Постанова від 10.12.2014 по справі 130/2815/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 130/2815/14-а

Головуючий у 1-й інстанції: Вернік В.М.

Суддя-доповідач: Матохнюк Д.Б.

10 грудня 2014 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Матохнюка Д.Б.

суддів: Білої Л.М. Гонтарука В. М.

за участю секретаря судового засідання: Швець А.І.

за участю представника відповідача Бабієць Юлії Володимирівни

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 14 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Жмеринка та Жмеринському районі Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Жмеринка та Жмеринському районі Вінницької області про визнання дій прпотиправними та зобов'язання вчинити дії.

Постановою Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 14 жовтня 2014 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з даною постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задовлення позовних вимог.

Позивач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце розгляду справи.

Представник відповідача просив апеляційну скаргу відхилити, а постанову суду залишити без змін.

Відповідно до ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що вона підлягає задоволенню із наступних підстав.

Судом першої інстанцій встановлено, що на момент звернення позивача до управління Пенсійного фонду України в м.Жмеринка та Жмеринському районі Вінницької області з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, йому виповнилось 50 років і відповідно до посвідчення Серія НОМЕР_1 він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році. Рішенням комісії про розгляд спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України управління Пенсійного фонду України в м.Жмеринка та Жмеринському районі Вінницької області позивачу відмовлено в призначенні такої пенсії в зв'язку з відсутністю первинних документів, які стверджують періоди перербування в зоні відчудження, що слугувало підставою для звернення останнім до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції, при ухваленні оскаржуваної постанови та відмовляючи в задоволенні позову виходив з того, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС є обов'язковим, проте недостатнім за відсутності інших визначених нормативними актами документів для вирішення питання щодо призначення пільгової пенсії, а надані позивачем відмості не належать до первинних документів, які можуть підтвердити оспорюване право на призначення пільгової пенсії.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі Закон № 1788-XII) умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Статтею 12 Закону № 1788-XII встановлено, що право на пенсію за віком мають: чоловіки -після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ (далі Закон № 796-ХІІ) визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року -не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення пенсійного віку на 10 років.

Відповідно до ч.3 ст.65 Закону № 796-ХІІ посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

В п.п. 2.1 Розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 9, встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Як вбачається із посвідчення Серія НОМЕР_1 , виданого 26.06.1991 року на ім'я ОСОБА_1 , він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році.

На підтвердження вказаної обставини позивачем також надано наступні докази:

-довідку, видану 18.11.1992 року №54, відповідно до якої ОСОБА_1 за роботу в населеному пункті--Чорнобиль, в період з 18.09.1986 року по 30.09.1986 року та з 01.10.1986 року по 12.10.1986 року по місцю роботи Автобаза №2 "Укртрубопровідстрой", виплачена заробітна плата в сумі 154 крб. 14 коп. з урахуванням коефіцієнта, відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року № 2007-7 (а.с.13);

-лікарняну довідку від 20.09.1986 року, про огляд ОСОБА_1 лікарем Чорнобильської центральної лікарні (а.с.15);

-результати загального аналізу крові, взяті в ОСОБА_1 30.09.1986 року та 02.10.1986 року в Чорнобильській центральній лікарні (а.с.15);

-довідку ПАТ "Укргазбуд" від 10.02.2014 року № 17/00, видану на підставі довідки № 54 від 18.11.1992 року, завіреної Департаментом соціальної політики Вінницької облдержадміністрації, відповідно до якої ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботах, що передбачені постановою ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС № 1497-378 та постановою ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 06.06.1986 року № 665-195, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах, з 18.09.1986 року по 30.09.1986 року та з 01.10.1986 року по 12.10.1986 року; час вказаної роботи до 01.01.1988 року зараховується до стажу при нарахуванні пенсії у трикратоному, а у 1988-1990 роках у полуторному розмірі (а.с.19).

Таким чином, колегія суддів вважає, що вищезазначені документи є належними доказами, що підтверджують участь позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Слід також зазначити, що відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження того, що ці документи не є первинними і відмості, викладені в них, не відповідають дійсності.

Отже, на думку колегії суддів, позивачем доведено, що він в період з 18.09.1986 року по 30.09.1986 року та з 01.10.1986 року по 12.10.1986 року перебував в зоні відчуження по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

Враховуюючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції прийшов до хибного висновку про відсутність підстав для призначення пільгової пенсії позивачу, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В силу п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Враховуючи викладене, беручи до уваги положення ст. 195 КАС України, яким суду апеляційної інстанції надано право перегляду рішень суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю .

Постанову Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 14 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Жмеринка та Жмеринському районі Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії по розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахуноком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України управління Пенсійного фонду України в м.Жмеринці та Жмеринському районі Вінницької області від 11 серпня 2014 року року №35, щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Жмеринці та Жмеринському районі Вінницької області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з моменту звернення з відповідною заявою.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст 212 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 15 грудня 2014 року.

Головуючий Матохнюк Д.Б.

Судді Біла Л.М.

Гонтарук В. М.