Ухвала від 06.11.2014 по справі 826/9296/13-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/9296/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П. Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.

УХВАЛА

Іменем України

06 листопада 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Вівдиченко Т.Р.

Суддів: Бєлової Л.В.

Міщука М.С.

За участю секретаря: Стеценко А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 листопада 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Київської міської ради, Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаменту земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачі - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 звернулись до суду з позовом до Київської міської ради, Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаменту земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), просили, з урахуванням уточнених позовних вимог, визнати бездіяльність Київської міської ради щодо порядку розгляду звернення членів територіальної громади Оболонського району м. Києва від 08 липня 2011 року в порядку місцевої ініціативи, зобов'язати Київську міську раду розглянути звернення, визнати бездіяльність щодо здійснення організації та контролю якості розробки проекту рішення, визнати бездіяльність Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо здійснення організації та контролю якості розробки проекту рішення Київради стосовно розгляду звернення від 08 липня 2011 року, визнати бездіяльність Департаменту земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо розроблення проекту рішення Київради стосовно розгляду звернення від 08 липня 2011 року.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 листопада 2013 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду, позивачі - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 звернулись з апеляційною скаргою, просять скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 24 червня 2004 року Київська міська рада прийняла рішення № 339/1549 «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею», яким було затверджено проект відведення земельної ділянки Римсько-католицькій релігійній громаді парафії Святого Франциска Ассійського для будівництва храму на вул. Героїв Дніпра у Оболонському районі м. Києва.

27 листопада 2009 року Київська міська рада прийняла рішення №777/2846, яким надала Римсько-католицькій релігійній громаді парафії Святого Франциска Ассійського земельну ділянку для будівництва, експлуатації та обслуговування храму земельної ділянки у постійне користування на вул. Героїв Дніпра у Оболонському районі міста Києва.

08 липня 2011 року громадяни Оболонського району м. Києва, які мешкають в мікрорайоні №6, звернулись до Київської міської ради із зверненням щодо перевірки законності виділення земельної ділянки для будівництва та обслуговування храму св. Франциска Ассійського Римо-Католицької Церкви на розі вулиць Героїв Дніпра та Зої Гайдай в Оболонському районі міста Києва, в якому просили скасувати рішення Київської міської ради про надання у постійне користування парафії Св. Франциска Ассійського земельної ділянки в Оболонському районі м. Києва для будівництва храму та повернути зазначену земельну ділянку у користування територіальної громади, включивши її до переліку озеленених територій загального користування для облаштування, відповідно до містобудівних норм місця відпочинку (парку, скверу) із дитячим та спортивним майданчиком.

У відповідь на запит від 15 квітня 2013 року (вх. № 08/147(з) від 16 квітня 2013 року) стосовно розгляду колективного звернення мешканців Оболонського району м. Києва (вх. № 29/233-КО-9102/18), Київською міською радою повідомлено, що витяг з протоколу № 25 засідання постійної комісії Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури від 18 жовтня 2011 року (№ 29/281-512К) було направлено 27 жовтня 2011 року до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) для опрацювання.

Вважаючи, що відповідачами було допущено бездіяльність щодо не розгляду звернення ініціативної групи, щодо здійснення організації та контролю якості розробки проекту рішення та щодо розроблення проекту рішення, позивачі звернулись до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

В силу 9 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97, члени територіальної громади мають право ініціювати розгляд у раді (в порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування.

Порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд ради визначається представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Місцева ініціатива, внесена на розгляд ради у встановленому порядку, підлягає обов'язковому розгляду на відкритому засіданні ради за участю членів ініціативної групи з питань місцевої ініціативи. Рішення ради, прийняте з питання, внесеного на її розгляд шляхом місцевої ініціативи, обнародується в порядку, встановленому представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади.

Статтею 22 Регламенту Київської міської ради, затвердженого рішенням Київської міської ради VII сесія VI скликання від 14 липня 2011 року № 383/5770 визначено, що Київрада проводить роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань Київради, засідань постійних та тимчасових контрольних комісій Київради.

Пунктом 3 статті 22 Регламенту Київської міської ради передбачено, що сесії Київради скликаються в міру необхідності, але не рідше одного разу на квартал.

Так, статтею 24 Регламенту Київської міської ради визначено порядок розгляду проектів рішень Київради, поданих загальними зборами громадян, яким передбачено, що письмово викладена пропозиція загальних зборів подається до Київської міської ради та реєструється секретаріатом Київради.

Постійна комісія Київської міської ради, відповідно до доручення заступника міського голови - секретаря Київради визначена профільною з опрацювання пропозицій загальних зборів громадян, розглядає на своєму засіданні подані пропозиції за участю членів ініціативної групи загальних зборів громадян.

У разі підтримання пропозицій загальних зборів громадян комісією готується проект рішення Київради або ухвалюються рекомендації щодо вирішення порушеного питання.

Місцеві ініціативи членів територіальної громади м. Києва розглядаються Київрадою відповідно до вимог цієї статті, з урахуванням положень Статуту територіальної громади м. Києва.

Згідно ч. 2 ст. 23 Регламенту Київської міської ради, проект рішення, поданий виконавчим органом Київради (Київською міською державною адміністрацією), підписується посадовими особами, визначеними Регламентом виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).

Відповідно до ст. 61 Регламенту виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), проекти рішень, суб'єктом подання яких є виконавчий орган Київради (Київська міська державна адміністрація), візує голова Київської міської державної адміністрації або заступник голови Київської міської державної адміністрації згідно з розподілом обов'язків.

