Постанова від 10.12.2014 по справі 804/18776/14

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2014 р. Справа № 804/18776/14

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіІльков В.В.

при секретаріМофі І.В.,

за участю:

пердставника позивача представників відповідача ОСОБА_1, Лепші М.Ю., Козачок Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н.) до Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області про визнання незаконною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н.) до Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області, у якому просить суд:

- визнати незаконною відмову відповідача у оформленні набуття ОСОБА_3 громадянства України за народженням;

- зобов'язати відповідача оформити набуття ОСОБА_3 громадянства України за народженням та видати йому паспорт громадянина України.

Ухвалою суду від 14.11.2014 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

У обґрунтування позову зазначено, що позивач в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н.) звернувся із заявою про оформлення набуття сином громадянства України за народженням відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про громадянство України», проте, листом було відмовлено у набутті ОСОБА_3 громадянства України за народженням з посиланням на те, що подані позивачем документи не відповідають вимогам законодавства України, у заяві про оформлення набуття громадянства України відпомості відповідно до п. 6 - 7 не підтверджуються документально. Позивач зазначає, що такі висновки відповідача не суперечать фактичним обставинам, позивач додав до заяви усі необхідні документи. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують право сина позивача на освіту, адже без паспорта громадянина України його не допускають до складання державних іспитів зовнішнього незалежного оцінювання України, отримання атестату про середню освіту та можливості вступу до вищого навчального закладу. Також представник позивача зазначив, що ОСОБА_3 народився на території України, навчався у КЗО «Спеціалізована багатопрофільна школа 23 з поглибленим вивченням англійської мови» Дніпропетровської місткої ради.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти позову та просив суд відмовити у їх задоволенні, в обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що стосовно ОСОБА_2 проводиться перевірка щодо оформлення ним громадянства. На думку відповідача, в діях управління відсутні ознаки протиправності, та у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представників сторін, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив таке.

09.10.2014р. ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н.) звернувся до Амур-Нижньодніпровського районного відділу в місті Дніпропетровськ Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області із заявою про оформлення набуття особою - ОСОБА_3 громадянства України за народженням відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про громадянство України».

У зазначеній заяві заявник повідомив про дитину такі відомості:

- П.І.Б. дитини - ОСОБА_3;

- дата народження дитини - ІНФОРМАЦІЯ_1;

- місце народження дитини - м.Дніпропетровськ;

- громадянство батька на момент народження дитини - Україна;

- громадянство матері на момент народження дитини - Республіка Вірменія;

- П.І.Б. батька дитини та наявність у нього законних підстав для проживання на території України в момент народження дитини - ОСОБА_2, паспорт громадянина України НОМЕР_1;

- наявність відмітки про реєстрацію в національному паспорті - АДРЕСА_1;

- П.І.Б. матері дитини та наявність у неї законних підстав для проживання на території України в момент народження дитини - ОСОБА_4;

- посвідка на постійне чи тимчасове проживання або дозвіл на імміграцію - НОМЕР_2 від 17.05.2005р.;

- також зазначено заявником місце проживання та номер телефону.

До зазначеної заяви заявником-позивачем були долучені, зокрема, свідоцтво про народження дитини - ОСОБА_3 (НОМЕР_3) із зазначенням батьків дитини і їх громадянства та проїзний документ дитини.

При цьому у вищезазначеному свідоцтві про народження, доданому до заяви, були зазначені батьки дитини: батько - ОСОБА_2, громадянин України, мати - ОСОБА_4, громадянка Республіки Вірменія.

Листом від 04.11.2014р. за № 1210-18/4161 начальник Амур-Нижньодніпровського районного відділу в місті Дніпропетровськ повідомив заявника - ОСОБА_2 про те, що його заява про оформлення набуття особою - ОСОБА_3 громадянства України за народженням відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про громадянство України» від 09.10.2014р. була направлена до Головного управління ДМС в Дніпропетровській області. 30.10.2014р. зазначена заява була повернена для припинення провадження у зв'язку з тим, що подані заявником документи не відповідають вимогам законодавства України, у заяві про оформлення набуття особою громадянства України, відомості відповідно до п. 6-7 не підтверджуються документально. Також у листі зазначено про те, що Головним управлінням ДМС в Дніпропетровській області проводяться службові перевірки щодо законності документування заявника паспортом громадянина України і після визначеності статусу громадянства заявника, він має право звернутись для вирішення питання громадянства сина повторно.

