04 грудня 2014 рокусправа № 182/2665/14-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Головко О.В.
суддів: Суховарова А.В. Ясенової Т.І.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області на постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 06 жовтня 2014 року в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 у квітні 2014 року звернувся до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області з позовом, в якому просив: визнати дії (бездіяльність) посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області, по відмові призначити ОСОБА_1 , пенсію за віком згідно з Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними; прийняти рішення, яким встановити, що особа - запис в Довідка № 2496, яка видана ОСОБА_2 , та ОСОБА_1 є однією і тією ж особою - ОСОБА_1 ; визнати факт видачі ВАТ «Нікопольське автотранспортне підприємство № 11268» посвідчення про відрядження з 21 лютого по 21 березня 1987 року для роботи в 30-кілометровій зоні та районах безпосередньо прилеглих до ЧАЕС, в м. Чорнобиль, будівництві автомобільної дороги Неданчичі - ЧАЕС; визнати відрядження, ОСОБА_1 , з з 21 лютого по 21 березня 1987 року для роботи в 30-кілометровій зоні та районах безпосередньо прилеглих до ЧАЕС, в м. Чорнобиль, будівництві автомобільної дороги Неданчичі - ЧАЕС; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області призначити пенсію за віком згідно із Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 06 жовтня 2014 року позов задоволено частково, визнано протиправними дії посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області з відмови у відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком згідно із ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області призначити та сплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком згідно із ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з моменту його звернення із заявою про призначення пенсії у встановленому законом порядку. В іншій частині в задоволені позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області та прийняти нову, якою у задоволені позову відмовити в повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є особою, яка має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 .
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 у лютому 2014 року звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом Головного УПФ України в Кіровоградській області за № 3281/05/10 від 04.03.2014 ОСОБА_1 було повідомлено, що останній не має права на призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням пенсійного віку у зв'язку з тим, що довідка № 2496, видана зведеною автоколоною та довідка про заробітну плату від 17.03.1993 № 193 не являються первинними документами підтверджуючими факт роботи в зоні відчуження.
З огляду на викладене колегія суддів доходить висновку, що в даному випадку спір виник у зв'язку з невизнанням УПФУ права особи на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до положень Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Надаючи оцінку спірним правовідносинам колегія суддів зазначає, що відповідно до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 19878 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсії призначаються зі зниженням пенсійного віку на 8 років. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Згідно зі статтею 65 вказаного Закону учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, який регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 7 вказаного Порядку визначено документи, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком. При цьому документами, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Частиною 1 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Судом встановлено, що при зверненні до УПФУ позивач, зокрема, надав копії наступних документів: довідка № 2496 Зведеної колони Міністерства автомобільного транспорту Української РСР, відповідно до якої ОСОБА_1 в період з 21.02.1987 по 21.03.1987 працював на об'єктах по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, довідка Нікопольського автотранспортного підприємства № 11268 про заробітну плату ОСОБА_1 за 1987 рік, згідно з якою останній у березні-лютому отримував підвищену заробітну плату в тому числі за роботу в зоні відчуження у період з 21.02.1987 по 31.03.1987.
Крім того в матеріалах справи міститься копія рішення Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17.06.2014 у справі № 182/4225/14-ц, яким встановлено факт перебування ОСОБА_1 з 21 лютого 1987 року по 21 березня 1987 року у тридцяти кілометровій зоні як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Рішення набрало законної сили 01.07.2014.
Доводи апелянта щодо не подання ОСОБА_1 при зверненні до УПФУ про призначення пенсії вищевказаного судового рішення не впливають, за висновком суду апеляційної інстанції, на оцінку права позивача на її призначення, адже встановлення такого права Нікопольським міськрайонним судом Дніпропетровської області відбулося на підставі документів, які були подані ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області.
З огляду на викладене колегія суддів доходить висновку, що позивач має право на користування пільгами, передбаченими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та, як наслідок, на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 8 років.
Враховуючи сукупність викладених обставин колегія суддів доходить висновку, що судом першої інстанції не повно з'ясовані обставини, які мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, а постанова ухвалена з порушенням норм матеріального права, що тягне за собою її скасування із прийняттям нового судового рішення.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області залишити без задоволення, а постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 06 жовтня 2014 року в адміністративній справі № 182/2665/14-а - без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров
Суддя: Т.І. Ясенова