11 грудня 2014 року Справа № 876/8996/14
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді - Старунського Д.М.,
суддів - Багрія В.М., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Мостиському районі Львівської області на постанову Мостиського районного суду Львівської області від 03 вересня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Мостиському районі Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
21 липня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, яким просив визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Мостиському районі Львівської області щодо відмови в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Мостиському районі Львівської області призначити пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 16.01.2014р.
Постановою Мостиського районного суду Львівської області від 03 вересня 2014 року позов задоволено. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Мостиському районі Львівської області щодо відмови ОСОБА_2 в призначенні йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років у відповідності до вимог ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Мостиському районі Львівської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня його звернення до управління Пенсійного фонду України в Мостиському районі Львівської області за призначенням пенсії та провести нарахування пенсії з дня його звернення до управління Пенсійного фонду України в Мостиському районі Львівської області за призначенням пенсії.
Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач - управління Пенсійного фонду України в Мостиському районі Львівської області, вважає її такою, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги посилання управління Пенсійного фонду України в Мостиському районі Львівської області на пп. «г» п.7 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», де передбачено, що до заяв про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС додається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88р. №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Також судом не звернено увагу на те, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 р. №106 в додатку №1 населений пункт Буда-Варовичі не належить до зони відчуження, а є зоною безумовного (обов'язкового) відселення.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, відповідно ст. 197 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорія 2, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1 .
16 січня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Мостиському районі Львівської області із заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років.
Управління Пенсійного фонду України в Мостиському районі Львівської області листом №1582/03 від 30.04.2014 р. про результати розгляду заяви про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відмовило ОСОБА_1 у призначенні зазначеної пенсії, посилаючись на відсутність підтвердження періодів та населених пунктів, в яких заявник приймав участь на ліквідації аварії в зоні відчуження.
Разом із заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років позивачем також подано копії наступних документів, що, на думку суду першої інстанції, підтверджують факт участі ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Так, позивачем було надано військовий квиток серії НОМЕР_2 від 01.11.1981 року, в якому є відповідний запис про участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 10.05.1986 року по 14.08.1986 року в складі військової частини № НОМЕР_3 .
Згідно копії архівної довідки Галузевого державного архіву МО України №28803 від 27.12.2013 року встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС в період з 10.05.1986 року по 15.08.1986 року (наказ №103). Дні виїзду в зону відчуження не відображені, однак згідно наказу №103 від 15.08.1986 року призначено «видати довідку на надання 100 % тарифної ставки». Прибуття ОСОБА_1 дано згідно запису в наказі командира в/ч НОМЕР_3 по стройовій частині №103 від 15.08.1986 року. В книгах алфавітного звіту в/ч НОМЕР_3 за вищевказаний період ОСОБА_1 не значиться. Отримав дозу опромінення - 11,56 рентгенів. В документах військової частини відображено отримання добових грошей. Місце дислокації частини за вказаний період - с.Буда-Варовичі.
Згідно копії архівної довідки №17236 (Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу від 17.06.1997 р. №24/17236 ), встановлено, що ОСОБА_1 в складі військової частини № НОМЕР_3 (Буда-Варовичі) виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 10.05.1986 року по 14.08.1986 року.
Право чоловіків на пенсію за віком, що передбачене ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пов'язується, зокрема, з досягненням 60 років.
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно зі ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві (ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Згідно з положеннями ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів пенсійний вік зменшується на 10 років.
Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Таким чином, при призначенні пенсії на пільгових умовах, необхідно враховувати її вид та особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.
Враховуючи те, що для призначення пенсії позивачу із зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, були наявні всі необхідні для цього документи, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованих висновків про неправомірність рішення відповідача та наявність правових підстав для задоволення позову.
Колегія суддів вважає також за потрібне наголосити, що посилання відповідача на те, що місцем дислокації військової частини позивача в період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не належить до зони відчуження, а є зоною безумовного (обов'язкового) відселення, суд до уваги не бере, оскільки закон вимагає участь в ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, а не місце проживання у вказаній зоні на період такої роботи.
За наведених обставин суд приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Мостиському районі Львівської області залишити без задоволення.
Постанову Мостиського районного суду Львівської області від 03 вересня 2014 року у справі № 448/1016/14-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Мостиському районі Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя: Д.М. Старунський
Судді: В.М. Багрій
А.І. Рибачук