24 березня 2014 рокусправа № 2а/814/5/2012 (0814/2а-9209/11)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Богданенка І.Ю.,
суддів: Уханенка С.А. Дадим Ю.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя
на постанову Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 30 січня 2012 року
у справі № 0814/2а-9209/11 (2-814-5-12)
за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2
до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя
третя особа управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної адміністрації Запорізької міської ради
про визнання протиправними дій та зобов'язання призначити пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -
13 квітня 2011 року ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 звернулася в Ленінський районний суд м. Запоріжжя з позовом, із урахуванням уточнень та доповнень, до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя, третя особа управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної адміністрації Запорізької міської ради про визнання протиправними дій по відмові в проведенні нарахування та виплати пенсії, зобов'язання призначити державну пенсію дитині-інваліду у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком з 16 вересня 2010 року, провести нарахування та виплату пенсії.
Постановою Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 30 січня 2012 року позовні вимоги задоволені частково. Визнано протиправними дії щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 на неповнолітню дитину ОСОБА_2 пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зобов'язано здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 на неповнолітню дитину ОСОБА_2 пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 15 жовтня 2010 року по 23 липня 2011 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя звернулося з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.14).
ОСОБА_2 є дитиною-інвалідом, інвалідність якої пов'язана із наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується експертним висновком, посвідченням (а.с. 13, 16).
Управлінням праці та соціального захисту населення Ленінської районної адміністрації Запорізької міської ради відповідно до умов Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» та пункту 6 частини 3 статті 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 13 липня 2007 року виплачується державна соціальна допомога ОСОБА_1 на дочку ОСОБА_2 (а.с. 7, 11).
ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 у січні 2011 року звернулася з заявою до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя про призначення дитині пенсії у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня встановлення інвалідності, та виплачувати пенсію в подальшому (а.с. 10)
Листом від 25 січня 2011 року №322/Г-1 управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя, повідомило заявницю, що оскільки у ОСОБА_2 відсутній необхідний страховий стаж, а призначення соціальних пенсій Пенсійний фонд України, відповідно до покладених на нього функціональних повноважень, не здійснює, то відсутні підстави для призначення пенсії (а.с. 9).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що в даному випадку пенсія вже призначена дочці позивача відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та спірним є перерахунок пенсії, а не її призначення.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з позицією суду першої інстанції та зазначає наступне.
Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на отримання державної пенсії мають діти-інваліди. Розмір пенсії для дитини-інваліда, щодо якої встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, становить 3 мінімальних пенсії за віком.
Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю дітям-інвалідам відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Отже, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено право дітей-інвалідів на отримання державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Разом з цим матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_2, як дитина-інвалід перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Ленінської районної адміністрації Запорізької міської ради, та з липня 2007 року отримує державну соціальну допомогу, що підтверджується повідомленням управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної адміністрації Запорізької міської ради про надання допомоги (а.с. 11).
Як на час звернення ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до органу Пенсійного фонду України про призначення пенсії, до Ленінського районного суду м. Запоріжжя з адміністративним позов, так і на час прийняття оскаржуваної постанови судом першої інстанції, ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Ленінської районної адміністрації Запорізької міської ради та отримує державну соціальну допомогу, передбачену Законом України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам».
ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2, із заявою про припинення вищезазначеної соціальної допомоги до управління праці та соціального захисту населення у зв'язку з переходом на інший вид пенсії, не зверталася.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» право на державну соціальну допомогу мають інваліди з дитинства і діти-інваліди віком до 18 років. Причина, група інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством України з одночасним роз'ясненням інвалідам з дитинства їх права на державну соціальну допомогу.
Інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, які мають одночасно право на державну соціальну допомогу відповідно до цього Закону, на пенсію та на державну соціальну допомогу згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам», призначається за вибором інвалідів з дитинства (законних представників інвалідів з дитинства, визнаних недієздатними, та дітей-інвалідів) державна соціальна допомога відповідно до цього Закону або пенсія чи державна соціальна допомога згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам». При цьому, якщо інвалід з дитинства або дитина-інвалід має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника і державну соціальну допомогу відповідно до цього Закону, ці виплати призначаються одночасно.
Із письмових заперечень, апеляційної скарги управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя вбачається, що ОСОБА_2 не перебуває на обліку в управлінні та не отримує пенсію відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Враховуючи наведене, позовні вимоги щодо визнання протиправними дій та зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя призначити та виплачувати дитині-інваліду ОСОБА_2 пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з одночасним отриманням соціальної допомоги, без зняття з обліку за попереднім місцем отримання соціальної допомоги, є безпідставними.
Враховуючи наведене, судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального права, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, в зв'язку з чим, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, рішення суду першої інстанції - скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя - задовольнити.
Постанову Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 30 січня 2012 року - скасувати.
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: І.Ю. Богданенко
Суддя: С.А. Уханенко
Суддя: Ю.М. Дадим