Постанова від 12.12.2014 по справі 201/13872/14-а

Справа № 201/13872/14а

2а/201/374/2014

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2014 року м. Дніпропетровськ

Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі:

головуючого судді Демидової С.О.

при секретарі Пєронкові М.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з вищезазначеним позовом. В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що вона є громадянкою України та постійно проживає в державі Ізраїль. Постановою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 09 липня 2013 року було зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська здійснити нарахування позивачу пенсії за віком на підставах визначених пенсійним законодавством України, починаючи з 13 червня 2013 року, нарахувавши її розмірі у відповідності з чинним на час звернення законодавством. Однак відповідачем в порушення вимог ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія була розрахована без врахування заробітної плати пенсіонера та склала 60,48 грн., з подальшою доплатою до мінімальної пенсії. 21 серпня 2014 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, однак відповідачем перерахунок був здійснений з використанням невірних вихідних даних: введений індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 0,18167 замість вірного 0,95359, розрахованого по програмі пенсійного калькулятору ПФУ, по особовим даним пенсіонера. А оскільки перерахована пенсія нижче за мінімальний розмір пенсії, її індексація не проводиться. Однак пенсія позивача станом на 13 червня 2013 року розрахована за програмою пенсійний калькулятор ПФУ склала 1054, 09 грн., тобто більше розміру мінімальної пенсії. Таким чином відповідач зобов'язаний визначити розмір пенсії відповідно до діючого на момент звернення законодавства, з подальшою індексацією. Тому позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача при перерахунку пенсії за віком, щодо ведення невірних даних по заробітній платі; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплачувати позивачу пенсію в розмірі 1054,09 грн. станом на дату звернення 13 червня 2013 року довічно, з перерахунком та індексацією розміру пенсії, відповідно до діючого пенсійного законодавства; виплатити позивачу різницю між пенсією в розмірі 1054,09 грн. станом на дату звернення 13 червня 2013 року та фактично виплаченою пенсією, за період з 13 червня 201 року по день проголошення рішення, з урахуванням індексації пенсії за вказаний період.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, та просила їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог позивача заперечувала та просила відмовити в їх задоволенні.

Вислухавши сторони, дослідивши письмові докази, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Згідно ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ст. 19 Конституції України орган державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 є громадянкою України та у 1997 році виїхала на постійне місце проживання до держави Ізраїль. Постановою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 09 липня 2013 року, яка була залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2013 року, визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 протиправними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська прийняти рішення про нарахування ОСОБА_1 пенсії за віком. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська нарахувати та виплачувати позивачу пенсію, на підставах визначених пенсійним законодавством України, починаючи з 13.06.2013 року, нарахувавши її розмір пенсії у відповідності із діючим на час звернення (13.06.2013 року) законодавством.

На виконання зазначеної постанови управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська ОСОБА_1 було призначено пенсію довічно. ОСОБА_1 було надано до управління довідку про заробітну плату, видану Архівним управлінням Дніпропетровської міської ради, за період з 01 січня 1992 року по 31 січня 1997 року, у якій назва грошових одиниць не вказана, нарахування з січня 1992 по вересень 1996 років суми заробітку вказані чотиризначним чи п'ятизначним числом без відокремлення нарахованої в копійках заробітної плати.

Керуючись в роботі листом Міністерства соціальної політики України від 22 січня 2013 року, №653/0/14-13/039 щодо можливості врахування заробітної плати для обчислення пенсії на підставі довідки про заробітну плату, що видало Архівне управління на підставі первинних документів, в графах, де не було визначено копійки, дві останні цифри в місячному заробітку було зараховано копійками.

Відповідно до Указу Президента України від 07 листопада 1992 року за № 549/92 та спільної постанови Кабінету Міністрів України та Національного банку України від 08 листопада1992 року за № 610-2 «Про реформу грошової системи України» з 12 листопада 1992 року єдиним законним засобом платежу в державі став українській карбованець. Заміна проводилась у відношенні 1:1, розмінною монетою були копійки. Згідно з Указом Президента України від 25 серпня 1996 року за № 762/96 «Про грошову реформу в Україні» з 17 вересня 1996 року в Україні введено в обіг нову національну валюту - гривню. Вилучення старих грошей та введення в обіг гривні було здійснено у відношенні 1:100000.

Таким чином, суми заробітку, зазначені в довідці про заробітну плату позивача, в яких не було зазначено копійки, було враховано для розрахунку пенсії заявника управлінням з визначенням двох останніх цифр як копійок. Всі суми, визначені в довідці було переведено в гривні з розрахунку 1:100000.

Формула та порядок розрахунку для визначення пенсії позивачу визначено згідно ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року незалежно від перерв.

Загальний страховий стаж позивача складає 28 років 2 місяця 11 днів (обчислений по 27 січня 1997року). Для обчислення пенсії врахована заробітна плата за період з 01 січня 1992 року по 31 грудня 1996 року по довідці, яка видана Архівним управлінням від 10 червня 2013 року № 3/31-Р-342т. Станом на теперішній час розмір пенсії ОСОБА_1 складає 949,00 грн., де:

163,63 грн. - розмір пенсії за віком (2368,70 грн. (середня заробітна плата за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії) х 0,18167 (коефіцієнт заробітку) = 430,32 грн. х 0,38025 (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35));

727,38 грн. - доплата до мінімальної пенсії (прожитковий мінімум) до 949,00 грн.;

57,99 грн. - щомісячна державна адресна допомога.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» встановлено, що у разі, коли розмір, зокрема, пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної державної адресної допомоги та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів. Отже, до пенсії встановлено доплати з метою, щоб її розмір не був менший за розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (станом на 13 червня 2013 року - 894,00 грн.).

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі Порядок). Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру. До об'єкту індексації відносяться також і пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку). Індексація пенсії проводиться в межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до пункту 3 Порядку до об'єктів індексації не відносяться соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, основний розмір яких менше за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).

В зв'язку з тим, що до основного розміру пенсії ОСОБА_1 встановлена доплата до прожиткового мінімуму та враховуючи норми пункту 3 Порядку, розмір пенсії ОСОБА_1 не підлягає індексації.

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про не обгрунтованість заявлених позовних вимог, у зв'язку з чим вважає за необхідне відмовити в їх задоволенні .

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 71, 159, 161-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська, шляхом подачі протягом десяти днів апеляційної скарги.

Суддя С.О.Демидова