Ухвала від 08.12.2014 по справі 915/106/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

08 грудня 2014 року Справа № 915/106/13

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Адаховської В.С.,

при секретарі Мавродій Г.В.,

за участю представників учасників процесу:

від Очаківської ОДПІ: Зайцева А.М. - довіреність № 627/9/14-07-10-112 від 25.02.2014 р.,

ліквідатор банкрута: арбітражний керуючий Черепенко В.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву

кредитора: Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Миколаївській області (57500, Миколаївська область, м. Очаків, вул. Шкрептієнка, 27, ідентифікаційний код 38583522)

до банкрута: Товариства з обмеженою відповідальністю Санаторій "ЗОЛОТИЙ КОЛОС" (57500, Миколаївська область, м. Очаків, вул. 60 років СРСР, 7)

ліквідатор: арбітражний керуючий Черепенко Вікторія Григорівна (54001, м. Миколаїв, вул. Шевченка, буд. 67, кв. 10)

про визнання кредиторських вимог у сумі 56 709,05 грн.

У судовому засіданні 08.12.2014 р. згідно зі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України судом оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 17.01.2013 р. за заявою Управління Пенсійного фонду України в місті Очакові та Очаківському районі Миколаївської області порушено провадження у справі № 915/106/13 про банкрутство відсутнього боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) Санаторій "ЗОЛОТИЙ КОЛОС" за ознаками ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції чинній до 18.01.2013 р. включно) (далі - Закон про банкрутство).

Постановою господарського суду Миколаївської області від 31.01.2013 р. боржника визнано банкрутом, відносно нього відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Черепенко Вікторію Григорівну.

Під час ліквідаційної процедури на адресу господарського суду від кредитора - Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Миколаївської області Державної податкової служби (правонаступник - Очаківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Миколаївській області згідно ухвали суду від 31.10.2013 р.) (далі - Очаківська ОДПІ) надійшла заява № 1008/9/10-112 від 22.03.2013 р. про визнання кредиторських вимог у сумі 56 709,05 грн., яка була прийнята судом до розгляду ухвалою суду від 22.07.2013 р.

Відзивом за вих. № 455 від 26.04.2013 р. ліквідатор банкрута визнала заявлені кредиторські вимоги на загальну суму 56 709,05 грн., з яких: 51 612,80 грн. - третя черга вимог кредиторів, 5 096,25 грн. - шоста черга вимог кредиторів.

Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 26.08.2014 р., зокрема, призначено до розгляду в судовому засіданні 22 вересня 2014 р. о 12 год. 00 хв. заяву Очаківської ОДПІ № 1008/9/10-112 від 22.03.2013 р. про визнання кредиторських вимог до банкрута в сумі 56 709,05 грн.; зобов'язано Очаківську ОДПІ надати суду:

- розгорнутий розрахунок пені, нарахованої на суми податкового боргу, із зазначенням періоду її нарахування;

- письмові пояснення щодо посилання на ухвалу суду від 17.01.2013 р. про порушення провадження у даній справі як на підтвердження нарахування пені в сумі 5 096,25 грн.

16.09.2014 р. та 04.12.2014 р., на виконання вимог суду, кредитором було подано до суду пояснення б/н від 15.09.2014 р. з доданими до них документами та пояснення б/н від 04.12.2014 р. стосовно заявлених кредиторських вимог.

Розгляд заяви Очаківської ОДПІ про визнання кредиторських вимог до банкрута - ТОВ Санаторій "ЗОЛОТИЙ КОЛОС" неодноразово відкладався судом, востаннє - на 08.12.2014 р. (ухвала суду від 03.11.2014 р.)

08.12.2014 р. ліквідатор банкрута Черепенко В.Г. та представник кредитора Зайцева А.М. з'явилися у судове засідання, підтримали свої позиції, викладені у заяві кредитора разом з поясненнями та у відзиві ліквідатора на заяву кредитора.

Розглянувши кредиторські вимоги Очаківської ОДПІ, заслухавши пояснення представника кредитора та ліквідатора банкрута, господарський суд вважає за необхідне їх визнати частково, враховуючи такі обставини.

Відповідно до ст. 1 Закону про банкрутство кредитор - юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів). Конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство. До конкурсних кредиторів відносяться також кредитори, вимоги яких до боржника виникли внаслідок правонаступництва за умови виникнення таких вимог до порушення провадження у справі про банкрутство. Поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.

