження сплати податку цей автомобіль не був би зареєстрований. Причини не надходження коштів до місцевого бюджету Шевченківського району не відомі, оскільки, фізична особа, не наділена можливістю реалізації контрольних функцій з цього приводу. Колегія суддів вважає, що позивач не подав суду жодних доказів того, що ОСОБА_1 не були внесені у касу банку кошти податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 28740,00 грн.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні заявленого позову з вищевикладених мотивів.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. ст. 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, ст.202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26.12.2011 року по справі №2а-12787/11/1370 скасувати та постановити нову, якою в позові Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.
Головуючий В.В. Ніколін
Судді О.М.Гінда
Д.М. Старунський