Постанова від 16.12.2014 по справі 825/3817/14

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2014 року Чернігів Справа № 825/3817/14

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді - Д'якова В.І.,

за участю секретаря - Воєдило Л.П.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Приходько І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просив суд:

- визнати неправомірними дії відповідача щодо вимоги надання квитанцій по сплаті платних послуг, які позивач не замовляв, з Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 № 795;

- визнати неправомірними дії Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області щодо вимоги сплати 120,00 грн. за бланк паспорта громадянина України для виїзду за кордон;

- визнати неправомірними дії Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області щодо відмови в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих позивачем документів, відповідно вимог Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 № 231;

- зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області прийняти документи відповідно до вимог Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 № 231, оформити позивачу паспорт громадянина України для виїзду за кордон в разі тимчасових поїздок на підставі цих документів та розглянути питання щодо видачі йому паспорта.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що 18.06.2014 він звернувся до Деснянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, з метою подання документів для нетермінового оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Позивачем було подано перелік документів, передбачений Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 № 231, а саме: заяву-анкету; паспорт громадянина України; копію виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанцію про сплату державного мита 170 грн.00 коп. Отримавши відмову в оформленні паспорта, 18.06.2014, ОСОБА_1 подав заяву начальнику Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області на протиправні дії працівника відповідача. Листом від 02.07.2014 вих. №74.01/01-13-Н-242, за підписом заступника начальника Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області Ведмідь І.А., позивача повідомлено, що ним було подано не повний пакет документів, посилаючись на необхідність сплатити вартість адміністративної послуги з оформлення та видачі паспорта в сумі 87,15 грн. та вартості бланка у сумі 120,00 грн. Позивач вважає вказані дії відповідача протиправними, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні надав письмові заперечення, в яких позов не визнав та зазначив, що позивачу для отримання паспорта громадянина України для тимчасового виїзду за кордон необхідно оплатити вартість послуг, наданих відповідачем та вартість бланка паспорта, відповідно до Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 26.10.2011 № 1098, Переліку платних послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 04.06.2007 № 795. Також представник вказав, що процедура оформлення та видачі паспорта передбачає вчинення дій не тільки щодо прийняття від заявника документів, а й цілого комплексу дій, які визначають зміст послуг з оформлення та видачі такого паспорта. Відтак, вимога щодо сплати вартості послуг з оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та вартості бланка паспорта, як передумова для надання позивачу відповідної адміністративної послуги, є обґрунтованою.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

18.06.2014 ОСОБА_1 звернувся до Деснянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області з метою подання документів для нетермінового оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Позивачем було подано: заяву-анкету; паспорт громадянина України; копію виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанцію про сплату державного мита 170 грн. 00 коп. (а.с.15, 16, 17, 18).

Працівник Деснянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області відмовив ОСОБА_1 в оформленні паспорта, посилаючись на те, що дві фотокартки розміром 3,5 на 4,5 см. були зайвими, а також на відсутність платіжних квитанцій про сплату платних послуг та за бланк паспорта.

18.06.2014 ОСОБА_1 подав заяву начальнику Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області на протиправні дії працівника відповідача (а.с. 33).

Листом від 02.07.2014 вих. №74.01/01-13-Н-242, за підписом заступника начальника Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області Ведмідь І.А., позивача повідомлено, що ним було подано не повний пакет документів, посилаючись на необхідність додатково сплатити вартість адміністративної послуги з оформлення та видачі паспорта в сумі 87,15 грн. та вартість бланка у сумі 120,00 грн. (а.с.34-35).

Вважаючи відмову та вимогу оплати додаткових послуг протиправними, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок врегульовано Законом України від 21.01.1994 № 3857-XII «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» (далі - Закон № 3857-XII), Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 № 231 та Порядком провадження за заявами про оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.12.2004 № 1603, зареєстрованого Мін'юстом України 20.01.2005 за №68/10348 (далі - Порядок № 1603).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 3857-XII, громадянин України має право виїхати з України, крім випадків, передбачених цим Законом, та в'їхати в Україну.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 3857-XII оформлення і видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянам України, які постійно проживають в Україні, провадиться за особистим клопотанням про отримання паспорта або через своїх законних представників до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства. Порядок оформлення, видачі, обміну, повернення, вилучення, знищення, визнання недійсним паспорта громадянина України для виїзду за кордон визначається Кабінетом Міністрів України. Бланки паспорта громадянина України для виїзду за кордон виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства.

Статтею 7 Закону № 3857-XII встановлено, що правила оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.

Слід зазначити, що оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон не є обов'язковим для громадян України, у зв'язку з чим надання такої послуги здійснюється виключно за волевиявленням фізичної особи за правилами та у порядку, встановленими Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №231 від 31.03.1995 затверджено Правила оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення (далі - Правила № 231).

Відповідно до пункту 10 Правил № 231, для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон подається: заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.

