12 грудня 2014 р.м.ОдесаСправа № 2а/1522/201/11
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Загороднюк Володимир Іванович
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
Головуючого: судді Димерлія О.О.
суддів: Єщенка О.В., Романішина В.Л.
розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Приморського районного суду м. Одеса від 07 лютого 2014 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання винити певні дії,-
У червні 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів про:
- визнання дії ГУПФ України в Одеській області протиправними щодо відмови у перерахунку пенсії з 01.12.2010 року та з 01.07.2011 року ;
- зобов'язання ГУПФ України в Одеській області провести перерахунок і виплату пенсії відповідно до вимог ч.2 ст. 51 та ч.3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з 01.12.2010 року по 01.07.2011 року з урахуванням розміру щомісячної премії 55% , встановленої наказом Міністра оборони України №576 від 05 листопада 2010 року ; з 01.07.2011 року з урахуванням розміру щомісячної премії 90%, встановленого наказом Міністра оборони України №355 від 25 червня 2011 року;
- зобов'язання ООВК видати довідки встановленого нормативними документами змісту про розмір грошового забезпечення для категорії «інші військовослужбовці» через збільшення премії, а саме: з 01.12.2010 року по 01.07.2011 року з врахуванням розміру щомісячної премії 55%, встановленого наказом Міністра оборони України №576 від 05 листопада 2010 року; з 01.07.2011 року з урахуванням розміру щомісячної премії 90%, встановленого наказом Міністра оборони України №355 від 25 червня 2011 року, для проведення перерахунку його пенсії, стягнення перерахованої пенсії у межах суми стягнення за один місяць допустити до негайного виконання.
За наслідками розгляду позовних вимог Приморського районного суду м. Одеси 07 лютого 2012 року прийнято постанову про задоволення позову.
Визнано дії ГУПФ України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01.12.2010 р. та з 01.07.2011 р. протиправними.
Зобов'язано ГУПФ України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог ч.2 ст. 51 та ч.3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" : з 01.12.2010 р. по 01.07.2011 р. з врахуванням розміру щомісячної премії 55% , встановленого наказом Міністра оборони України від 05.11.2010 р. та з 01.07.2011 р. з врахуванням розміру щомісячної премії 90%, встановленого наказом Міністра оборони України №355 від 25.06.2011 року.
Зобов'язано ООВК видати довідки встановленого нормативними документами змісту про розмір грошового забезпечення для категорії «інші військовослужбовці» через збільшення премії, а саме: з 01.12.2010 року по 01.07.2011 року з врахуванням розміру щомісячної премії 55%, встановленого наказом Міністра оборони України №576 від 05 листопада 2010 року; з 01.07.2011 року з урахуванням розміру щомісячної премії 90%, встановленого наказом Міністра оборони України №355 від 25 червня 2011 року, для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
В апеляційній скарзі ГУПФ України в Одеській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Позивач письмових заперечень на апеляційну скаргу не надав.
Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до ч.1 ст. 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Вирішуючи справу, судом першої інстанції встановлено, що позивач є військовим пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності, як інвалід 2 групи при виконанні обов'язків військової служби, відповідно до вимог Закону України Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Колегія суддів не погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" - усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку, у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 31.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260 встановлено, що розміри премії, але не менше ніж 10 відсотків посадових окладів, установлюються за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження служби.
Наказом Міністра оборони України "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік" від 22 липня 2010 року №380 зі змінами від 05 листопада 2010 року №576 встановлено розміри премії військовослужбовцям у розмірі 55% посадового окладу.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до положень п.5 зазначеної постанови для перерахунку пенсій враховуються:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Оскільки преміювання військовослужбовців законодавчо встановлено у залежності від економії фонду грошового забезпечення, фактичної величини наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, то розмір премій має змінний характер, у зв'язку з чим при перерахунку пенсії премія враховується у середніх розмірах, фактично виплаченої за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії.
Наведене свідчить про те, що зміна розміру премії як в сторону його збільшення, так і в сторону його зменшення не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії, за винятком тих випадків, коли новий розмір або новий вид премій встановлюється рішеннями Кабінету Міністрів України.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що накази Міністра оборони України №355 від 25 червня 2011 року та від 05 листопада 2010 року №576, якими встановлювались конкретні розміри премій військовослужбовців, не можуть бути підставою для перерахунку пенсії, що помилково не було встановлено судом першої інстанції.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 Міністерству оборони дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі на менше 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
На виконання зазначеної Постанови Міністерство оборони Наказами №№576, і 355 встановило розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2010 та 2011 роках відповідно.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 та 2011 роках відповідно.
Наведена правова позиція узгоджується з висновками Постанови Верховного Суду України від 26 лютого 2013 року в аналогічній справі.
Відповідно до ч.1 ст. 242 КАС України, Рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
За таких обставин, апеляційний суд доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 і, відповідно, необхідність відмови в їх задоволенні, що помилково не було встановлено судом першої інстанції.
Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень процесуального права при вирішенні спірного питання не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
За таких обставин апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню, з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 183-2, 195, 197, 198, 202, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 07 лютого 2012 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання винити певні дії .
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Суддя-доповідач: О.О. Димерлій
Суддя: О.В. Єщенко
Суддя: В.Л. Романішин