Справа: № 2а-12082/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Амельохін В.В. Суддя-доповідач: Борисюк Л.П.
Іменем України
16 грудня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді суддів при секретарі за участю: представника позивача представника відповідача - Державної служби геології та надр України представника відповідача - Міністерства екології та природних ресурсів України представника третьої особи - ПАТ «Волинь-Цемент»Борисюк Л.П., Ключковича В.Ю., Собківа Я.М. Чайка О.С. ОСОБА_5 Середи Р.М. Гайдаєнка К.О. Клим Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_9 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 вересня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_9 до Державної служби геології та надр України, Міністерства екології та природних ресурсів України, треті особи: Публічне акціонерне товариство «Волинь-Цемент», Рівненська обласна рада про визнання протиправним та скасування рішення і спеціального дозволу, -
В вересні 2012 року ОСОБА_9 звернувся до Київського окружного адміністративного суду із позовом до Державної служби геології та надр України, Міністерства екології та природних ресурсів України, треті особи: Публічне акціонерне товариство «Волинь-Цемент» в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 13.11.2012 просив визнати протиправним та скасувати рішення аукціонного комітету Міністерства охорони навколишнього природного середовища про визнання ВАТ «Волинь-Цемент» переможцем аукціону з продажу спеціального дозволу на користування надрами Заруднянського родовища глини, викладене в протоколі № 9 проведення аукціону з продажу спеціального дозволу від 10.11.2009; визнати протиправним та скасувати спеціальний дозвіл № 3676 від 10.12.2009 на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку Південної-Східної ділянки Заруднянського родовища глини.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2012 року дану адміністративну справу передано на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 вересня 2012 року справу прийнято до провадження цього суду.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2013 року в задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29 травня 2014 року скасовано постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2013 року, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 вересня 2014 року в задоволенні позову відмовлено.
Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_9 є власником земельної ділянки площею 2,22 га у межах згідно з планом на території Милятинської сільської ради, Острозького району, Рівненської області, цільове призначення (використання) якої є ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії РВ № 067994 від 27 січня 2005 року. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 01.05.586.00001.
30 червня 2011 року позивачу з листа відповідача-1 від 31.05.2011 року № 919/01/04-11, адресованого ОСОБА_10, стало відомо, що 10 грудня 2009 року Публічне акціонерне товариство «Волинь-Цемент» отримало спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки Південно-Східної ділянки Заруднянського родовища глини.
Земельна ділянка позивача знаходиться в межах тієї частини Заруднянського родовища глини, на яку третя особа - 1 отримала спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки даного родовища.
Позивач вважає, що Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, надаючи для Здолбунівського відкритого акціонерного товариства «Волинь-Цемент» (перейменовано в ПАТ «Волинь-Цемент») вищевказаний спеціальний дозвіл та не узгодивши це рішення з фактичними власниками земельних ділянок, в тому числі і з позивачем, перевищило свої повноваження, чим порушило його закріплене Конституцією України право власності.
ОСОБА_9 зазначає, що надання вищевказаного спеціального дозволу тягне за собою, як наслідок примусове вилучення його земельної ділянки в порядку, визначеному Законом України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» від 17.11.2009 року № 1559-VI.
Позивач вважає, що Спеціальний Дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки Південно-Східної ділянки Заруднянського родовища глини від 10 грудня 2009 року № 3676, виданий з порушенням Кодексу України про надра, а тому є протиправним.
Крім того, підставою для видачі оскаржуваного спеціального дозволу стало рішення аукціонного комітету Міністерства охорони навколишнього природного середовища України про визнання ВАТ «Волинь-Цемент» переможцем аукціону з продажу спеціального дозволу на користування надрами Заруднянського родовища глини, викладене в Протоколі № 9 проведення аукціону з продажу спеціального дозволу на користування надрами від 10 листопада 2009 року.
Позивач вважає, що даний аукціон проведений з порушенням ст. 16 Кодексу України про надра, тобто без попереднього погодження з Рівненською обласною радою про виділення земельної ділянки для користування надрами даного родовища глини та п. 6 Порядку проведення у 2009 році аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 609 від 17 червня 2009 року, тобто без погодження організатора аукціону (Міністерства охорони навколишнього природного середовища України) з Рівненською обласною радою щодо виставлення на аукціон спеціального дозволу на користування надрами Південно-Східної ділянки Заруднянського родовища глини.
