02 грудня 2014 року
справа № 804/2592/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шлай А.В.
суддів: Чабаненко С.В. Юхименка О.В.
за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Компанії "МАКСОНЕРА ІНВЕСТМЕНТС ЛТД" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 березня 2014 року у справі № 804/2592/14 за позовом Компанії "МАКСОНЕРА ІНВЕСТМЕНТС ЛТД" до Департаменту економічного розвитку Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Компанія "МАКСОНЕРА ІНВЕСТМЕНТС ЛТД" звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними дії Департаменту економічного розвитку Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо відмови у проведенні державної реєстрації іноземної інвестиції Компанії МАКСОНЕРА ІНВЕСТМЕНТС ЛТД (MAXONERA INVESTMENTS LTD, Зінас Кантер та Орігенус, П.С. 3035, Лімасол, Кіпр, зареєстрована реєстратором Компаній Кіпру 16.08.2007 року номер сертифіката реєстрації 205671) до статутного фонду Товариства з обмеженою відповідальністю “МАГНУМ-ПРОГРЕС” (код ЄДРПОУ 35543361), зобов'язати Департамент економічного розвитку Дніпропетровської обласної державної адміністрації провести державну реєстрацію іноземної інвестиції Компанії МАКСОНЕРА ІНВЕСТМЕНТС ЛТД (MAXONERA INVESTMENTS LTD), яка була внесена до статутного фонду Товариства з обмеженою відповідальністю “МАГНУМ-ПРОГРЕС” у вигляді цінних паперів українських емітентів загальною вартістю 243 978 019,79 доларів Сполучених штатів Америки. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що Компанія МАКСОНЕРА ІНВЕСТМЕНТС ЛТД зробила внесок до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю “МАГНУМ-ПРОГРЕС” у вигляді пакетів простих іменних акцій підприємств-емітентів: ВАТ “Нафтопереробний комплекс “ГАЛИЧИНА” в кількості 210 100 000 шт., загальною вартістю 83 207 920,79 дол. США; ВАТ “Нафтохімік Прикарпаття” в кількості 2 200 000 шт., загальною вартістю 39 207 920,79 дол. США; ВАТ “Дніпро АЗОТ” в кількості 8 780 000 000 шт., загальною вартістю 78 237 623,76 дол. США; ЗАТ “Запоріжоліяжиркомбінат” в кількості 2 666 000 шт. вартістю 26 660 000,00 дол. США; АТЗТ “Харківський жиркомбінат” в кількості 515 000 шт., загальна вартість яких становить 6 669 504,95 дол. США; ЗАТ “Львівський жиркомбінат” в кількості 1 500 000 шт., загальна вартість яких становить 9 995 049,00 дол. США. Оскільки Компанія МАКСОНЕРА ІНВЕСТМЕНТС ЛТД є юридичною особою створеною відповідно до законодавства Кіпру і провадить інвестиційну діяльність на території України, то у відповідності з пунктом 1 статті 1 Закону України “Про режим іноземного інвестування” вона є іноземним інвестором. Внесок здійснений Компанією МАКСОНЕРА ІНВЕСТМЕНТС ЛТД до Статутного капіталу ТОВ “МАГНУМ-ПРОГРЕС” є іноземною інвестицією. 08 листопада 2013 року Компанія МАКСОНЕРА ІНВЕСТМЕНТС ЛТД направила на адресу відповідача заяву про реєстрацію іноземної інвестиції, інформаційне повідомлення про внесення іноземної інвестиції з відміткою ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська у 3-х екземплярах, документи, що підтверджують форму внесення інвестиції (установчі документи) та вартість інвестиції. Однак листом від 03.02.2014 року Департамент економічного розвитку Дніпропетровської обласної Державної адміністрації повідомив про відмову в реєстрації іноземної інвестиції, у зв'язку з тим, що подане інформаційне повідомлення не відповідає встановленій Порядком формі, інформаційне повідомлення підписане представником компанії, повноваження якого не підтверджені належним чином. Наведені відповідачем підстави для відмови в здійсненні реєстрації іноземної інвестиції є необґрунтованими, свідчать про протиправний та незаконний характер дій відповідача, оскільки надані для реєстрації документи містять всю необхідну інформацію для здійснення реєстрації інвестиції.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 березня 2014 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Компанія "МАКСОНЕРА ІНВЕСТМЕНТС ЛТД" звернулась до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Апелянт зазначає, що судом першої інстанції невірно застосовано приписи статті 13 Закону України «Про режим іноземного інвестування», статті 395 Господарського кодексу України та п.4 Порядку державної реєстрації іноземних інвестиції та її анулювання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №139 від 06 березня 2013 року.
