Постанова від 11.12.2014 по справі 203/7291/14-а

Справа № 203/7291/14-а

Провадження № 2-а/0203/257/2014

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.12.2014 року Кіровський районний суд міста Дніпропетровська у складі:

головуючого судді Католікяна М.О.,

при секретарі Штефані Д.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі міста Дніпропетровська про визнання дій протиправними, скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

17 листопада 2014 року позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними, скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є пенсіонером і отримує пенсію державного службовця. Між тим, розпорядженням від 03.10.2014 р. про призначення пенсії відповідач протиправно не врахував доплати, які здійснювалися до заробітної плати позивача (матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, сума індексації тощо). Викладені обставини стали причиною звернення позивача до суду з позовом про визнання дій відповідача з невірного нарахування пенсії протиправними, скасування розпорядження від 03.10.2014 р., зобов'язання відповідача здійснити відповідний розрахунок та виплату пенсії (а.с.а.с. 2 - 6).

Позивач, представник відповідача до суду не з'явилися, були повідомлені належним чином.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером і отримає пенсію державного службовця.

Пенсія виплачується позивачу на підставі розпорядження від 03.10.2014 р. № 151650 (а.с. 14).

Заявлений позов полягає у тому, що нарахована позивачу пенсія не враховує доплати, які здійснювалися до її заробітної плати (матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, сума індексації тощо), відображені у довідці Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області від 22.09.2014 р. № 30 (а.с.а.с. 12, 13).

Відповідно до статті 2 Закону України від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) структура заробітної плати включає у себе: основну заробітну плату - винагороду за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки), яка встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткову заробітну плату - винагороду за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, яка включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно з частинами 2, 6, 7 статті 33 Закону України від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ), який діяв на час виходу позивача на пенсію, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності зі статтею 37 Закону № 3723-ХІІ у редакції, що діяла на час виходу позивача на пенсію, одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За правилами частини 1 статті 1 Закону № 108/95-ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Ураховуючи зміст приведених норм у їх взаємозв'язку, суд доходить висновку про те, що допомога на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань, а також сума індексації, безумовно, входять до системи оплати праці державного службовця.

Частиною 1 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, а також суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відтак, отримані застрахованої особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове пенсійне страхування, мають ураховуватись в заробітку (доходу) застрахованої особи для обчислення її пенсії.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України у постанові № 22547610 від 20.02.2012 р. (справа № 21-430а11), яке відповідно до частини 2 статті 161, частини 1 статті 2442 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) є обов'язковим для суду.

Таким чином, розпорядження відповідача від 03.10.2014 р. про нарахування позивачеві пенсії є протиправним, і заявлений позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 7 - 12, 17 - 19, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі міста Дніпропетровська про визнання дій протиправними, скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі міста Дніпропетровська з призначення ОСОБА_1 пенсії державного службовця без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації протиправними.

Скасувати розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі міста Дніпропетровська від 03 жовтня 2014 року № 151650.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі міста Дніпропетровська від 01 жовтня 2014 року здійснити ОСОБА_1 (ІН - НОМЕР_1) перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, визначених у довідці Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області від 22 вересня 2014 року № 30.

Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її ухвалення. У разі застосування судом частини 3 статті 160 КАС України, а також ухвалення постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то 10-денний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення 5-денного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено 16 грудня 2014 року.

Суддя М.О. Католікян