Таким чином, на думку позивача, на підставі вищевказаного рішення аукціонного комітету та спеціального дозволу, виробничий кооператив «Геолог» на замовлення ПАТ «Волинь-Цемент» виконує на належній позивачеві на праві приватної власності земельній ділянці попередню та детальну розвідку Заруднянського родовища глини.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до статті 16 Кодексу України про надра, спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Надання спеціальних дозволів на користування надрами, крім випадків користування надрами на умовах угод про розподіл продукції, укладених відповідно до Закону України «Про угоди про розподіл продукції», здійснюється після попереднього погодження з відповідною радою питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли у наданні земельної ділянки немає потреби.
Відповідно до пункту 2 Порядку надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 608 від 17.06.2009 (далі - Порядок № 608), у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин, дозволи надаються Мінприроди переможцям аукціонів з їх продажу, а також у випадках, передбачених у пункті 8 цього Порядку.
Відповідно до Указу Президента України від 09.12.2010 № 1085/2011 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», шляхом реорганізації Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, створено Міністерство екології та природних ресурсів України, Державну екологічну інспекцію України, Державну службу геології та надр України. Пунктом 5 Указу встановлено, що міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються. Таким чином, Державна служба геології та надр України є правонаступником Мінприроди в частині геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр.
Відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 391/2011, Держгеонадра України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.
Відтак, Державна служба геології та надр України, є належним відповідачем в даній адміністративній справі.
Відповідно до п. 6 Порядку проведення у 2009 році аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 609 від 17.06.2009 (далі - Порядок № 609), організатор аукціону разом з Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними радами, заінтересованими центральними органами виконавчої влади з урахуванням заявок, поданих суб'єктами господарювання, готує пропозиції щодо визначення ділянок надр, спеціальні дозволи на користування якими виставляються на аукціон. Під час підготовки таких пропозицій враховуються потреби національної економіки та економіки регіонів у відповідних видах корисних копалин. Після погодження пропозицій щодо визначення ділянок надр організатор аукціону складає перелік таких ділянок, затверджує його та приймає рішення про проведення аукціону.
Відповідно до п. 7 Порядку № 609, організатор аукціону не пізніше ніж за 30 днів до початку проведення аукціону розміщує офіційне оголошення про його проведення в газеті «Урядовий кур'єр» і місцевих друкованих засобах масової інформації, а також на офіційному веб-сайті організатора аукціону.
Про проведення VIII аукціону 2009 року Міністерство охорони навколишнього природного середовища України розмістило офіційне оголошення про його проведення в газеті «Урядовий кур'єр» № 186 від 09.10.2009.
Відповідно до п. 26, 27 Порядку № 609, за результатами проведення аукціону складається протокол. На підставі протоколу, протягом трьох робочих днів після проведення аукціону, переможець та організатор аукціону укладають договір купівлі-продажу дозволу.
Спірний спеціальний дозвіл № 3676 від 10.12.2009 наданий на підставі Протоколу проведення аукціону з продажу спеціального дозволу на користування надрами № 9 від 10.11.2009 та Договору купівлі-продажу спеціального дозволу №17/8-09 від 10.11.2009.
Відповідно до Переліку корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 827 від 12.12.1994, глина належить до корисних копалин загальнодержавного значення.
Пунктом 6 Порядку № 609 встановлено, що організатор аукціону залежно від виду корисних копалин погоджує зазначені пропозиції з Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами - щодо користування ділянками надр, які містять корисні копалини загальнодержавного значення, а також ділянками, що надаються для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; Держгірпромнаглядом щодо геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки (крім нафтогазоносних надр), видобування корисних копалин, будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, зокрема для захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних і супутніх вод, задоволення інших потреб, створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, рекреаційно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи; лікувальні та оздоровчі заклади).
Зазначені органи погоджують надання відповідних ділянок надр у користування або приймають рішення про відмову в погодженні, про що надсилають організатору аукціону вмотивовану відповідь.
Як вбачається з матеріалів справи, 30 липня 2008 року Рівненською обласною радою п'ятого скликання прийнято рішення № 895 «Про погодження надання Здолбунівському ВАТ «Волинь-Цемент» спеціального дозволу на користування ділянкою надр Заруднянського родовища глин з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки і переоцінки запасів в якості «цементної сировини», яким погодила надання Здолбунівському ВАТ «Волинь-Цемент» спеціального дозволу на користування ділянкою надр площею 21,0 га в межах категорії запасів глин С2 Заруднянського родовища глин, в Острозькому районі з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки і переоцінки запасів в якості цементної сировини.