У судовому засіданні сторони доводи, викладені в апеляційній скарзі та запереченнях на неї підтримали в повному обсязі.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку про наявність підстав для її задоволення, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції на підставі письмових доказів, що містяться в матеріалах справи, 05.12.2007 р. Компанія МАКСОНЕРА ІНВЕСТМЕНТС ЛТД здійснила іноземну інвестицію шляхом внесення акцій українських підприємств на загальну суму 243 978 019,79 доларів США, що за курсом Національного банку України на цю дату становило 1 232 089 000,00 грн., як часткова участь у товаристві з обмеженою відповідальністю “Магнум-Прогрес”. Частка Компанії у статутному капіталі, визначена у статуті товариства, становить 99,996% статутного капіталу, номінальна вартість якої 1 232 089 000,00 грн. 08 листопада 2013 року Компанія МАКСОНЕРА ІНВЕСТМЕНТС ЛТД направила на адресу відповідача заяву про реєстрацію іноземної інвестиції, інформаційне повідомлення про внесення іноземної інвестиції з відміткою ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська у 3-х екземплярах, документи, що підтверджують форму внесення інвестиції (установчі документи) та вартість інвестиції. Листом від 03.02.2014 року Департамент економічного розвитку Дніпропетровської обласної Державної адміністрації повідомив про відмову в реєстрації іноземної інвестиції, у зв'язку з тим, що подане інформаційне повідомлення не відповідає встановленій Порядком формі, інформаційне повідомлення підписане представником компанії, повноваження якого не підтверджені належним чином. 17 січня 2014 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про реєстрацію іноземної інвестиції, до якої було додано копії документів, які підтверджували вартість внесення іноземної інвестиції. 03 лютого 2014 року позивачем отримано відповідь, вих. 143/0/31-14 від 28.01.2014 року, згідно з якою відповідачем було відмовлено в державній реєстрації іноземної інвестиції, у зв'язку з тим, що подане інформаційне повідомлення не відповідає встановленій Порядком формі; інформаційне повідомлення підписане представником компанії, повноваження якого не підтверджені належним чином; у зв'язку з виходом позивача зі складу учасників ТОВ "Магнум-Прогрес" компанія втратила статус іноземного інвестора відносно вказаного об'єкту інвестування.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції зазначив, що позивач, вийшовши зі складу Товариства з обмеженою відповідальністю «Магнум-Прогрес», втратив статус інвестора і не пов'язаний взаємовідносинами, характерними для можливих форм здійснення іноземних інвестиції, визначених у статті 3 Закону України «Про режим іноземного інвестування».
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про інвестиційну діяльність” інвестиціями є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток (доход) або досягається соціальний ефект. Згідно ст. 4 цього ж Закону об'єктами інвестиційної діяльності можуть бути будь-яке майно, в тому числі основні фонди і оборотні кошти в усіх галузях та сферах народного господарства, цінні папери, цільові грошові вклади, науково-технічна продукція, інтелектуальні цінності, інші об'єкти власності, а також майнові права. Відповідно до ст.13 Закону, в редакції на час внесення позивачем іноземної інвестиції, державна реєстрація іноземних інвестицій здійснюється Урядом Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями протягом трьох робочих днів після фактичного їх внесення у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
На реалізацію вказаних положень Кабінет Міністрів України постановою від 07.08.96 №928 затвердив Положення про порядок державної реєстрації іноземних інвестицій (далі - Положення №928), відповідно до п.3 якого для державної реєстрації іноземних інвестицій іноземний інвестор або уповноважена ним в установленому порядку особа (далі - заявник) подає органу державної реєстрації такі документи: - інформаційне повідомлення про внесення іноземної інвестиції у трьох примірниках, заповнене за формою і в порядку згідно з додатками N 1 і 2 до цього Положення, з відміткою державної податкової інспекції за місцем здійснення інвестиції про її фактичне внесення; - документи, що підтверджують форму здійснення іноземної інвестиції (установчі документи, договори (контракти) про виробничу кооперацію, спільне виробництво та інші види спільної інвестиційної діяльності, концесійні договори тощо); - документи, що підтверджують вартість іноземної інвестиції (відповідно до вимог, визначених статтею 2 Закону України "Про режим іноземного інвестування"); - документ, що свідчить про внесення заявником плати за реєстрацію.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач процедуру реєстрації іноземної інвестиції розпочав ще у 2007 році, проте Державна податкова інспекція у Кіровському районі м. Дніпропетровська відмовилась у проставленні відмітки на інформаційному повідомленні для підтвердження внесення іноземної інвестиції. Передбачені законом дії були виконані податковим органом у травні 2013 року в межах виконавчого провадження по виконанню рішення суду по справі № 2а-1111/09/0470. Отже, оскарження позивачем в відмови державної податкової інспекції проставити відмітку про фактичне внесення інвестиції на інформаційному повідомленні про внесення іноземної інвестиції унеможливило звернення позивача до Дніпропетровської обласної державної адміністрації із визначеним Порядком №928 пакетом документів та здійснення такою адміністрацією державної реєстрації іноземної інвестиції протягом трьох робочих днів після фактичного її внесення позивачем.
З 16 грудня 2012 року положення ст.13 Закону України “Про інвестиційну діяльність” викладені в новій реакції, відповідно до яких державна реєстрація (перереєстрація) іноземних інвестицій та її анулювання здійснюються Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, в семиденний строк з дня подання іноземним інвестором документів для реєстрації (перереєстрації) іноземних інвестицій та її анулювання. Постановою КМУ від 06.03.13 №139 затверджений новий Порядок державної реєстрації (перереєстрації) іноземних інвестицій та її анулювання (далі - Порядок №139).
