Постанова від 28.11.2014 по справі 649/952/14-а

Справа № 649/952/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2014 року Великолепетиський районний суд Херсонської області у складі:

головуючого Соловйова В.В.

секретаря судових засідань Погорілої О.С.

за участю: позивачів: ОСОБА_2

ОСОБА_3

представника позивачів ОСОБА_4

представника відповідача ОСОБА_5

третьої особи ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Велика Лепетиха адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Великолепетиської селищної ради, третя особа ОСОБА_6 про зобов»язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися до суду з адміністративним позовом до відповідача про зобов»язання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що 17.01.2014 року Великолепетиським районним судом Херсонської області винесено постанову по справі №649/689/13-а за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_2 до Великолепетиської селищної ради Великолепетиського району Херсонської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_8 про визнання дій протиправними та скасування рішення сесії селищної ради, якою даний позов задоволено частково. У частині визнання дій голови Великолепетиської селищної ради ОСОБА_5 щодо винесення на розгляд тридцять шостої сесії селищної ради шостого скликання питання про затвердження акту по узгодженню меж земельних ділянок позивачам - відмовлено. Також вищевказаною постановою рішення тридцять шостої сесії Великолепетиської селищної ради Великолепетиського району Херсонської області шостого скликання №724 від 25.06.2013 року «Про затвердження акту по узгодженню меж земельних ділянок» визнано незаконним та скасовано. Позивачі зазначили, що вони зверталися до селищної ради з проханням узгодити та встановити межі земельних ділянок в натурі (на місцевості), які перебувають в їхньому користуванні та розташовані за адресою: АДРЕСА_1, але отримали відмову. Позивачі з урахування уточнень просять суд зобов'язати Великолепетиську селищну раду Великолепетиського району Херсонської області встановити межі земельних ділянок в натурі (на місцевості), які перебувають в користуванні ОСОБА_2, ОСОБА_3 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,1500 га. та площею 0,0325 га. для ведення особистого селянського господарства, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, та затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), які перебувають в користуванні ОСОБА_2, ОСОБА_3 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,1500 га. та площею 0,0325 га. для ведення особистого селянського господарства, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, яка виготовлена ФОП «ОСОБА_11».

23.10.2014 року на адресу суду надійшло заперечення відповідача у якому зазначено, що він вважає вимоги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 необґрунтованими, так як відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України, ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень селищних рад не входить встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості). Процедура встановлення та відновлення меж земельних ділянок регламентується ст. 55 Закону України "Про землеустрій", а також Інструкцією про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженою наказом Держкомзему від 18.05.2010 року №376. Безпосередньо встановлення та відновлення меж покладається на землевпорядні організації, які мають ліцензію на здійснення такого виду діяльності. Також, відповідно до п.п. 2.1. п. 2 Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі на місцевості та їх закріплення межовими знаками здійснюється на підставі розробленої та затвердженої технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). На сьогоднішній день технічна документація щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), які знаходяться в користуванні ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не затверджена та не погоджена, а тому просить суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_2 та ОСОБА_3

У судовому засіданні позивач ОСОБА_2 позов підтримала та просить суд його задовольнити, так як селищною радою їм неправомірно відмовлено у затверджені технічної документації, що звужує коло їхніх прав та обов»язків, щодо користування земельними ділянками.

Позивач ОСОБА_3 у судовому засіданні позов підтримав та просить суд його задовольнити.

У судовому засіданні представник позивачів ОСОБА_4 позов підтримав та просить суд його задовольнити, так як вони є власниками нерухомого майна, їм виділялися земельні ділянки для будівництва та обслуговування нерухомого майна, а також ведення особистого селянського господарства і вони на даний час мають право на встановлення їх меж.

У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_5 позов не визнала, підтримала раніше подане заперечення та пояснила суду, що на сьогоднішній день фактично має місце спір про межі земельних ділянок між ОСОБА_2, ОСОБА_3 та їхніми сусідами ОСОБА_7, ОСОБА_6 та ОСОБА_8 без фактичного встановлення яких не можливо затвердити технічну документацію. Селищною радою ОСОБА_2, ОСОБА_3, а також ОСОБА_7, ОСОБА_6 та ОСОБА_8 декілька разів було запропоновано узгодити між собою межі, але до спільного висновку вони так і не дійшли, а тому просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

У судовому засіданні третя особа ОСОБА_6 позов не визнала та пояснила, що вона є сусідкою ОСОБА_2 та ОСОБА_3 і також готує технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У даній документації є акт узгодження меж земельної ділянки з сусідами, але ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відмовилися його підписати, так як у них виник спір про встановлення меж земельних ділянок, який на даний час не вирішено, а тому у задоволенні позову просить суд відмовити.