Разом з тим, Здолбунівське ВАТ (ПАТ) «Волинь-Цемент» отримало погодження Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області від 11.09.2008 № 1707/03-06, Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 27.11.2008 № 01/04-07.12/10172; Милятинської сільської ради п'ятого скликання від 27.05.2008 № 139 та погодження Острозької районної ради від 18.07.2008 № 267.
Матеріали справи містять також копію Довідки Милятинської сільської ради від 09.07.2008 № 227/02-5, відповідно до якої власники паїв (21 чоловік), що знаходяться в межах Заруднянського родовища глин не заперечують і готові розглядати пропозиції ВАТ «Волинь-Цемент» стосовно укладення ними з підприємством договорів купівлі-продажу належних їм земельних ділянок на умовах, передбачених чинним законодавством України та домовленістю.
З вищенаведеного вбачається, що третя особа-1 отримала всі необхідні для отримання спеціального дозволу на користування надрами погодження.
10 листопада 2009 року Міністерство охорони навколишнього природного середовища України провело аукціон з продажу спеціального дозволу на користування надрами за результатами якого, переможцем аукціону визначено та, відповідно, спеціальний дозвіл на користування надрами отримано ВАТ (ПАТ) «Волинь-Цемент».
10 листопада 2009 року між організатором аукціону (Міністерством охорони навколишнього природного середовища України) (далі - Продавець) та переможцем (ВАТ «Волинь-Цемент») (далі - Покупець) було укладено Договір купівлі-продажу спеціального дозволу на користування надрами ділянки Південно-Східна Заруднянського родовища глин з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промисловою розробкою № 17/8-09.
Таким чином, аукціон проведений без порушень вимог Порядку № 609.
В установленому законодавством порядку аукціон не визнаний недійсним. Рішень щодо вказаного, матеріали справи не містять.
Оскаржуваний спеціальний дозвіл Мінприроди не анульовано.
З огляду на зазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржуване Рішення аукціонного комітету Міністерства охорони навколишнього природного середовища України про визнання ВАТ «Волинь-Цемент» переможцем аукціону з продажу спеціального дозволу на користування надрами Заруднянського родовища глини, викладене в Протоколі № 9 проведення аукціону з продажу спеціального дозволу на користування надрами від 10 листопада 2009 року прийняте у відповідності до вимог Порядку № 609.
Також, надання третій особі-1 Спеціального дозволу на користування надрами № 3676 від 10 грудня 2009 року на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку Південно-Східної ділянки Заруднянського родовища глини здійснено після попереднього погодження з Рівненською обласною радою, про що свідчить наявне в матеріалах справи Рішення № 895 від 30 липня 2008 року.
Відомостей про скасування та/або відкликання Рішення Рівненської обласної ради № 895 від 30 липня 2008 року, яким погоджено надання третій особі-1 Спеціального дозволу на користування надрами № 3676 від 10 грудня 2009 року, матеріали справи не містять.
Таким чином, оскаржувані рішення та спеціальний дозвіл, відповідно, прийнято та наданий Міністерством охорони навколишнього природного середовища України в межах повноважень та у відповідності до приписів норм чинного законодавства.
Отже, оскаржувані рішення та спеціальний дозвіл є правомірними, а тому скасуванню не підлягають.
Крім цього, судом першої інстанції вірно зазначено, що виходячи з системного аналізу статті 16 Кодексу України про надра (в редакції статей, чинних на момент надання спеціального дозволу) вбачається, що надання спеціальних дозволів на користування надрами здійснюється після попереднього погодження з відповідною Радою народних депутатів питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли у наданні земельної ділянки немає потреби, натомість погодження з фактичними власниками земельних ділянок, в т.ч. і з позивачем, як зазначає ОСОБА_9 в своєму позові, приписи даної статті не містять.
Враховуючи вищезазначене, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, прийнявши Рішення про визнання ВАТ «Волинь-Цемент» переможцем аукціону з продажу спеціального дозволу на користування надрами Заруднянського родовища глини, викладене в Протоколі № 9 проведення аукціону з продажу спеціального дозволу на користування надрами від 10 листопада 2009 року та надавши ВАТ «Волинь-Цемент» Спеціального дозволу на користування надрами від 10 грудня 2009 року № 3676 з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки Південно-Східної ділянки Заруднянського родовища глини, діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а відтак, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_9 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 вересня 2014 року - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 вересня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя суддя суддя Л.П. Борисюк В.Ю. Ключкович Я.М. Собків
Повний текст ухвали складено та підписано - 19.12.2014
Головуючий суддя Борисюк Л.П.
Судді: Ключкович В.Ю.
Собків Я.М.