Справа № 822/3886/14
Головуючий у 1-й інстанції: Данилюк У.Т.
Суддя-доповідач: Совгира Д. І.
16 грудня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Совгири Д. І.
суддів: Білоуса О.В. Матохнюка Д.Б.
за участю секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.
представників сторін:
представника позивача: Зубка А.В.,
представника відповідача: Колокольникова О.М.,
представників третіх осіб: Олійник Г.М., Краєвського В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу приватного підприємства "Констракт-Реалті" на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом приватного підприємства "Констракт-Реалті" до управління архітектури виконавчого комітету Хмельницької міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - товариство з обмеженою відповідальністю "Центральна фармацевтична компанія", приватне акціонерне товариство "Стожари", головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії ,
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до управління архітектури виконавчого комітету Хмельницької міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - товариство з обмеженою відповідальністю "Центральна фармацевтична компанія", приватне акціонерне товариство "Стожари", головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2014 року у задоволені позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з даною постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд задовольнити її
В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення апеляційної скарги відповідача та просив суд залишити її без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2014 року - без змін.
Представники приватного акціонерного товариства "Стожари" заперечували проти задоволення апеляційної скарги відповідача та просили суд залишити її без задоволення.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що згідно договору операційної оренди приміщення №23/07/13-1 від 23.07.2013 року приватне підприємство "Констракт-Реалті" (орендодавець) передало належне йому на праві власності приміщення (розташоване на першому поверсі за адресою: м. Хмельницький, вул. Проскурівського підпілля, буд.71) у виключне строкове і платне користування товариству з обмеженою відповідальністю "Центральна фармацевтична компанія" для розташування аптеки.
30 квітня 2014 року управлінням архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради було видано приватному акціонерному товариству "Стожари" паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності - відкритого майданчика для харчування у м. Хмельницький, вул. Проскурівського підпілля (біля буд.№73) площею 40 кв.м.
Питання розміщення тимчасових споруд врегульовано спеціальним законодавством, яким є ст.28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" №3038-VI та Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011р. №244 "Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності".
Так, відповідно до ст.28 Закону №3038-VI тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Такий порядок встановлений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011р. №244 "Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності" (далі - Порядок).
Відповідно до п.2 Порядку, підставою для розміщення тимчасової споруди (далі - ТС) є паспорт прив'язки ТС.
Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.
Вичерпний перелік документів, які додаються до заяви, встановлений п.2.3 Порядку.
Для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС ; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.
Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Для підготовки паспорта прив'язки ТС містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не надаються.
При оформлені паспорта прив'язки ТС забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримання ним погоджень, не передбачених законом та цим Порядком.
Паспорт прив'язки ТС не надається за умов:
- подання неповного пакета документів, визначених пунктом 2.6 цього Порядку;
- подання недостовірних відомостей, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку.
Ненадання паспорта прив'язки з інших підстав не допускається.
Судом встановлено, що ПАТ "Стожари" здійснено розміщення тимчасової споруди відповідно до отриманого паспорту прив'язки.
Суд також зауважує, що зазначеними нормативними актами, які є спеціальними у спірних правовідносинах, не передбачено обов'язкового оформлення права користування земельною ділянкою для розміщення тимчасової споруди, що випливає із самого юридичного характеру таких споруд, як тимчасових.
В той же час, як встановлено судом апеляційної інстанції, ПАТ "Стожари" розмістило тимчасову споруду на належній йому земельній ділянці згідно державного акта на право постійного користування землею. Про даний факт також зазначено у листі Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області від 03.06.2014 року №7/22-1395, надісланому на адресу ТОВ "Центральна фармацевтична компанія" за результатами розгляду заяви по законність виконання будівельних робіт за адресою: м. Хмельницький, вул. Проскурівського підпілля,73.
При цьому, відповідно до ч.1 ст.95 Земельного кодексу України землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.
Таким чином, відповідачем було оформлено та видано спірний паспорт прив'язки ТС згідно вимог чинного законодавства, при цьому відповідна споруда розміщена на земельній ділянці, яка перебуває в постійному землекористуванні замовника (ПАТ "Стожари").
Доводи позивача про розміщення ТС на фундаменті спростовуються листом відповідача від 01.09.2014 року за №3240/03-01-14, згідно якого відкритий майданчик для харчування встановлено на підготовленій бетонній площадці. Належних доказів протилежного позивачем не надано та судом не встановлено.
Також, відповідно до п.11.2,11.4 ДБН В.2.2-10-2001 Будинки і споруди. Заклади охорони здоров'я, у громадських чи житлових будинках аптеки слід розміщувати на першому поверсі. В аптеках необхідно передбачати можливість під'їзду і розвантаження автотранспорту.
Позивачем не враховано той факт, що, вказуючи на зменшення наполовину ширини проїзду дороги до приміщення, в якому знаходиться аптека, він не звертає увагу на належність цієї земельної ділянки саме ПАТ "Стожари". Разом з цим, можливість проїзду до приміщення аптеки не є неможливою
Щодо порушення правил пожежної безпеки, суд звертає увагу на наступне.
Пунктом 6.1 ДБН В.1.1.7-2002 Пожежна безпека об'єктів будівництва визначено, що гасіння можливої пожежі і проведення пожежно-рятувальних робіт у будинках повинні забезпечуватися такими конструктивними, об'ємно-планувальними та інженерно-технічними заходами, як, зокрема, улаштуванням проїздів і під'їзних шляхів для пожежних машин, суміщених з функціональними проїздами та під'їздами, або спеціальних
Однак дані вимоги стосуються будинків в цілому, при цьому відповідні проїзні шляхи до будівлі, в якому розміщена аптека, існують.
Позивач також вказує як на допущене порушення норм законодавства п.4.1.16 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19 жовтня 2004 року № 126, згідно якого тимчасові споруди, кіоски, ларки тощо повинні розміщуватися на відстані не менше 10 м від інших будівель та споруд, крім випадків, коли згідно з будівельними нормами потрібний більший протипожежний розрив або коли їх можна встановлювати біля зовнішніх стін без отворів, які відповідають вимогам будівельних норм до протипожежних стін. Однак суд звертає увагу, що дія цих Правил не застосовується до об'єктів площею до 300 м2 (ч.1 Правил).
Відповідно до п.2.27 Порядку дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов:
- недотримання вимог паспорта прив'язки при її встановленні;
- невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки;
надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки ТС.
Обставин, передбачених п.2.27 Порядку та які могли б бути підставою для анулювання паспорта прив'язки, судом не встановлено.
Тому, враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних підстав.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу приватного підприємства "Констракт-Реалті" залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2014 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Ухвала суду буде складена в повному обсязі протягом п'яти днів з дня закінчення розгляду справи.
Головуючий Совгира Д. І.
Судді Білоус О.В.
Матохнюк Д.Б.