Як вбачається з матеріалів справи, 08 липня 2011 року громадяни Оболонського району м. Києва, які мешкають в мікрорайоні №6, звернулись до секретаря Київської міської ради щодо перевірки законності виділення земельної ділянки для будівництва та обслуговування храму св. Франциска Ассійського Римо-Католицької Церкви на розі вулиць Героїв Дніпра та Зої Гайдай в Оболонському районі міста Києва, в якому просили скасувати рішення Київської міської ради від 27 листопада 2009 року №777/2846.

Листом від 18 липня 2011 року №29/281-612 повідомлено позивачів про те, що на пленарному засіданні VII сесії Київради VI скликання 14 липня 2011 року було прийнято рішення «Про закриття VII сесії VI скликання», а тому постійна комісія Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури розгляне колективне звернення на своєму засіданні після поновлення роботи сесії Київради.

Згідно витягу з протоколу №25 засідання постійної комісії Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури від 18 жовтня 2011 року, за наслідками повторного розгляду заяви ОСОБА_3 та інших (1087 підпис) від 18 липня 2011 року №29/233-КО-9102/18, ухвалено підтримати громадську думку ініціативної групи мешканців будинків по вул. Зої Гайдай, Героїв Дніпра, Богатирської мікрорайону №6 Оболонського району м. Києва та доручено Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) підготувати проект рішення про відміну пункту 64 Рішення Київради від 24 червня 2004 року №339/1549 «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею».

Вищевказаний витяг з протоколу було направлено 27 жовтня 2011 року до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) для опрацювання.

Так, позивачі оскаржують бездіяльність Київської міської ради щодо розгляду звернення членів територіальної громади Оболонського району м. Києва від 08 липня 2011 року в порядку місцевої ініціативи.

Разом з тим, суд першої інстанції зазначив, з чим погоджується колегія суддів апеляційної інстанції, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це відсутність дій, які повинен був вчинити суб'єкт владних повноважень, але не вчинив, що потягло за собою порушення прав чи інтересів фізичної чи юридичної особи.

Враховуючи те, що Київською міською радою вчинено всі необхідні дії, передбачені чинним законодавством на стадії опрацювання місцевої ініціативи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення даних позовних вимог до Київської міської ради.

З приводу позовних вимог щодо зобов'язання Київської міської ради розглянути звернення членів територіальної громади Оболонського району м. Києва в порядку місцевої ініціативи від 08 липня 2011 року у повній відповідності до порядку розгляду місцевої ініціативи визначеного ст. 9 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про звернення громадян» та ст.12 Статуту територіальної громади м. Києва, колегія суддів зазначає наступне.

Судом встановлено, що за наслідками розгляду місцевої ініціативи на відкритому засіданні ради було ухвалено підготувати проект рішення.

Враховуючи те, що на даний час остаточне рішення з даного питання не прийнято, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для зобов'язання Київської міської ради обнародувати рішення ради прийняте з питання внесеного на її розгляд шляхом місцевої ініціативи.

З приводу зобов'язань Київської міської ради розглянути місцеву ініціативу у відповідності до Закону України «Про звернення громадян», колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що даним Законом не передбачено порядок розгляду місцевих ініціатив, а тому позовні вимоги в цій частині є також необґрунтованими.

Так, статтею 23 Регламенту Київської міської ради визначено, що суб'єктами подання проектів рішень виступають Київський міський голова, заступник міського голови - секретар Київради, постійні та тимчасові контрольні комісії Київради, депутатські групи, фракції, депутати Київради, виконавчий орган Київради (КМДА), загальні збори громадян в порядку, визначеному законодавством, Статутом територіальної громади міста Києва та цим Регламентом.

Тобто, виконавчий орган Київради (КМДА) є лише одним із суб'єктів подання проектів рішень на розгляд Київради, а не єдиним, а тому суд першої інстанції вірно зазначив, що позовні вимоги про визнання бездіяльності даного відповідача щодо здійснення організації та контролю якості розробки проекту рішення Київради стосовно розгляду звернення членів територіальної громади Оболонського району м. Києва від 08 липня 2011 року в порядку місцевої ініціативи, є необґрунтованими.

На підставі протоколу №25 від 17 квітня 2012 року та того факту, що Римсько-католицькою релігійною громадою парафії Св. Франциска Ассійського в Оболонському районі м. Києва будівництво храму на вул. Героїв Дніпра в Оболонському районі м. Києва не проведено, враховуючи негативну громадську думку, Департаментом земельних ресурсів підготовлено проект рішення Київської міської ради „Про припинення Римсько-католицькій релігійній громаді парафії Св. Франциска Ассійського в Оболонському районі м. Києва права користування земельною ділянкою на вул. Героїв Дніпра в Оболонському районі м. Києва».

Таким чином, колегія суддів не вбачає бездіяльності Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради щодо розроблення проекту рішення Київради стосовно розгляду звернення членів територіальної громади Оболонського району м. Києва від 08 липня 2011 року в порядку місцевої ініціативи.

Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та відмову у їх задоволенні.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

При цьому, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не знайшли свого належного підтвердження в суді апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 листопада 2013 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: Вівдиченко Т.Р.

Судді: Бєлова Л.В.

Міщук М.С.

Повний текст ухвали виготовлено 12.11.2014 року..

Головуючий суддя Вівдиченко Т.Р.

Судді: Бєлова Л.В.

Міщук М.С.