Відповідно до п.4 вказаного Порядку для державної реєстрації іноземних інвестицій іноземний інвестор або уповноважена ним в установленому порядку особа (далі - заявник) подає органу державної реєстрації такі документи: - інформаційне повідомлення згідно з додатком 1 до цього Порядку у трьох примірниках з відміткою територіального органу Міністерства доходів і зборів за місцем здійснення інвестицій про їх фактичне здійснення. Зазначене повідомлення заповнюється згідно з додатком 2 до цього Порядку; - документи, що підтверджують форму здійснення іноземних інвестицій (установчі документи, договори (контракти) про виробничу кооперацію, спільне виробництво та інші види спільної інвестиційної діяльності, концесійні договори тощо); - документи, які підтверджують вартість іноземних інвестицій, що визначається відповідно до статті 2 Закону України “Про режим іноземного інвестування”.
Правила заповнення інформаційного повідомленні, наведені в Додатку 2 до Порядку №139 аналогічні Порядку заповнення інформаційного повідомлення про внесення іноземної інвестиції, наведеному в Додатку 2 до Положення №928, яке втратило чинність 19.03.13 року.
Так, в графі 1 Інформаційного повідомлення зазначаються: для іноземної держави, міжнародної урядової чи неурядової організації, юридичної особи, створеної відповідно до законодавства іншої держави, а також іншого іноземного суб'єкта інвестиційної діяльності, який визнається таким відповідно до законодавства України, - найменування іноземного інвестора повне та скорочене, правовий статус відповідно до законодавства країни реєстрації; державна приналежність іноземного інвестора, місцезнаходження. У графі 2 Інформаційного повідомлення зазначаються вид іноземних інвестицій відповідно до статті 2 Закону України "Про режим іноземного інвестування". У разі здійснення майнових інвестицій зазначається інформація про вид майна, його кількість та вартість. У графі 3 Інформаційного повідомлення - форма здійснення іноземних інвестицій відповідно до статті 3 Закону України "Про режим іноземного інвестування". У графі 4 Інформаційного повідомлення - конкретний об'єкт іноземних інвестицій. У разі коли це юридична особа, зазначається її найменування, форма власності та організаційно-правова форма, місцезнаходження, галузь економіки, до якої належить така юридична особа відповідно до статистичної звітності; якщо майно - його назва, власник, місцезнаходження майна тощо. У графі 5 - обсяг іноземних інвестицій, оцінений в іноземній конвертованій валюті та у валюті України за домовленістю сторін на основі цін міжнародних ринків або ринку України. Перерахування інвестиційних сум провадиться за офіційним курсом валюти України, визначеним Національним банком на дату фактичного внесення інвестицій. У графі 6 - запланований період використання інвестицій. Якщо строк використання іноземних інвестицій не визначений, робиться запис "безстрокова".
Як вбачається з матеріалів справи, надані позивачем для реєстрації іноземної інвестиції документи відповідають вимогам Закону України "Про режим іноземного інвестування" та зазначеного Порядку №139, та містять всю необхідну для здійснення реєстрації інвестиції інформації.
Доводи відповідача, що державній реєстрації підлягає іноземна інвестиція, а не сам факт її здійснення компанією в об'єкт інвестиції не відповідають дійсності, оскільки відповідно до Закону України “Про інвестиційну діяльність” державною реєстрацією іноземної інвестиції - є фіксування саме факту внесення іноземної інвестиції шляхом присвоєння органом державної реєстрації Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій інформаційному повідомленню реєстраційного номера з відповідним записом у журналі обліку державної реєстрації внесених іноземних інвестицій.
Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись статтями 195-196, 198, 202, 207 Кодексу адміністративного судочинства України,
Апеляційну скаргу Компанії "МАКСОНЕРА ІНВЕСТМЕНТС ЛТД" - задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 березня 2014 року у справі № 804/2592/14 - скасувати.
Визнати протиправною відмову Департаменту економічного розвитку Дніпропетровської обласної державної адміністрації в державній реєстрації іноземної інвестиції Компанії "МАКСОНЕРА ІНВЕСТМЕНТС ЛТД" до статутного фонду Товариства з обмеженою відповідальністю «МАГНУМ-ПРОГРЕС».
Зобов'язати Департамент економічного розвитку Дніпропетровської обласної державної адміністрації провести державну реєстрацію іноземної інвестиції Компанії "МАКСОНЕРА ІНВЕСТМЕНТС ЛТД", яка була внесена до статутного фонду Товариства з обмеженою відповідальністю «МАГНУМ-ПРОГРЕС» у вигляді цінних паперів українських емітентів загальною вартістю 243 987 019,79 доларів сполучених штатів Америки.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складення у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: А.В. Шлай
Суддя: С.В. Чабаненко
Суддя: О.В. Юхименко