У процесі судового розгляду справи представник позивача пояснила, що без паспорта громадянина України сина позивача не допускають до складання державних іспитів зовнішнього незалежного оцінювання України, отримання атестату про середню освіту та можливості вступу до вищого навчального закладу.

Факт навчання ОСОБА_3 у 11-А класі КЗО «Спеціалізована багатопрофільна школа 23 з поглибленим вивченням англійської мови» Дніпропетровської місткої ради підтверджено довідкою за підсписом директора зазначеної школи від 05.11.2014р. за № 770, у якій також зазначено, що він навчається у цій школі з першого класу.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про громадянство України» (далі - Закон) громадянство України набувається за народженням.

Згідно із положеннями ст. 7 Закону особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Відповідно до Закону України "Про громадянство України" перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України, визначає Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затверджений Указом Президентом України № 215/2001 від 27.03.2001 року (далі-Порядок).

Згідно із п. 1 Порядку для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку.

Відповідно до п. 3 Порядку заява з питань громадянства подається у письмовій формі з зазначенням дати її складання та підписується заявником.

Заяву з питань громадянства дитини підписує один з її батьків або інший законний представник дитини.

Відповідно до п. 17 Порядку для оформлення набуття громадянства України за народженням особою, батьки (один із них) якої на момент її народження були громадянами України (частина перша статті 7 Закону), один з її батьків подає такі документи:

а) заяву про оформлення набуття особою громадянства України за народженням;

б) копію свідоцтва про народження особи;

в) копію паспорта громадянина України або іншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що підтверджує факт перебування одного з батьків особи у громадянстві України на момент її народження.

Згідно із п. 92 Порядку органи міграційної служби приймають рішення про оформлення набуття громадянства України за народженням.

Пунктом 93 Порядку встановлено, що. управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого подано документи щодо оформлення набуття громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України. Управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого подано документи про оформлення набуття громадянства України знайдою, також одержує від відповідного органу реєстрації актів громадянського стану копію запису акта громадянського стану, який підтверджує, що новонароджену дитину знайдено на території України і батьки її невідомі.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, начальник управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до п. 94 Порядку Головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі перевіряє відповідність оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого документи були подані заявником. Управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, начальник управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Під час перевірки документів щодо поновлення особи у громадянстві України, крім перевірки відповідності оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі також перевіряє у межах своєї компетенції відсутність передбачених Законом підстав, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається.

Документи щодо поновлення особи у громадянстві України надсилаються до органів Служби безпеки України, які у межах своєї компетенції перевіряють відсутність передбаченихЗаконом підстав, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається. Про результати перевірки органи Служби безпеки України повідомляють головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі не пізніше як у двомісячний строк з дня одержання документів.

Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якимиЗакон пов'язує набуття особою громадянства України, а стосовно поновлення особи у громадянстві України також відсутні передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, начальник головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі або його заступник приймає рішення про оформлення набуття особою громадянства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, або стосовно поновлення особи у громадянстві України також будуть встановлені передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, начальник головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі або його заступник приймає вмотивоване рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України.

Відповідно до п. 95 Порядку рішення про оформлення набуття особою громадянства України або про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України не пізніш як у тримісячний строк з дня надходження документів надсилається до управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого документи були подані заявником.

Управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого документи були подані заявником, не пізніш як у тижневий строк з дня надходження відповідного рішення повідомляє про нього заявника у письмовій формі. У разі прийняття рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України заявникові у письмовій формі повідомляються причини відмови.

Судом встановлено, що зазначених у заяві заявником та долучених до заяви документів було достатньо для встановлення фактів народження ОСОБА_3 на території України, перебування одного з його батьків у громадянстві України, перебування батьків та дитини на території України на законних підставах на час розгляду заяви.

Таким чином, висновок відповідача про те, що у заяві про оформлення набуття особою громадянства України, відомості відповідно до п. 6-7 не підтверджуються документально, є необґрунтованим.

Позивач у інтересах свого сина звертався із заявами про отримання паспорту та про оформлення набуття громадянства України до АНД районного відділу у м.Дніпропетровську Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області у червні 2014 року та у жовтні 2014 року.