Згідно зі статтею 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 №7-93 «Про державне мито» (далі - Декрет № 7-93), платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.

Згідно пункту 6 статті 2 Декрету №7-93 державне мито справляється за оформлення нового зразка паспорта громадянина України для поїздки за кордон.

Підпунктом «б» пункту 6 статті 3 Декрету № 7-93 встановлено, що ставка державного мита за видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон встановлюються в розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 170,00 грн.

Пунктом 27 розділу І Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, розмір плати за їх надання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 № 795 визначено розмір плати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що становить 87,15 грн.

Відповідно до пункту 4 Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1098 (далі - Порядок №1098) у разі надання послуги, що передбачає видачу бланка або номерного знака, розмір плати за її надання визначається з урахуванням витрат, пов'язаних з придбанням відповідної продукції. Обсяг витрат визначається МВС.

Проте, нормативний документ, який визначав би вартість бланка паспорта, відсутній.

За наведених обставин, суд приходить до висновку, що сплата встановленого Декретом №7-93 державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із вчиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України паспорта на право виїзду за кордон, у тому числі й вартість бланка такого паспорта.

Таким чином, відповідач не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно - правового акта.

Відповідно до пункту 2 Порядку №1098 такі послуги надаються за письмовою заявою фізичних та юридичних осіб.

Відтак, дана норма не передбачає обов'язку замовлення такої послуги з метою, зокрема, оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а лише можливість її надання за наявності у заявника бажання отримати таку послугу.

З позовної заяви та листа Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області від 02.07.2014 вих. №74.01/01-13-Н-242 не вбачається подання позивачем такої письмової заяви до територіального органу УДМС України, а відтак, вимоги відповідача сплатити платежі за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, які не передбачені Законом № 3857-XII та Правилами № 231 є безпідставними.

Також, з листа відповідача від 02.07.2014 вих. №74.01/01-13-Н-242 не можливо встановити суть послуги, яка полягає в оформлені та видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон, вартість якої становить 87,15 грн. Таке питання є актуальним з огляду на те, що особа, яка виявила бажання отримати паспорт, сплачує державне мито у розмірі 170,00 грн. за оформлення та видачу паспорту громадянина України за виїзду за кордон, про що зазначено вище. Тобто, якщо брати до уваги доводи відповідача про необхідність сплати послуги вартістю 87,15 грн., то існуватиме подвійна оплата одних і тих же дій (послуг) відповідача. Відповідачем не надано також і доказів вартості бланку паспорта.

Також, пунктами 3 та 4 Порядку № 1603 передбачено, що заява-анкета про оформлення паспорта/проїзного документа подається громадянином України особисто або через своїх законних представників та приймається працівниками територіальних органів чи територіальних підрозділів за умови подання всіх документів, передбачених Правилами. Викладене свідчить про обов'язок територіального органу ДМС України прийняти заяву - анкету у заявника в разі надання всіх документів, які зазначені в пункті 10 Правил № 231.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що вимога оплатити додаткові послуги за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон - в сумі 87,15 грн. та за бланк паспорта громадянина України для виїзду за кордон - в сумі 120,00 грн. є протиправною.

Вирішуючи даний спір, суд, згідно з вимогами частини першої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, врахував рішення Верховного Суду України від 03.12.2013 у справі №21-416а13.

Позивач, крім іншого, просить суд зобов'язати відповідача прийняти документи відповідно до вимог Правил № 231, оформити позивачу паспорт громадянина України для виїзду за кордон в разі тимчасових поїздок на підставі цих документів та розглянути питання щодо видачі йому паспорта.

Однак, суд вважає за необхідне конкретніше сформулювати зазначену позовну вимогу з метою можливості її виконання в подальшому, а саме: зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області прийняти документи ОСОБА_1 відповідно до вимог Правил № 231 та розглянути питання щодо видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 3 статті 2, частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірність своїх дій та прийнятих рішень.

Згідно з частин 1, 3 статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

За таких обставин, судові витрати у розмірі 73,08 грн. підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 17, 18, 104, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області щодо вимоги надання ОСОБА_1 квитанцій по сплаті платних послуг, з Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 № 795.

Визнати неправомірними дії Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області щодо вимоги сплати ОСОБА_1 коштів в сумі 120,00 грн. за бланк паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Визнати неправомірними дії Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих документів, відповідно вимог Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 № 231.

Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області прийняти документи ОСОБА_1 відповідно до вимог Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 № 231 та розглянути питання щодо видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Стягнути з Державного бюджету (р/р 31216206784002 в ГУДКС України у Чернігівській області, МФО 853592, код 38054398, отримувач платежу УК у м. Чернігові /м.Чернігів/ 22030001) на користь ОСОБА_1 (14000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати в сумі 73,08 грн., відповідно до квитанції №22 від 05.11.2014.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя підпис В.І. Д'яков

З оригіналом згідно.

Суддя В.І. Д'яков