Справа № 183/6360/14
№ 2-а/183/261/14
іменем України
28.11.2014 року Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Парфьонова Д.О., за участю секретаря судового засідання Пошивайло І.О., розглянувши в у відкритому судовому засіданні в приміщенні Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора ДПС взводу з ОСП Солонянський БДПС ДАІ в с. Червонокам'яне Коняєва Павла Володимировича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
встановив:
Позивач звернувся з даним позовом, в якому просив скасувати Постанову серії ПС2 № 015153 від 29 вересня 2014 року, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП і накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 425,00 гривень.
Свою позовну вимогу мотивує тим, що правила дорожнього руху він не порушував, постанова по справі винесена неправомірно, при її винесенні не з'ясовані і не доведені обставини адміністративного проступку, обставини викладені в постанові не відповідають дійсним обставинам справи, вимогам закону та порушують його права.
Позивач до суду не з'явився, надавши заяву про розгляд справи за його відсутності, просив позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, причини неявки не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
У зв'язку з неявкою сторін, фіксування технічними засобами судового розгляду справи не проводилося.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст.122 КУпАП, порушення водіями транспортних засобів правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування водієм під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти п'яти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п. 11.5 Правил дорожнього руху України, На дорогах, які мають дві і більше смуги для руху в одному напрямку, виїзд на крайню ліву смугу для руху в цьому ж напрямку дозволяється, якщо праві зайняті, а також для повороту ліворуч, розвороту або для зупинки чи стоянки на лівому боці дороги з одностороннім рухом у населених пунктах, коли це не суперечить правилам зупинки (стоянки).
Як вбачається з матеріалів справи, 29 вересня 2014 року інспектором ДПС взводу з ОСП Солонянського БДПС ДАІ в с. Червонокам'яне Коняєвим Павлом Володимировичем винесено постанову серії ПС2 № 015153, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, притягнуто його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 425,00 гривень. Згідно означеної постанови, 29 вересня 2014 року о 21 год. 35 хв. на автошляху №08 437 км водій ОСОБА_1 керуючи автомобілем Деу Ланос реєстраційний номер НОМЕР_1 рухався в крайній лівій смузі при наявності вільної правої по дорозі, яка має дві смуги для руху в одному напрямку. Означена постанова складена на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серія АВ2 № 334179, зміст якого відповідає змісту постанови. Згідно пояснень особи, в протоколі про адміністративне порушення зазначено: рух в крайній лівій смузі обумовлено наявністю ям на правій смузі дороги.
Так, ч. 2 ст. 283 КУпАП передбачено, що постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах проти протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Ст. 251 КУпАП передбачає, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 280 КУпАП України - орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз. Зміст постанови по справі про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП. У постанові по справі про адміністративне правопорушення, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Відповідачем не надано доказів на спростування наведених в позові аргументів, тому у відповідності до ч. 4 ст. 128 КАС України суд розглядає справу на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ст. 62 Конституції України вина особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватися на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи, відповідачем не спростовані доводи позивача, з наявних в справі доказів означених не вбачається, відповідачем не надано до суду доказів спростування позовних вимог в частині знаходження вільної правої смуги дороги в аварійному стані, не пояснено, чи враховано пояснення правопорушника при складенні постанови та якими доказами спростовуються пояснення - позовні вимоги про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення є обґрунтованими, законними, тому суд дійшов до висновку про їх задоволення. Крім того, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень до судового засідання не надано переконливих доказів правомірності свого рішення в частині призначеного покарання, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а постанова у справі про адміністративне правопорушення підлягає скасуванню на підставі п. 1 ч. 1 ст.247 КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 158, 160, 161, 162, 163, 171-2 КАС України, суд,-
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора ДПС взводу з ОСП Солонянський БДПС ДАІ в с. Червонокам'яне Коняєва Павла Володимировича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення задовольнити.
Скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ПС2 № 015153 від 29 вересня 2014 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП і накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 425,00 гривень.
Постанова суду є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Д.О.Парфьонов