ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про повернення позовної заяви
"18" грудня 2014 р. справа № 809/4205/14
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту містобування та архітектури Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним рішення від 12.12.2014 року №Г/2570 та зобов'язання прийняти відповідне рішення, -
ОСОБА_1 16.12.2014 року звернувся в суд з адміністративним позовом до Департаменту містобування та архітектури Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним рішення від 12.12.2014 року №Г/2570 та зобов'язання прийняти відповідне рішення.
Адміністративний позов мотивований тим, що Департамент містобування та архітектури Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, протиправно, в порушення вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" своїм рішенням від 12.12.2014 року відмовив позивачу в наданні містобудівних умов та обмежень.
Розглянувши адміністративний позов, вивчивши долучені до нього письмові документи і матеріали, суд, вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у адміністративній справі окружним адміністративним судом, виходить із наступних правових позицій.
Предметом оскарження у адміністративному позові визначено протиправне рішення Департаменту містобування та архітектури Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, тобто позовні вимоги спрямовані до органу місцевого самоврядування.
З урахуванням вказаного суд зазначає, що відповідно до частин 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Таким чином, до адміністративних судів можуть бути оскаржені рішення, дії чи бездіяльність лише суб'єктів владних повноважень, до яких в силу вимог пункту 7 частини 1 статті 3 вказаного Кодексу відносяться органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Враховуючи, що Департамент містобування та архітектури Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, в розумінні вимог статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України є органом місцевого самоврядування, позовні вимоги викладені у позові, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
В той же час необхідно зазначити, що за приписами пункту 1 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
За змістом частини 1 статті 5 Закону України "Про місце самоврядування в Україні" система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Частиною 1 статті 10 та статтею 25 коментованого Закону визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до абзацу 11 статті 1 Закону України "Про місце самоврядування в Україні" виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Частина 1 і 2 статті 11 коментованого Закону визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Згідно офіційного веб-сайту міста Івано-Франківська (http://www.mvk.if.ua/dma/) Департамент містобування та архітектури входить в структуру до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (веб-сайт http://www.dma.if.ua/).
Таким чином, відповідач є іншим виконавчим органом, який створений органом місцевого самоврядування.
Виходячи із системного аналізу вказаних вище норм Закону Департамент містобування та архітектури Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, в тому числі при здійсненні власних повноважень у галузі будівництва, є органом місцевого самоврядування, а тому відповідно до норм пункту 1 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України даний адміністративний позов підсудний місцевому загальному суду як адміністративному суду.
Посилання позивача на частину 3 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України є необґрунтованим, так як: за позовною заявою оскаржується рішення, а не дія чи бездіяльність посадової особи; відповідачем є установа виконавчого органу місцевого самоврядування; Департамент містобування та архітектури Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради не відноситься до місцевого органу виконавчої влади.
Відповідно до пункту 6 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи вищевикладене, керуючись пунктом 6 частини 3 статті 108, статтями 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту містобування та архітектури Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним рішення від 12.12.2014 року №Г/2570 та зобов'язання прийняти відповідне рішення, - повернути позивачу з усіма доданими документами.
Повернути ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 76018) з Державного бюджету України сплачений згідно квитанції №ПН635246С1 від 16.12.2014 року суму судового збору в розмірі 53 (п'ятдесят три) гривні 08 (вісім) копійок.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.