З наведеного витікає, що кредитором в провадженні у справі про банкрутство може бути особа, яка має встановлене у визначений законом спосіб право вимоги до боржника (банкрута).

Відповідно до приписів ст. 52 Закону про банкрутство ліквідатором було письмово повідомлено податковий орган про визнання господарським судом відсутнього боржника банкрутом.

З матеріалів справи вбачається, що 25.03.2013 р. до господарського суду Миколаївської області надійшла заява Очаківської ОДПІ з грошовими вимогами до ТОВ Санаторій "ЗОЛОТИЙ КОЛОС" у сумі 56 709,05 грн., з яких:

- 51 612,80 грн. - заборгованість з орендної плати за землю;

- 5 096,25 грн. - залишок несплаченої пені.

Виникла заборгованість підтверджується наступними документами:

- податковою декларацією з плати за землю (за платежем "орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності") від 31.01.2011 р. № 426,

- податковим повідомленням-рішенням від 22.03.2012 р. № 0000291500,

- податковим повідомленням-рішенням від 10.08.2012 р. № 0000831500,

- довідкою про розрахунки з бюджетом ТОВ Санаторій "ЗОЛОТИЙ КОЛОС" по орендній платі з юридичних осіб станом на 31.01.2013 р.,

- розгорнутим розрахунком пені, нарахованої на суми податкового боргу, із зазначенням періоду її нарахування.

Вищевказана заява обґрунтована тим, що банкрут перебуває на обліку в Очаківській ОДПІ як платник податків та має заборгованість з орендної плати за користування земельними ділянками державної або комунальної власності.

У відповідності з поданою Очаківською ОДПІ довідкою про розрахунки з бюджетом ТОВ Санаторій "ЗОЛОТИЙ КОЛОС" по орендній платі станом на 31.01.2013 р.:

- сума зобов'язань за декларацією від 31.01.2011 р. № 426 складає 48 770,90 грн. (9 754,18 грн. (30.06.2011 р.) + 9 754,18 грн. (30.07.2011 р.) + 9 754,18 грн. (30.08.2011 р.) + 9 754,18 грн. (30.09.2011 р.) + 9 754,18 грн. (30.10.2011 р.);

- переплата - 1 068,93 грн.;

- штрафні санкції: 1 950,83 грн. (податкове повідомлення-рішення від 22.03.2012 р. № 0000291500); 1 960,00 грн. (податкове повідомлення-рішення від 10.08.2012 р. № 0000831500),

- пеня - 5 096,25 грн.

Заявлені вимоги в частині грошового зобов'язання за декларацією від 31.01.2011 р. № 426 Очаківська ОДПІ обґрунтовує наступними обставинами.

ТОВ Санаторій "ЗОЛОТИЙ КОЛОС" було подано до місцевого органу державної податкової служби податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2011 р., у якій самостійно (графа 13) нарахував орендну плату за землі державної або комунальної власності на 2011 рік, зокрема:

- за червень - у сумі 9 754,18 грн.;

- за липень - у сумі 9 754,18 грн.;

- за серпень - у сумі 9 754,18 грн.;

- за вересень - у сумі 9 754,18 грн.;

- за жовтень - у сумі 9 754,18 грн.

Таким чином, ТОВ Санаторій "ЗОЛОТИЙ КОЛОС" самостійно визначив податкове зобов'язання у податковій декларації з плати за землю, а тому дане податкове зобов'язання є узгодженим.

Згідно визначень, наведених в ст. 14 Податкового кодексу України (далі - Кодекс),

плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Кодексу);

земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (пп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Кодексу);

орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Згідно зі ст. 269 Кодексу платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Пунктом 288.2 ст. 288 Кодексу визначено, що платником орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності є орендар.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.

Отже, законодавець чітко розмежовує суб'єктів сплати земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності: власники земельних ділянок та землекористувачі, яким земельні ділянки надані в постійне користування, є платниками земельного податку, а орендарі земельних ділянок державної та комунальної власності є платниками орендної плати за такі земельні ділянки.