Свідок ОСОБА_9 суду пояснив, що до нього звернулися ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з заявою про виготовлення технічної документації із землеустрою по АДРЕСА_1, а також ОСОБА_7, ОСОБА_6 та ОСОБА_8 з заявою про виготовлення технічної документації із землеустрою по АДРЕСА_2. Його інженери виїжджали на місце зробили відповідні позначки після чого надали обом сторонам акти узгодження меж земельних ділянок, які до цього часу не підписані. Додатково пояснив, що у разі незгоди сусідів з актом, дане питання розглядається селищною радою, яка вносить відповідні корективи і тільки після затвердження технічної документації встановлюються відповідні межові знаки.

Свідок ОСОБА_7 суду пояснила, вона є сусідкою ОСОБА_2 та ОСОБА_3. Після смерті чоловіка успадкувала земельну ділянку і також готує технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки. У даній документації є акт узгодження меж земельної ділянки з сусідами, але ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відмовилися його підписати, так як у них виник спір про встановлення меж земельних ділянок, який на даний час не вирішено.

Вислухавши пояснення сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Згідно з п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішення, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ст. 25 ЗУ "Про місцеве самоврядування" органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Частиною 2 ст. 158 ЗК України передбачено, що виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей, а частиною 3 вказаної ст. ЗК України передбачено, що органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, та додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах.

Тому даний спір про встановлення межі земельних ділянок відповідно до 158 ЗК України повинен вирішувати відповідний орган місцевого самоврядування.

Таким чином, Великолепетиська селищна рада, як орган місцевого самоврядування, відповідно до наданих повноважень, повинна була вирішити земельний спір між ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_7, ОСОБА_6 і ОСОБА_8 у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, однак цього не зробила, не встановила межі суміжних земельних ділянок.

Земельні правовідносини регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю відповідно до положень статей 4, 5 Земельного кодексу України, захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтею 152 ЗК України.

Відповідно до ст. 103, 196 ЗК України власники та користувачі земельних ділянок зобов»язані співпрацювати при вчиненні дій, спрямованих на забезпечення прав на землю кожного з них. Землекористувачі зобов»язані дотримуватись правил добросусідства.

Під час розгляду даної цивільної справи було встановлено, що згідно витягу про державну реєстрацію прав від 10.12.2012 року за №36630773 власниками житлового будинку, садибного типу розташованого по АДРЕСА_1 є ОСОБА_2 та ОСОБА_3, по 1/2 частці у кожного.

Згідно із ст. 377 ЦК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти (крім багатоквартирних будинків).

З метою реалізації права власності ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися з відповідною заявою до Великолепетиської селищної ради. Так, рішенням 40 сесії селищної ради VІ скликання від 29.11.2013 року за №798 селищна рада надала дозвіл ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок орієнтовною площею 0,15 га., для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також орієнтовною площею 0,03 га.. для ведення особистого селянського господарства, по АДРЕСА_1.

ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на підставі вищевказаного рішення селищної ради ФОП ОСОБА_10 була виготовлена технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок, яка знаходиться в їхньому користуванні для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,1500 га., та площею 0,0325 га. для ведення особистого селянського господарства, розташованих по АДРЕСА_1. Невід»ємною складовою частиною технічної документації є акти узгодження зовнішніх меж землекористування, але суміжники: ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 відмовляються підписати вищевказаний акт, оскільки між ними виник спір про межі земельних ділянок..

Згідно ст. 152 ЗК України, ст. 391 Цивільного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Враховуючи вищевикладене, суд відповідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2, ст. 162 КАС України, ст. 152 ЗК України, ст. 391 ЦК України вважає можливим зобов'язати Великолепетиську селищну раду Великолепетиського району Херсонської області встановити межі земельних ділянок в натурі (на місцевості), які перебувають в користуванні ОСОБА_2, ОСОБА_3 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,1500 га. та площею 0,0325 га. для ведення особистого селянського господарства, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, та затвердити технічну документацію із землеустрою, яка виготовлена ФОП «ОСОБА_11», а тому позов ОСОБА_2 та ОСОБА_3 підлягає задоволенню частково.

На підставі ст.ст. 2, 11, 71, 105, 162, 163, 171-2 Кодексу Адміністративного Судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Великолепетиської селищної ради, третя особа ОСОБА_6 про зобов»язання вчинити певні дії задовольнити.

Зобов'язати Великолепетиську селищну раду Великолепетиського району Херсонської області встановити межі земельних ділянок в натурі (на місцевості), які перебувають в користуванні ОСОБА_2, ОСОБА_3 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,1500 га. та площею 0,0325 га. для ведення особистого селянського господарства, розташованих за адресою: АДРЕСА_1.

Зобов'язати Великолепетиську селищну раду Великолепетиського району Херсонської області затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), які перебувають в користуванні ОСОБА_2, ОСОБА_3 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,1500 га. та площею 0,0325 га. для ведення особистого селянського господарства, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, яка виготовлена ФОП «ОСОБА_11».

Постанова суду може бути оскаржена через Великолепетиський районний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів після її проголошення.

Головуючий підпис

КОПІЯ ВІРНА

Суддя В.В. Соловйов

Секретар с/з О.С. Погоріла