Постанова від 17.11.2014 по справі 321/1076/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2014 рокусправа № 321/1076/14-а (2-а/321/11/2014)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Богданенка І.Ю.,

суддів: Уханенка С.А. Дадим Ю.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Михайлівському районі Запорізької області

на постанову Михайлівського районного суду Запорізької області від 09 липня 2014 року

справа № 321/1076/14-а

за позовом ОСОБА_1

до управління Пенсійного фонду України в Михайлівському районі Запорізької області

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У червні 2014 року ОСОБА_1 звернулася в Михайлівський районний суд Запорізької області з позовом до управління Пенсійного фонду України в Михайлівському районі Запорізької області про визнання незаконними рішення та дій щодо неврахування при розрахунку пенсії сум індексації заробітної плати, матеріальних допомог, відмови в перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити розрахунок заробітної плати для перерахунку пенсії з урахуванням цих сум, здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% з урахуванням вказаних виплат, провести підвищення пенсії.

Постановою Михайлівського районного суду Запорізької області від 09 липня 2014 року позовні вимоги задоволені частково. Визнано неправомірними рішення та дії управління Пенсійного фонду України в Михайлівському районі Запорізької області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 24 серпня 2013 року пенсії державного службовця із включенням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Михайлівському районі Запорізької області здійснити дії щодо перерахунку і виплати ОСОБА_1 з 24 серпня 2013 року пенсії державного службовця із включенням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду, управління Пенсійного фонду України в Михайлівському районі Запорізької області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати оскаржувану постанову та закрити провадження.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Михайлівському районі Запорізької області, в травні 2010 року їй призначена пенсія за віком як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу».

18 лютого 2014 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в Михайлівському районі Запорізької області з заявою щодо перерахунку пенсії з дати призначення, з урахуванням довідки Державної фінансової інспекції в Запорізькій області №08-11-15/13 від 03 лютого 2014 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (а. с. 11, 13).

Листом № 3/Б-9 від 24 лютого 2014 року, управлінням Пенсійного фонду України в Михайлівському районі Запорізької області у перерахунку пенсії відмовлено, в зв'язку з відсутністю підстав для проведення перерахунку пенсії з включенням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії (а. с. 12).

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (на момент призначення позивачу пенсії державного службовця) пенсія державним службовцям призначається в у відсотковому розмірі від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у відсотковому розмірі від заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що отримані позивачем суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування повинні бути включені відповідачем до заробітку, з якого обчислюється пенсія державного службовця.

В цій частині, суд апеляційної інстанції погоджується з позицією суду першої інстанції та зазначає наступне.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до положень частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

За змістом частини 2 статті 35 Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна відпустка, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Згідно статтей 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З викладених правових норм вбачається, що отримувані державним службовцем суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Разом з цим, суд апеляційної інстанції, не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо визнання неправомірними дій та рішення відповідача, його зобов'язання здійснити перерахунок пенсії саме з 24 серпня 2013 року.

Враховуючи приписи статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа, та те, що ОСОБА_1 звернулася з відповідною заявою в орган Пенсійного фонду України 18 лютого 2014 року, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що перерахунок пенсії має бути проведений з 01 березня 2014 року.

Щодо вимоги апеляційної скарги про закриття провадження у справі на підставі пункту 4 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України (закриття провадження у справі, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду з того самого спору між тими самими сторонами), суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідачем не обґрунтовано цю вимогу жодними обставинами, відповідних доказів не надано, матеріали справи означених підстав для закриття не містять, та судом не встановлені.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції не повно встановлені обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи щодо періоду визначення дати: перерахунку пенсії та неправомірності дій і рішень відповідача, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду скасуванню в цій частині, в іншій залишенню без змін.

Керуючись статтями 197, 198, 200, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Михайлівському районі Запорізької області - задовольнити частково.

Постанову Михайлівського районного суду Запорізької області від 09 липня 2014 року - скасувати в частині визначення дати: визнання неправомірними рішення та дій щодо не перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 24 серпня 2013 року, зазначивши в абзацах другому та третьому резолютивної частини постанови замість дати « 24 серпня 2013 року» дату « 01 березня 2014 року».

В іншій частині постанову Михайлівського районного суду Запорізької області від 09 липня 2014 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: І.Ю. Богданенко

Суддя: С.А. Уханенко

Суддя: Ю.М. Дадим