Відповідно до п. 288.1 ст. 288 названого Кодексу підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Пунктом 288.4 ст. 288 Кодексу визначено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Згідно п. 286.2 ст. 286 Кодексу платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Пунктом 54.1 ст. 54 Кодексу визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Із системного аналізу зазначених вище норм, можна зробити наступні висновки: по-перше, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності являється обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; по-друге, враховуючи, що орендодавці - органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, лише подають контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформують відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання, то обов'язок подання відповідної податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності покладається на орендаря.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків не підлягає оскарженню відповідно до п. 56.11 ст. 56 Кодексу.

Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Кодексу передбачено, що сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання являється податковим боргом.

При цьому, в матеріалах справи міститься рішення господарського суду Миколаївської області від 26.06.2012 р. у справі № 5016/660/2012(8/52), яким було задоволено позов Очаківського міжрайонного екологічного прокурора Дніпровської екологічної прокуратури в інтересах держави в особі Очаківської міської ради до ТОВ Санаторій "ЗОЛОТИЙ КОЛОС" про стягнення коштів у сумі 42 493,21 грн., яка складається з 39 016,72 грн. - основний борг (зобов'язання щодо сплати орендної плати за період з червня 2011 року по вересень 2011 року), 2 913,69 грн. - пеня, 562,80 грн. - 3% річних, у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем умов укладеного між сторонами 20.09.2007 р. Договору оренди земельної ділянки.

Вказаним рішенням суду було встановлено наступне.

"20.09.2007 р. між сторонами укладений Договір оренди земельної ділянки із змінами внесеними 29.04.2009 р. (надалі - Договір), відповідно до умов якого позивач, на підставі рішення від 14.09.2007 р. за № 6, надав відповідачу в платне користування строком на 10 років земельну ділянку площею 4,1946 га із земель державної власності не наданих у власність чи користування, для розташування та обслуговування санаторію по вул. 60 років СРСР, буд. 7 в межах міста Очакова Миколаївської області. Договір та зміни до нього зареєстровано у Очаківському реєстраційному окрузі Миколаївської регіональної філії "Центр Держкомзему України" за № 040702101695 від 03.10.2007 р., а також за № 040902100100 від 29.04.2009 р.

Відповідно до п. 9 Договору відповідач зобов'язався вносити орендну плату згідно рішення Очаківської міської ради від 20.03.2009 р. № 12 виключно у грошовій формі та в розмірі 4,5 відсотка на рік від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, на розрахунковий рахунок міського бюджету м. Очаків.

Згідно з п. 10 Договору розмір нормативної грошової оцінки не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства, що регулює земельні відносини та інших нормативних документів. Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється без внесення змін та доповнень до цього договору.

Так станом на 01.01.2011 р. нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки, з урахуванням діючого коефіцієнту індексації, становить 2 601 112 грн. 30 коп.

Орендна плата сплачується платником за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Зобов'язання щодо сплати орендної плати відповідач належним чином не виконував, внаслідок чого за ним за період з червня 2011 року по вересень 2011 рік утворився борг, який за уточненим розрахунком прокурора складає 39 016 грн. 72 коп."

Дане рішення господарського суду від 26.06.2012 р. у справі № 5016/660/2012(8/52) набрало законної сили.

Частиною 1 статті 5 Закону про банкрутство передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України (далі - ГПК України), іншими законодавчими актами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Згідно ч. 1 ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ч. 2 ст. 35 ГПК України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

Згідно з положеннями ст. ст. 115, 116 ГПК України, рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 08.12.2014 р. на підставі рішення господарського суду від 26.06.2012 р. у справі № 5016/660/2012(8/52) визнано кредиторські вимоги Очаківської міської ради до банкрута - ТОВ Санаторій "ЗОЛОТИЙ КОЛОС" в загальній сумі 42 493,21 грн., до складу яких входять зобов'язання щодо сплати орендної плати за період з червня 2011 року по вересень 2011 року в сумі 39 016,72 грн.

Відповідно ч. 1 ст. 31 Закону про банкрутство кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів, у порядку, встановленому цією статтею.

У третю чергу задовольняються вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). У шосту чергу задовольняються інші вимоги.

Господарський суд вважає за необхідне визнати вимоги Очаківської ОДПІ в частині грошового зобов'язання за декларацією від 31.01.2011 р. № 426 у сумі 8 685,25 грн. за жовтень 2011 р., враховуючи наступне.

