25 листопада 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/3430/14
Категорія: 2.2 Головуючий в 1 інстанції: Аракелян М. М.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Бітова А.І.
суддів - Милосердного М.М.
- Ступакової І.Г.
в зв'язку з неприбуттям учасників процесу в судове засідання справа розглянута згідно п.2 ч.1 ст. 197 КАС України,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційними скаргами Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України", Ізмаїльського державного гуманітарного університету на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2014 року у справі за позовом Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" до Ізмаїльського державного гуманітарного університету, виконуючого обов'язки ректора Ізмаїльського державного гуманітарного університету Буткової Галини Васильївни про визнання дій протиправними,
У червні 2014 року Всеукраїнська громадська організація (далі ВГО) "Комітет конституційно-правового контролю України" звернулася до суду з позовом до Ізмаїльського державного гуманітарного університету (далі Ізмаїльський ДГУ), виконуючого обов'язки ректора Ізмаїльського ДГУ Буткової Г.В. про:
- визнання дій відповідача, що полягають у відмові в задоволенні запиту на інформацію позивача та у ненаданні запитаної належним чином засвідченої інформації на запит на інформацію позивача протиправними;
- визнання дій виконуючого обов'язки ректора Ізмаїльського ДГУ Буткової Г.В., що полягають у відмові в задоволенні запиту на інформацію позивача та у ненаданні запитаної належним чином засвідченої інформації на запит на інформацію позивача, протиправними.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що ним направлено запит відповідачам з проханням надати публічну інформацію про вищий навчальний заклад (далі ВНЗ), яка становить суспільний інтерес. Однак, відповідачі не надали запитуваних документів, вказали, що можливості належним чином завірити інформацію немає, оскільки це не передбачено законодавством, а також повідомлено позивача про те, що запитувана інформація знаходиться на офіційному веб-сайті ВНЗ. Вказане твердження відповідачів, на думку позивача, є необґрунтованим та безпідставним, та є протиправною відмовою у наданні інформації.
Відповідачі позов не визнали, вказуючи, що не є розпорядниками публічної інформації, а так само і суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації. Також, відповідачам невідомі фактичні повноваження позивача, оскільки відсутній завірений належним чином повний текст статуту, а Закон України "Про громадське об'єднання" не передбачає право позивача вимагати та отримувати інформацію від ВНЗ.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2014 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано дії виконуючого обов'язки ректора Ізмаїльського ДГУ Буткової Г.В., що полягають у відмові в задоволенні запиту на інформацію та у ненаданні запитаної належним чином засвідченої інформації на запит на інформацію ВГО "Комітет конституційно-правового контролю України", протиправними.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
В апеляційних скаргах Ізмаїльського ДГУ та ВГО "Комітет конституційно-правового контролю України" ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційних скарг Ізмаїльського ДГУ та ВГО "Комітет конституційно-правового контролю України", перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційних скарги, судова колегія приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлені такі обставини справи.
ВГО "Комітет конституційно-правового контролю України" на адресу Ізмаїльського ДГУ направлено запит на інформацію щодо надання публічної інформації про ВНЗ, яка становить суспільний інтерес, від 25 листопада 2013 року №749/4-13.
У вказаному запиті позивач просив надіслати на його адресу публічну інформацію про ВНЗ, яка становить суспільний інтерес, у вигляді належним чином засвідчених копій наступних документів:
- статут ВНЗ;
- свідоцтво про реєстрацію ВНЗ;
- довідку про включення ВНЗ до Державного реєстру ВНЗ України з додатками;
- ліцензію ВНЗ та додатків до неї, витягу ВНЗ із Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців;
- Правила прийому до ВНЗ у 2014 році;
- Положення про приймальну комісію ВНЗ;
- наказу про затвердження складу приймальної комісії ВНЗ.
На вказаний запит позивача, 06 грудня 2013 року за №1-4/575 в.о. ректора Ізмаїльського ДГУ Бутковою Г.В. надано відповідь наступного змісту: у зв'язку з запитом №749, 750/4/13 від 25 листопада 2013 року просимо повідомити по телефаксу Ізмаїльський ДГУ данні про реєстрацію Комітету конституційно-правового контролю України в якості Всеукраїнської громадської організації.
17 грудня 2013 року позивачем була надіслана факсом та листом вих. №1120/4-13 поштою копія свідоцтва про реєстрацію ВГО "Комітет конституційно-правового контролю України" від 24 вересня 2007 року.
17 грудня 2013 року за вих. №1-4/595 в.о. ректора Буткова Г.В. надала відповідь, відповідно до якої Ізмаїльський ДГУ вказує на те, що Закон України "Про доступ до публічної інформації" не уповноважує розпорядників завіряти надані у відповідь на запит копії документів та не надає запитувачу права вимагати такого завірення, крім того, вказує на проблеми з проходженням платежів через державне казначейство, що фактично унеможливлює закупівлю паперу і матеріалів для розмножувальної техніки, для університету папір і матеріали для розмножувальної техніки становлять значний дефіцит. Обсяг інформації, що запитує позивач, становить близько 150 сторінок, у зв'язку з чим направляється на електронну адресу позивача інформація, яка на погляд відповідача становить суспільний інтерес, а саме:
- Правила прийому до Ізмаїльського ДГУ у 2014 році;
- Положення про приймальну комісію Ізмаїльського ДГУ;
- Довідку про включення університету до Державного реєстру ВНЗ;
- Ліцензію ІДГУ з додатками.
