10 грудня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/3006/14
Категорія: 2.2 Головуючий в 1 інстанції: Цховребова М. Г
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Федусик А.Г.,
суддів - Шевчук О.А. та Зуєвої Л.Є.,
при секретарі - Пальоній І.М.,
за участю: представника відповідача - Ковчук-Єпур Валентини Михайлівни,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Одеського державного аграрного університету на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2014 року по справі за адміністративним позовом Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" до ректора Одеського державного аграрного університету Корлюка Сергія Сергійовича та Одеського державного аграрного університету про визнання дій протиправними,-
У травні 2014 року Всеукраїнська громадська організація "Комітет конституційно-правового контролю України" (далі ВГО) звернулась до суду з адміністративним позовом до ректора Одеського державного аграрного університету Корлюка Сергія Сергійовича та Одеського державного аграрного університету про визнання протиправними дій відповідачів, що полягають у відмові в задоволенні запиту позивача на інформацію.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що позивач направив розпоряднику інформації, суб'єкту владних повноважень, запит на інформацію з проханням надати належним чином засвідчені копії документів та вчинити визначені в запиті дії, проте відповідачем відповідь на цей запит було надано не по суті та не було надано перераховані у запиті документи.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2014 року позовні вимоги задоволено частково. Суд визнав протиправними дії Одеського державного аграрного університету щодо відмови в задоволенні запиту позивача на інформацію № 901/4-13 від 25 листопада 2013 року. В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду, Одеський державний аграрний університет подав апеляційну скаргу, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що головою ВГО, із зазначенням в т.ч.: ректору (Голові приймальної комісії) ВНЗ, надіслано запит на інформацію "щодо надання публічної інформації про ВНЗ, яка становить суспільний інтерес" за вих. № 901/4-13 від 25 листопада 2013 року, в якому, відповідно до ч.1 ст.20 Закону України "Про доступ до публічної інформації", позивач просив у термін не пізніше п'яти днів з дня отримання цього запиту на інформацію надіслати поштовим відправленням за адресою: 03035, м.Київ, вул.Петрозаводська, 2-А, ВГО публічну інформацію про ВНЗ, яка становить суспільний інтерес, у вигляді належним чином засвідчених копій нижченаведених документів, а саме: статуту ВНЗ; свідоцтва про реєстрацію ВНЗ; довідки про включення ВНЗ до Державного реєстру ВНЗ України з додатками; ліцензії ВНЗ та додатків до неї; витягу ВНЗ із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; правил прийому до ВНЗ у 2014 році; положення про приймальну комісію ВНЗ; наказу про затвердження складу приймальної комісії ВНЗ.
Також, у наведеному запиті зазначено, що позивач готовий виконати всі зобов'язання, покладені на нього, як на запитувача інформації Законом України "Про доступ до публічної інформації".
Листом за вих. № 01-19/01-2060 від 06 грудня 2013 року перший проректор (заступник голови приймальної комісії) Чігірьов В.О. у відповідь на запит позивача № 901/4-13 від 25 листопада 2013 року, отриманий 04 грудня 2013 року за вх. №559 щодо надання належним чином засвідчених копій документів, згідно зазначеного в ньому переліку, повідомив, що відповідно до п.1 ст.5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом системного та оперативного оприлюднення інформації на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет та на інформаційних стендах тощо; Закон України "Про доступ до публічної інформації" передбачає надання не документу в цілому, а інформації; також зазначив, що установчі документи аграрного університету та документи, що регулюють діяльність приймальної комісії ОДАУ розмішені на веб-сторінці сайту Інтернету http://osau.edu.ua та інформаційних стендах університету, з якими може ознайомитися будь-який громадянин, в тому числі й громадські спостерігачі, оскільки вони оприлюднені та знаходяться у вільному доступі.
Вважаючи наведену відповідь неповною та формальною ВГО звернулась з позовом до суду.
Вирішуючи спірне питання та задовольняючи вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що правова позиція ОДАУ зі спірних питань є помилковою та законодавчо необґрунтованою, крім того, на виконання вимог ч.1 ст.71 КАС України обставини, на яких ґрунтуються вимоги про визнання протиправними дій Одеського державного аграрного університету щодо відмови в задоволенні запиту позивача на інформацію № 901/4-13 від 25 листопада 2013 року позивачем доведені, а вказані вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх правильними з огляду на наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" (далі Закон) публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно положень ч.1 ст.12 Закону суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Пунктом 3 ч.1 ст.13 Закону передбачено, що особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків.
Крім того, ч.2 ст.22 Закону встановлено, що відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Отже, враховуючи, що відповідачем у своєму листі до ВГО зазначено, що установчі документи аграрного університету та документи, що регулюють діяльність приймальної комісії ОДАУ, розмішені на веб-сторінці сайту Інтернету http://osau.edu.ua та інформаційних стендах університету, з якими може ознайомитися будь-який громадянин, в тому числі й громадські спостерігачі, оскільки вони оприлюднені та знаходяться у вільному доступі, тобто, тим самим ОДАУ фактично відмовлено ВГО у наданні інформації на запит, колегія суддів з урахуванням ч.2 ст.22 Закону приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо визнання протиправними дій, що полягають у відмові в задоволенні запиту на інформацію.
Підсумовуючи все вищевикладене та оцінюючи всі доводи сторін, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству.
Колегія суддів не може погодитися з посиланням апелянта на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, тому що всі процесуальні норми, передбачені адміністративним судочинством були виконані без порушень прав кожної сторони при розгляді справи.
За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Одеського державного аграрного університету - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2014 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.Г. Федусик
Суддя: Суддя: О.А. Шевчук Л.Є. Зуєва