Справа № 819/2717/14-a
16 грудня 2014 року м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
секретарі судового засідання Лавренюк О.М.
за участю: представника позивача Тернопільського міськрайонного центру зайнятості Франчук М.М., довіреність від 31.12.2013 року №08/8308
відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою Тернопільського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення допомоги по безробіттю,
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся Тернопільський міськрайонний центр зайнятості з позовною заявою до ОСОБА_3 про стягнення з відповідача 3318,27 грн. допомоги по безробіттю за період з 06.12.1996 року по 03.08.1997 року в сумі 102,05 грн., з 10.03.2003 року по 01.05.2004 року в сумі 3216,22 грн., оскільки 23.07.2014 року надійшли результати обміну інформацією між Державною службою зайнятості та Пенсійним фондом України про те, що ОСОБА_3 зареєстрований як фізична особа - підприємець з 23.03.1995 року, про що не повідомив при зверненні до Тернопільського міськрайонного центру зайнятості і внаслідок чого незаконно отримав допомогу по безробіттю у вказаній сумі, що підтверджується актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 24.09.2014 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з мотивів, викладених у заяві та просить задовольнити.
Відповідач ОСОБА_3 проти позову заперечив, свою позицію виклав в письмових запереченнях, долучених до матеріалів справи. Просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача - Тернопільського міськрайонного центру зайнятості, відповідача, проаналізувавши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, встановив такі обставини.
Страхування громадян на випадок безробіття є окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування і здійснюється на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України в особі виконавчих дирекцій Фонду, функції яких згідно статті 12 Закону України виконують органи державної служби зайнятості.
У відповідності до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" об'єктом страхування на випадок безробіття є страховий випадок, із настанням якого у застрахованої особи виникає право на отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, передбачених статтею 7 цього Закону.
Відповідно до положень статті 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Фонд має право користуватися в установленому порядку відомостями Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, необхідними для забезпечення виконання покладених на нього функцій; перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду, а також Фонд зобов'язаний вживати заходів до раціонального використання коштів і забезпечення фінансової стабільності Фонду.
Згідно з Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерством праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 року № 60/62, зареєстрованого Міністерстві юстиції України 12.03.2009 року за № 232/16248 (надалі Порядок) розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості.
27.08.2014 року директором Тернопільського міськрайонного центру зайнятості видано наказ № 208-Д "Про розслідування страхових випадків", зокрема перевірки факту реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3.
Пунктом 4 вказаного Порядку для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України як центральними органами виконавчої влади. Обмін інформацією між центрами зайнятості та державними реєстраторами здійснюється згідно з Порядком взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затвердженим наказом Держпідприємництва, ДПА, Держкомстату від 07.12.2005 року № 121/560/406.
Перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості шляхом: звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів; використання даних вищевказаних органів, Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю, контрольно-ревізійних органів цільового використання коштів Фонду; проведення центром зайнятості перевірки достовірності зазначених у довідках про середню заробітну плату даних та записів у трудових книжках безпосередньо на підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у порядку, встановленому законодавством. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили. (п.5 Порядку)
Актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 24.09.2014 року встановлено, що відповідач ОСОБА_3 перебуваючи на обліку в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості як безробітний був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності з 23.03.1995 року по 18.07.2014 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців №19265962 від 10.09.2014 року.
У разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. (п.6 Порядку)
Згідно пункту 7 Порядку рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом.
Тернопільським міськрайонним центром зайнятості 20.10.2014 року прийнято наказ "Про повернення коштів" № 260 "Д" громадянином ОСОБА_3 в сумі 3216,22 грн. за період перебування на обліку як безробітного з 10.03.2003 року по 01.05.2004 року; 102,05 грн. за період перебування на обліку як безробітного з 06.12.1996 року по 03.08.1997 року..
06.11.2014 року за вих. №08/6072 ОСОБА_3 надіслано претензію про повернення коштів в розмірі 3318,27 грн.
Враховуючи вищенаведене в період перебування ОСОБА_3 на обліку в центрі зайнятості з 06.12.1996 року по 03.08.1997 року і з 10.03.2003 року по 01.05.2004 року позивач був зобов'язаний з метою цільового та ефективного використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття провести перевірку даних, які були подані ОСОБА_3, в тому числі і щодо реєстрації відповідача як суб'єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, приймаючи до уваги вищевикладене, позивач при перевірці поданих ОСОБА_3 документів, при призначенні допомоги по безробіттю та в подальшому при її виплаті, маючи доступ до "інформаційного обміну" мав можливість дізнатись про реєстрацію ОСОБА_3 як фізичної особи - підприємця.
Відповідно до ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Враховуючи вищенаведене суд приходить до переконання, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду встановленого ст.99 КАС України, підстав для його поновлення судом не знайдено.
Керуючись ст.ст. 99, 100 КАС України, суд, -
Позовну заяву Тернопільського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення допомоги по безробіттю - залишити без розгляду.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.