Крім того, відповідачем повідомлено, що з Правилами прийому, Положенням про приймальну комісію й іншими документами, що стосуються вступної кампанії, позивач можете ознайомитись на сайті Університету.
Вважаючи дії відповідачів такими, що порушують положення Закону України "Про доступ до публічної інформації" в частині ненадання інформації за запитом на інформацію позивача та у ненаданні засвідченої інформації на запит на інформацію, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що в.о. ректора Ізмаїльського ДГУ Буткова Г.В. неправомірно відмовила позивачу у задоволенні запиту на інформацію, пославшись на відсутність можливості копіювання запитуваної інформації, відсутність обов'язку завіряння копій та направлення інформації, що становить суспільний інтерес електронним зв'язком.
Натомість, заявлення тих самих вимог до Ізмаїльського ДГУ суд вважає безпідставним, оскільки університет не є особою, яка виконує делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи освітні послуги.
Судова колегія не погоджується з висновками суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог до Ізмаїльського ДГУ, виходячи з наступного.
Відповідно ст. 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:
1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;
2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;
3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Згідно п.3 ч.1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;
Відповідно до положень ст. 3 КАС України суб'єктом владних повноважень визнається суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції відповідно до законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 1 Закону України "Про вищу освіту" визначено, що вищий навчальний заклад - освітній, освітньо-науковий заклад, який заснований і діє відповідно до законодавства про освіту, реалізує відповідно до наданої ліцензії освітньо-професійні програми вищої освіти за певними освітніми та освітньо-кваліфікаційними рівнями, забезпечує навчання, виховання та професійну підготовку осіб відповідно до їх покликання, інтересів, здібностей та нормативних вимог у галузі вищої освіти, а також здійснює наукову та науково-технічну діяльність.
Вищий навчальний заклад державної форми власності - вищий навчальний заклад, заснований державою, що фінансується з державного бюджету і підпорядковується відповідному центральному органу виконавчої влади.
Як вбачається з матеріалів справи, Ізмаїльський ДГУ є вищим закладом освіти, що створений розпорядженням Кабінету міністрів України від 01 березня 2002 року.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що Ізмаїльський ДГУ також є розпорядником інформації у розумінні Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Таким чином, висновки суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог до Ізмаїльського ДГУ є помилковими.
В апеляційній скарзі Ізмаїльського ДГУ вказується, що суд першої інстанції приймаючи рішення відносно в.о. ректора Ізмаїльського ДГУ, як керівника ВНЗ, вийшов за рамки позовних вимог, оскільки до в.о. ректора Ізмаїльського ДГУ, як керівника ВНЗ, позивачем позовні вимоги не заявляються, а лише як до голови приймальної комісії.
Судова колегія не приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.
Згідно з ч.2 ст. 21 Закону України "Про вищу освіту" власник делегує свої повноваження керівникові вищого навчального закладу.
Частиною 1 ст. 32 Закону України "Про вищу освіту" встановлено, що безпосереднє управління діяльністю вищого навчального закладу здійснює його керівник - ректор (президент), начальник, директор тощо.
Як вбачається з матеріалів оскаржувана відповідь на запит була надана Бутковою Г.В., яка виконувала обов'язки ректора Ізмаїльського ДГУ.
Таким чином, на момент надання відповіді на запит Буткова Г.В. діяла як розпорядник публічної інформації у розумінні ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Судова колегія вважає, що вищенаведені норми спростовують посилання відповідачів на той факт, що вони не являються суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації та розпорядниками публічної інформації.
Також, судова колегія вважає за необхідне зазначити, що висновки суду першої інстанції про неправомірність відмови у задоволенні запиту про надання публічної інформації є правильними, виходячи з наступного.
Статтею 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" встановлено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно ч.1 ст. 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно ч.2 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Як вбачається з матеріалів справи, на запит ВГО "Комітет конституційно-правового контролю України" від 25 листопада 2013 року №749/4-13, в.о. ректора Ізмаїльського ДГУ Буткова Г.В. 17 грудня 2013 року за вих. №1-4/595 надала відповідь.
Зі змісту даної відповіді вбачається, що в.о. ректора університету не надала позивачу запитуваної інформації в повному обсязі, а лише повідомила про те, що з Правилами прийому, Положеннями про приймальну комісію, а також іншими документами, що стосуються вступної кампанії, позивач може ознайомитись на сайті університету.
Отже, з урахуванням вищенаведених правових норм, судова колегія вважає таку форму відповіді на запит щодо надання інформації неправомірною відмовою в наданні інформації.
За таких обставин, судова колегія доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог ВГО "Комітет конституційно-правового контролю України" і, відповідно, необхідність їх задоволення в повному обсязі.
Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги ВГО "Комітет конституційно-правового контролю України".
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.3 ч.1 ст. 198; п.п.3, 4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу Ізмаїльського державного гуманітарного університету залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2014 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" задовольнити.
Визнати дії Ізмаїльського державного гуманітарного університету, що полягають у відмові в задоволенні запиту на інформацію Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" та у ненаданні запитаної належним чином засвідченої інформації на запит на інформацію Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" протиправними.
Визнати дії виконуючого обов'язки ректора Ізмаїльського державного гуманітарного університету Буткової Г.В., що полягають у відмові в задоволенні запиту на інформацію Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" та у ненаданні запитаної належним чином засвідченої інформації на запит на інформацію Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" протиправними.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які брали участь у справі, може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.І.Бітов
Суддя: М.М.Милосердний
Суддя: І.Г.Ступакова