Ухвала від 18.12.2014 по справі 809/4209/14

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

"18" грудня 2014 р. справа № 809/4209/14

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції, державного виконавця Стельмаха С.Л. про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання до вчинення дій за виконавчими листами №0907/2-5610/2011, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач) 17.12.2014 року звернувся до суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції, державного виконавця Стельмаха С.Л. (надалі по тексту також - відповідач, ВДВС Івано-Франківського МУЮ) про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання до вчинення дій за виконавчими листами №0907/2-5610/2011.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем в порушення вимог Закону України "Про виконавче провадження" не вчинено належних дій щодо виконання рішення суду по виконавчих листах №0907/2-5610/2011, виданих Івано-Франківським міським судом 26.04.2012 року, про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 150 037,02 гривень заборгованості за договором позики, 1 500,37 гривень сплаченого судового збору, 120,00 гривень витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, а також 120,00 гривень витрат на оголошення в пресі. Позивач вважає таку бездіяльність державного виконавця Стельмаха С.Л. незаконною, та такою, що порушує його права, у зв'язку з чим просить визнати її незаконною та зобов'язати вчинити певні дії щодо виконання виконавчих листів, виданих 26.04.2012 року Івано-Франківським міським судом.

З'ясовуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у адміністративній справі, а також можливість розгляду та вирішення даного позову за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.

Із змісту позовних вимог слідує, що позивач як стягувач, оскаржує бездіяльність відповідача в межах виконавчого провадження, відкритого за виконавчими листами №0907/2-5610/2011, провадження в якому здійснюється за рішенням суду, прийнятого Івано-Франківським міським судом в порядку цивільного судочинства на користь фізичної особи ОСОБА_1.

Пунктом 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) визначено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, серед іншого, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

За змістом вимог частини 9 статті 109 КАС України у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.

З даного приводу суд зазначає, що до юрисдикції адміністративних судів належать спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні всіх виконавчих документів, передбачених частиною другою статті 17 Закону України "Про виконавче провадження", крім тих, відносно яких законом установлено інший, виключний порядок їх оскарження.

Аналіз норм частини 2 статті 2 і частини 2 статті 4 КАС України вказує на те, що до судів адміністративної юрисдикції можуть оскаржуватися ті рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, якщо спеціальним законом не встановлено інший порядок їх судового оскарження.

В даному випадку суд звертає увагу на те, що з 04.11.2010 року прийнятий в новій редакції Закон України "Про виконавче провадження", положеннями якого з 09.03.2011 року визначено спеціальний порядок і процедура оскарження рішень, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення.

За змістом вимог частини 4 статті 82 вказаного Закону рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.

Беручи до уваги наведене, норми коментованого Закону розширює і визначає компетенцію (юрисдикцію) місцевих загальних і спеціальних судів щодо розгляду і вирішення скарг (позовів) учасників виконавчого процесу.

Критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.

У розумінні статті 8 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. При цьому, слід ураховувати, що до сторін, які можуть оскаржити рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби належать також їх представники за законом чи договором.

Таким чином, до юрисдикції адміністративних судів належать усі справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судових рішень на підставі виконавчих документів, виданих судами всіх юрисдикцій, за винятком тих, які видано загальними та господарськими судами у разі звернення до суду сторін відповідного виконавчого провадження чи їхніх представників.

Частиною 2 статті 5 КАС України визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Виходячи з даних положень норм КАС України та Закону України "Про виконавче провадження", якими встановлено спеціальний порядок оскарження рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судових рішень, прийнятих цивільного і господарського судочинства, суд приходить до висновку про те, що даний позов не підсудний окружному адміністративному суду, а повинен розглядатися і вирішуватися Івано-Франківським міським судом, який видав виконавчі листи №0907/2-5610/2011, по яких відкрито відповідне виконавче провадження, та в межах якого ставиться питання про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 150 037,02 гривень заборгованості за договором позики, 1 500,37 гривень сплаченого судового збору, 120,00 гривень витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, а також 120,00 гривень витрат на оголошення в пресі.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13.12.2010 року №5 "Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби", із змінами та доповненнями.

Суд констатує право позивача на звернення до суду із зазначеним позовом. Про те цей спір повинен вирішуватись (враховуючи зміст позову) в порядку цивільного судочинства.

На підставі наведеного та керуючись пунктом 1 частини 1 статті 109, статтями 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом до Відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції, державного виконавця Стельмаха С.Л. про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання до вчинення дій за виконавчими листами №0907/2-5610/2011.

Повернути представнику позивача ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 АДРЕСА_1) з Державного бюджету України сплачений згідно квитанції №08010008 від 09.12.2014 року суму судового збору в розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 (вісім) копійок.

Копію цієї ухвали, разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами, невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Роз'яснити ОСОБА_1, що повторне звернення з тією самою позовною заявою до Івано-Франківського окружного адміністративного суду в порядку адміністративного судочинства не допускається.

Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.