Як вбачається з довідки про розрахунки з бюджетом ТОВ Санаторій "ЗОЛОТИЙ КОЛОС" по орендній платі з юридичних осіб станом на 31.01.2013 р., наданої Очаківською ОДПІ, сума нарахованих зобов'язань банкрута за декларацією від 31.01.2011 р. № 426 становить 48 770,90 грн. (9 754,18 грн. (30.06.2011 р.) + 9 754,18 грн. (30.07.2011 р.) + 9 754,18 грн. (30.08.2011 р.) + 9 754,18 грн. (30.09.2011 р.) + 9 754,18 грн. (30.10.2011 р.).

У ТОВ Санаторій "ЗОЛОТИЙ КОЛОС" була переплата у сумі 1 068,93 грн.

Приймаючи до уваги той факт, що вимоги за зобов'язанням щодо сплати орендної плати за період з червня 2011 року по вересень 2011 року в сумі 39 016,72 грн. були визнані за іншим кредитором у даній справі - Очаківською міською радою, то у суду відсутні законні підстави їх визнання за Очаківською ОДПІ.

З урахуванням викладеного, суд визнає вимоги Очаківської ОДПІ в частині грошового зобов'язання за декларацією від 31.01.2011 р. № 426 за жовтень 2011 р. у сумі 8 685,25 грн. - третя черга вимог кредиторів, відповідно до наступного розрахунку:

48 770,90 грн. [сума нарахованих зобов'язань банкрута щодо сплати орендної плати за декларацією від 31.01.2011 р. № 426 за червень-жовтень 2011 року] - 39 016,72 грн. [сума визнаних за Очаківською міською радою зобов'язань щодо сплати орендної плати за червень-вересень 2011 року] = 9 754,18 грн. [сума нарахованих зобов'язань банкрута щодо сплати орендної плати за декларацією від 31.01.2011 р. № 426 за жовтень 2011 року];

9 754,18 грн. [сума нарахованих зобов'язань банкрута щодо сплати орендної плати за декларацією від 31.01.2011 р. № 426 за жовтень 2011 року] - 1 068,93 грн. [переплата] = 8 685,25 грн.

Вимоги Очаківської ОДПІ в сумі 39 016,72 грн. (за період з червня 2011 року по вересень 2011 року) суд відхиляє.

Щодо вимог Очаківської ОДПІ в частині податкового боргу у вигляді штрафних санкцій та пені, то суд їх визнає, враховуючи наступні обставини.

ТОВ Санаторій "ЗОЛОТИЙ КОЛОС" має заборгованість перед Очаківською ОДПІ в сумі 1 950,83 грн. - штраф згідно податкового повідомлення-рішення від 22.03.2012 р. № 0000291500; 1 960,00 грн. - штраф згідно податкового повідомлення-рішення від 10.08.2012 р. № 0000831500), 5 096,25 грн. - залишок несплаченої пені (до порушення справи про банкрутство).

Податковий борг у вигляді штрафних санкцій та пені не являється за своєю суттю податком або збором (обов'язковим платежем), а тому підлягає включенню у шосту чергу вимог кредиторів.

Приймаючи до уваги те, що вимоги заявника документально підтверджені та обґрунтовані, суд вважає за необхідне визнати кредиторські вимоги Очаківської ОДПІ в сумі 9 007,08 грн. - шоста черга.

Керуючись ст. ст. 1, 31, 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції чинній до 18.01.2013 р. включно), ст. ст. 82-86 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Визнати кредиторські вимоги Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Миколаївській області (ідентифікаційний код 38583522) до банкрута - Товариства з обмеженою відповідальністю Санаторій "ЗОЛОТИЙ КОЛОС" (ідентифікаційний код 22440107) частково в сумі 17 692,33 грн., з яких 8 685,25 грн. - третя черга, 9 007,08 грн. - шоста черга.

2. Вимоги Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Миколаївській області в сумі 39 016,72 грн. відхилити.

Ухвала може бути оскаржена у встановленому порядку згідно ст. ст. 91, 93, 106 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя В.С. Адаховська

Ухвала оформлена у відповідності

до ст. 86 ГПК України та

підписана суддею 15.12.2014 р.