Ухвала від 17.12.2014 по справі 275/654/14-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Грищенко М.В.

Суддя-доповідач:Євпак В.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"17" грудня 2014 р. Справа № 275/654/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Євпак В.В.

суддів: Капустинського М.М.

Мацького Є.М.,

при секретарі Волянській О.В. ,

за участю позивача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області на постанову Брусилівського районного суду Житомирської області від "18" листопада 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

12 серпня 2014 року ОСОБА_3 звернулась до Брусилівського районного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення (протокол №37 від 15.07.2014) про відмову в призначенні їй пенсії за віком, зобов'язання призначити ОСОБА_3 пенсію за віком з ІНФОРМАЦІЯ_3 року.

Постановою Брусилівського районного суду Житомирської області від 18 листопада 2014 року адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, задоволено повністю.

Визнано протиправним рішення № 37 комісії про призначення пенсій від 15 липня 2014 року Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області про відмову ОСОБА_3 в призначенні пенсії за віком у відповідності до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з 11 квітня 2014 року.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позову. В своїй апеляційній скарзі посилається на те, що ОСОБА_4 має право на призначення пенсії за віком, але з дати повторного звернення, так як з дати попереднього звернення пройшло більше трьох місяців протягом яких не було надано зазначених в заяві документів, яких недостатньо для призначення пенсії. Вважає, що рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення позивача, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Встановлено, що позивач ОСОБА_3, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, має доньку ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка є інвалідом з дитинства.

12 квітня 2014 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області із заявою про призначення пенсії за віком як матері інваліда з дитинства із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.17 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Листом №1752/02 від 16.07.2014 ОСОБА_3 повідомлено, що рішенням №37 від 15.07.2014 комісії по призначенню пенсій УПФУ в Брусилівському районі позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком, оскільки для призначення пенсії не надано висновок ЛКК про те, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною інвалідом до досягнення шестирічного віку, визначеного п.25 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України N 22-1 від 25 листопада 2005 року.

Позивач, вважає зазначені дії відповідача протиправними, просить скасувати рішення управління Пенсійного фонду та зобов'язати призначити їй пенсію за віком з ІНФОРМАЦІЯ_3 року.

Суд першої інстанції прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Колегія суддів з вказаним висновком не погоджується з огляду на наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особі зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України.

Відповідно до пункту 16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Статтею 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до восьмирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 15 років із зарахуванням до стажу часу догляду за дітьми.

В пункті 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено: Тимчасово, до прийняття відповідного закону: жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років.

Відповідно частини першої статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною третьою статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Статтею 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пунктом 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок), затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N1566/11846, передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинена робота на час звернення за пенсією чи продовжується.

Відповідно до пункту 5 Порядку днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі, якщо до заяви про призначення, відновлення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за пенсією вважається день приймання заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо документи, які необхідно подати додатково, протягом трьох місяців не подані, пенсія призначається, відновлюється за наявними документами. У подальшому при надходженні додаткових документів пенсія перераховується зі строків, передбачених пунктом четвертим статті 45 Закону.

Встановлено, що позивач ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 досягла 50-річного віку та 12.04.2014 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

До заяви про призначення пенсії позивачем надана довідка до акта огляду МСЕК від 13.01.2014, якою підтверджується, що ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 є інвалідом з дитинства та довідка №10 про підтвердження з 20.12.2005 рішенням ЛКК Брусилівської ЦРЛ згідно РХ п.1 пп.1.6 наказу МОЗ України №454/471/516 від 08.11.2001 визначені підстави для отримання державної соціальної допомоги як на дитину-інваліда у віці до вісімнадцяти років.

Разом із тим встановлено, що довідка МСЕК про визнання ОСОБА_5 інвалідом 2-ї групи видана останній після досягнення повноліття та без зазначення, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною інвалідом до досягнення шестирічного віку.

Рішенням ЛКК від 20.12.2005 року були визначені підстави для отримання державної соціальної допомоги як на дитину-інваліда у віці до вісімнадцяти років.

Колегією суддів встановлено, що ОСОБА_3 до заяви про призначення пенсії не додано документів, які підтверджують те, що дитина ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 мала медичні показання для визнання її дитиною інвалідом до досягнення шестирічного віку.

Дану обставину не оспорює і сама позивач.

В ході перегляду справи пояснила, що до 2005 року у медичні заклади про визнання її дитини інвалідом не зверталась.

Встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області вчинялись всі необхідні дії для отримання висновку ЛКК про те, що ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 мала медичні покази для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення нею шестирічного віку, який необхідно для призначення пенсії ОСОБА_3

Так, відповідач неодноразово 31.03.2014 за №768/02, 28.04.2014 за №1060/02, 28.05.2014 за №1279/02, 26.06.2014 за №1530/02 по даному питанню звертався Брусилівської центральної районної лікарні та Комунального закладу "Цент первинної медико-санітарної допомоги Брусилівської районної лікарні.

Надсилались відповідні запити і до Департаменту охорони здоров"я, обласної дитячої ЛКК Житомирської обласної дитячої лікарні, Житомирської обласної психіатричної лікарні №1.

Встановлено, що рішення ЛКК Брусилівської ЦРЛ про те, що ОСОБА_5 мала медичні покази для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення нею шестирічного віку було прийнято лише 29 жовтня 2014 року, та підтверджується випискою з протоколу №126 засідання ЛКК Брусилівської ЦРЛ.

31.10.2014 позивачем ОСОБА_6. подано до Управлінням Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області виписку з протоколу №126 засідання ЛКК Брусилівської ЦРЛ про те, що ОСОБА_5 мала медичні покази для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення нею шестирічного віку та повторно 31.10.2014 позивачем подано заяву про призначення пенсії.

Встановлено, що вказані документи подані позивачем пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, а тому відповідно до п. 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, пенсія призначається при надходженні додаткових документів.

31.10.2014 Управлінням Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області на підставі заяви про призначення пенсії та поданих документів призначено ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах (рішення є чинним).

З огляду на викладене, колегія суддів вважає безпідставним висновок суду першої інстанції щодо наявності в ОСОБА_3 права на призначення пенсії з ІНФОРМАЦІЯ_3 року за відсутності на той час висновку про те, що ОСОБА_5 мала медичні покази для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення нею шестирічного віку.

Безпідставним є і посилання суду першої інстанції на неправомірність дій відповідача щодо невитребування документів, необхідних для призначення пенсії, оскільки матеріалами підтверджується зворотнє.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення (протокол №37 від 15.07.2014) про відмову в призначенні ОСОБА_3 пенсії за віком, зобов'язання призначити ОСОБА_3 пенсію за віком з ІНФОРМАЦІЯ_3 року є безпідставними, а рішення суду першої інстанції таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області задовольнити.

Постанову Брусилівського районного суду Житомирської області від "18" листопада 2014 р. скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.В. Євпак

судді: М.М. Капустинський

Є.М. Мацький

Повний текст cудового рішення виготовлено "18" грудня 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_2

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області вул Огієнка,50,смт. Брусилів,Житомирська область,12601

4- представник позивача ОСОБА_7 АДРЕСА_1 - ,