11 грудня 2014 року Справа № 876/13175/13
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді - Старунського Д.М.,
суддів - Багрія В.М., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Заліщицького районного суду Тернопільської області від 11 вересня 2013 року за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області про проведення перерахунку основної та додаткової пенсії відповідно до ст. ст. 39, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -
22 серпня 2013 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила про визнання дій незаконними та перерахунок основної, додаткової пенсії та доплати до пенсії у розмірах відповідно до ст. ст. 39, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 01 серпня 2011 року.
Постановою Заліщицького районного суду Тернопільської області від 11 вересня 2013 року в задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії відмовлено за безпідставністю.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції позивач ОСОБА_1 оскаржила його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить постанову Заліщицького районного суду Тернопільської області від 11.09.2013р. скасувати та прийняти нову, якою визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області щодо припинення виплати пенсій згідно рішення суду та зобов'язати відповідача відновити виплату мені постійних виплат, призначених рішенням суду від 22.11.2010 року №2а-1256, від 10.03.2011 року №2а-1474/11/1905 з 01 серпня 2011 року.
Оскільки апеляційну скаргу подано на постанову суду першої інстанції, яка прийнята в порядку скороченого провадження за результатами розгляду справи, передбаченої п. 2 ч. 1 ст. 1832 КАС України, суд відповідно до ч. 1 п. 2 ст.197 КАС України розглядає справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, колегія суддів приходить до переконання, що подану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та є інвалідом ІІІ групи, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Постановою Заліщицького районного суду Тернопільської області від 22.11.2010 року позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області про проведення перерахунку та виплату основної та додаткової пенсії особі, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС задоволено частково. Визнано дії управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області про відмову в проведенні перерахунку та виплаті соціальної допомоги, передбаченої ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постражали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 неправомірними. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області провести перерахунок призначеної державної пенсії ОСОБА_1, як інваліду 3-ї групи, пов'язаної з наслідками аварії на ЧАЕС в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та провести доплату недоплаченої державної пенсії з врахуванням нарахованих та виплачених сум з 03 травня 2010 року. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, установивши її в розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, та провести доплату недоплаченої додаткової пенсії із врахуванням нарахованих та виплачених сум з 03 травня 2010 року.
Постановою Заліщицького районного суду Тернопільської області від 10.03.2011 року позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області про проведення перерахунку та виплату підвищення розміру пенсії за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі однієї мінімальної заробітної плати із врахуванням нарахованих та виплачених сум відповідно до збільшення розміру мінімальної заробітної плати з 27.07.2010 року до припинення права на отримання пенсії.
На підставі постанови Заліщицького районного суду Тернопільської області від 22.11.2010 року у справі №2а-1256 та постанови від 10.03.2011 року у справі №2а-1474/11/1905 управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області провело перерахунок та здійснило виплату пенсії з 03.05.2010 року по 31.07.2011 року та з 27.07.2010 року по 31.07.2011 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам IІІ групи встановлюється у розмірі - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Стаття 54 вказаного Закону зазначає, що державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчою шести мінімальних пенсій за віком.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до Закону України від 14 червня 2011 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнені прикінцевими положення п.4 певним змістом, яким установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. На виконання зазначених змін, Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року, що набрала чинність 23.07.2011 року, якою встановлений спеціальний порядок нарахування доплат та пенсій.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» установлено, що у 2012 році норми і положення ст.ст. 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлено розміри та порядок нарахувань пенсій, грошових допомог та інших виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Вказана постанова діє з 1 січня 2012 року та на даний час не скасована й неконституційною не визнана.
Вирішуючи питання, яка з однопредметних законодавчих норм однакової юридичної сили, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню для розв'язання даного спору, перевагу суд надає тій із них, що прийнята пізніше. У розглядуваному випадку пізніше прийняті норми Законів України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та «Про Державний бюджет України на 2013 рік».
Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року №3-рп/2012 визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої ст. 96, пунктів 2, 3, 6 ст.116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших і сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Також у вказаному рішенні зазначено, що при розгляді справ суди повинні керуватись принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Законом України від 06.12.2012 року «Про державний бюджет України на 2013 рік», пунктом 4 розділу «Прикінцеві положення», передбачено, що у 2013 році положення статей 39, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявних фінансових ресурсів Державного бюджету та бюджету пенсійного фонду України на 2013 рік.
Як вбачається із матеріалів справи, позивачу виплата пенсії здійснюється у розмірах визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог.
Також, колегія суддів, вважає за потрібне наголосити, що покликання відповідача на те, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, тому виплата додаткової пенсії у збільшених розмірах буде можливою тільки після виділення відповідних коштів з Державного бюджету України є безпідставними, оскільки відсутність бюджетних асигнувань для задоволення вимог позивача до уваги взяти не можна, так як невиконання чи неналежне виконання законів про виплати через відсутність бюджетних коштів не є підставою для виправдання недоплати додаткової пенсії відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За наведених обставин суд приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 11, 99, 183-2, 185, 186, 195, 197, 199, 200, 205, 206, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Заліщицького районного суду Тернопільської області від 11 вересня 2013 року в справі №597/1033/13-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області про проведення перерахунку основної та додаткової пенсії відповідно до ст. ст. 39, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: Д.М. Старунський
Судді: В.М. Багрій
А.І. Рибачук