Справа: № 728/2520/14 Головуючий у 1-й інстанції: Новіков О.М. Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.
Іменем України
18 грудня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Грищенко Т.М.,
суддів Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області на постанову Бахмацького районного суду Чернігівської області від 20 листопада 2014 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії як державному службовцю, -
Позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області в якому просила визнати незаконними дії УПФ України в Бахмацькому районі щодо відмови в перерахунку їй пенсії відповідно до Закону України Про державну службу з включенням до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації, зобов'язати УПФ України в Бахмацькому районі провести їй перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України Про державну службу в органах місцевого самоврядування з моменту призначення, включивши до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення 11649 грн.61коп, суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань 8791 грн.50 коп. та суми індексації 13110 грн.80коп.
Ухвалою Бахмацького районного суду Чернігівської області від 20 листопада 2014 року позовні вимоги ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Бахмацькому районі Чернігівської області про оскарження дій управління Пенсійного фонду у Бахмацькому районі за період з дати призначення пенсії по 30 квітня 2014 року - залишено без розгляду.
Постановою Бахмацького районного суду Чернігівської області від 20 листопада 2014 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції залишенню без змін, виходячи з наступного.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що Управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області безпідставно відмовило позивачу в проведенні перерахунку та виплат пенсії у відповідності із Законом України «Про державну службу».
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 з березня 2014 року перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Бахмацькому районі Чернігівської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України Про державну службу.
Згідно довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» вбачається, що ОСОБА_2 працювала на посаді начальника відділу бухгалтерсько аналітичного обліку Бахмацької міської ради і її заробітна плата станом на 31.03.2014 року становила 1610грн 00 коп., яка складалася з посадового окладу 1218грн 00 коп., надбавку за ранг (11 ранг) 70.00 грн., надбавку за вислугу років (25%) 322грн. 00 коп.
Згідно довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається відповідно до ЗУ «Про державну службу» вбачається, що ОСОБА_2 надбавки, премії та інші виплати за період з 01.03.2012 року до 28.02.2014 року становили: матеріальна допомога на оздоровлення 11649грн. 61 коп., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань 8791 грн. 50 коп., індексація 13110 грн.80 коп.
Однак, до заробітку з якого розраховується сума пенсії ОСОБА_2, Управлінням ПФУ в Бахмацькому районі не включено вищевказані суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, оскільки як вважає відповідач, ні ст.33 Закону України Про державну службу, ні постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів для обчислення пенсії не передбачено врахування матеріальної допомоги та індексації до заробітної плати державного службовця для обчислення пенсії.
На звернення ОСОБА_2 про проведення належного перерахунку її пенсії Управління ПФУ в Бахмацькому районі відмовило, що підтверджується відповідним листом № 13 від 31.10.2014 року.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія Київського апеляційного адміністративного суду зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до ч. 2 ст. 37-1 цього Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок
Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З урахуванням наведеного, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області - залишити без задоволення.
Постанову Бахмацького районного суду Чернігівської області від 20 листопада 2014 р. - залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Т.М.Грищенко
Судді І.О.Лічевецький
В.Е.Мацедонська
Головуючий суддя Грищенко Т.М.
Судді: Лічевецький І.О.
Мацедонська В.Е.