Відповідач зазначає, що Головним управлінням ДМС в Дніпропетровській області проводяться службові перевірки щодо законності документування заявника паспортом громадянина України, проте, станом на час розгляду справи у встановлений законом місячний строк перевірка не завершена.

Під час розгляду справи представник позивача зазначив, що зволікання із вирішенням питання про громадянства сина позивача з наступною видачею паспорта громадянина України, враховуючи вік сина та його навчання у випускному класі школи може вплинути на можливість здійснення подальшого навчання, адже згідно з Умовами прийому на навчання до вищих навчальних закладів у 2015 році, ЗНО потрібно складати випускникам, які мають повну середню освіту і вступають на навчання до вишів для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра (для медиків - магістра), під час подання заяви про вступ в паперовій формі вступник спершу пред'являє, зокрема, паспорт, військовий квиток або посвідчення про приписку, свідоцтво про народження (для осіб, які за віком не мають паспорта) або інший документ, який засвідчує особу і громадянство.

Згідно із положеннями ст.2 Закону законодавство України про громадянство ґрунтується на таких принципах:

1) єдиного громадянства - громадянства держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України;

2) запобігання виникненню випадків безгромадянства;

3) неможливості позбавлення громадянина України громадянства України;

4) визнання права громадянина України на зміну громадянства;

5) неможливості автоматичного набуття громадянства України іноземцем чи особою без громадянства внаслідок укладення шлюбу з громадянином України або набуття громадянства України його дружиною (чоловіком) та автоматичного припинення громадянства України одним з подружжя внаслідок припинення шлюбу або припинення громадянства України другим з подружжя;

6) рівності перед законом громадян України незалежно від підстав, порядку і моменту набуття ними громадянства України;

7) збереження громадянства України незалежно від місця проживання громадянина України.

Крім того, суд звертає увагу, що фактично викладене у листі від 04.11.2014р. за № 1210-18/4161 повідомлення позивача про повернення клопотання не є рішенням Амур-Нижньодніпровського районного відділу в місті Дніпропетровськ за результатами розгляду заяви позивача про оформлення набуття громадянства України.

Таким чином, відповідач, не приймаючи рішення за результатами розгляду заяви позивача про набуття громадянства, у відповіді від 04.11.2014р. за № 1210-18/4161 роз'яснив про наявні недоліки.

За таких обставин, перевіряючи відповідність дій відповідача вимогам Закону України «Про громадянство України» при вирішенні питання щодо набуття сином позивача громадянства України, судом встановлено, що відповідачем не було розглянуто заяву позивача з інтересах його сина про оформлення набуття громадянства України, і роз'яснено позивачу про недоліки у поданих документах, чим створено перешкоди у реалізації права на набуття громадянства України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти тільки на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, враховуючи те, що на час звернення із цим позовом до суду спірне питання залишається не вирішеним - відповідачем фактично позивачу в інтересах його сина так і не оформлено набуття особою громадянства України за народженням ОСОБА_3 та не видано паспорт громадянина України, а заяву з цього питання не розглянуто належним чином, суд зобов'язує Головне управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області розглянути заяву ОСОБА_2 про оформлення набуття особою громадянства України за народженням ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, та видати йому паспорт громадянина України.

Щодо позовних вимог про визнання незаконною відмову відповідача у оформленні набуття ОСОБА_3 громадянства України за народженням, то враховуючи, те що фактично відповідну заяву про набуття громадянства не розглянуто належним чином - тобто фактично незаконною відмову відповідача у оформленні набуття ОСОБА_3 громадянства України за народженням на час розгляду справи, як рішення субєкта владних повноважень - відсутня, тому позовні вимоги у цій частині не підлягають задоволенню.

Відповідно до положень ст. 94 КАС України підлягають присудженню із Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір відповідно до частини задоволених позовних вимог у розмірі 36,54 гривень.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н.) до Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області про визнання незаконною відмови та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області розглянути заяву ОСОБА_2 про оформлення набуття особою громадянства України за народженням ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, та видати йому паспорт громадянина України.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 36,54 гривень.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 12 грудня 2014 року

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили на 12.12.2014р. Суддя З оригіналом згідно Помічник судді В.В Ільков В.В.Ільков О.А.Чернецька